Haber Arşivi - 11
Başkan Barzani’den Şii milislere katılan Ezidilere tepki
Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin, Şii milis grubu Heşdi Şabi’ye katılan Ezidi Kürtlere tepki göstererek, “Kürdistan’da peşmergeden başka bir güç bulunamaz” dediği bildirildi.
Pak'tan Öcalan'ın Açıklamasına İlişkin Değerlendirme
Partiya Azadiya Kürdistan (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Öcalan'ın PKK'ya yaptığı silah bırakma çağrısını değerlendirdi.
ABD senatosu Mesrur Barzani’nin açıklamalarını tartıştı
ABD'li demokrat senatör Barbara Boxer, Kürdistan Bölge Genel Güvenlik Ajansı Mesrur Barzani'nin ''IŞİD'e karşı mücadelede, Kürdlere doğrudan yardım edilmemesinin siyasi nedenleri olduğunu düşünüyoruz'' şeklindeki görüşlerini gündeme taşıdı.
UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde Doğu Kürdistan'dan Bir Köy
Kürdistan'ın tarihi köylerinden biri olan Palingan köyü, Doğu Kürdistan'ın Sine kenti, Kamyaran ilçesine bağlı. Bu köy UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne alındı.
Rojava’da tek ve ortak yönetime doğru...
Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-S) Sözcüsü Nuri Brimo, bugünden itibaren Rojava’da tek yönetim için çalışıldığını söyledi.
Hani YPG operasyona katılmamıştı?
Süleyman Şah türbesinin getirilmesi için yapılan Şah Fırat operasyonuna YPG'li güçlerin eşlik ettiğini gösteren fotoğraflar ortaya çıktı.
Uzmanlar: Peşmerge IŞİD savaşına devam edebilecek mi
Bölgesel uzmanlar, Güney Kürdistan'da IŞİD ile mücadele eden Peşmergenin sınırlarını zorladığını ve mücadelesini sürdürebilmesi için daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğunu söylediler.
YPG, IŞİD'in Ana İkmal Yolunu Kesti
Batı Kürdistan'da (Rojava) IŞİD’e karşı büyük bir saldırı başlatan Kürt Grupları örgütün Güney Kürdistan'dan gelen ikmal yollardan birini kesti.
Kerkük'te Peşmerge ile Şii milisler arasında sular ısınıyor
Kürdistan Bölgesi Parlamenteri, Kerkük’te Peşmerge ile Gönüllü Halk Güçleri arasında tansiyonun gittikçe yükseldiğini ve kısa süre içerisinde çatışmaların yaşanabileceği uyarısında bulundu.
Şengal Savunma Güçleri'nden Kürt Birliğine Hançer
Şengal Savunma Güçleri Basın Sözcüsü Raşid Davud, bundan böyle Irak Devleti'ne bağlı Güçler olarak Irak Gönüllü Halk Birlikleri'ne katıldıklarını söyledi
Barzani'nin Talimatıyla Peşmerge ve YPG’den Ortak Operasyon
Peşmerge Genel Kurmay Başkanı, Peşmerge Güçleri ve YPG savaşçılarının IŞİD’e karşı Güney Kürdistan – Rojava sınırındaki Tırbeki ve Xanesor bölgesinde ortak operasyon düzenlediğini açıkladı.
Hüseyin Kaytan: Toprak, Tarih, Yağmur, Yürek...
Savaşta romantizmden vazgeçmeyen peşmergeler, düşmanı barındırdıkları açık olduğu halde, Arap koçerlerin çadırlarına dokunmuyorlar. Aracının camları kırılınca sinirleri bozulan peşmergenin, çadırların bulunduğu taraftaki bulutlara birkaç el ateş etmesi dışında.
Rojava'da 'IŞİD’in kalesi’ bombalanıyor!
Kobanê çevresinde operasyonlarını sürdüren Kürt güçlerinin ‘IŞİD’in kalesi’ olarak bilinen Cerablus’a top atışında bulunduğu, birkaçı dışında Kobanê’ye bağlı tüm köylerin alındığı bildirildi.
Barzani, Kobanê’ye de, Musul’a da gidecek
Kürdistan Gelecek Partisi (Ayende) Genel Sekreteri Kadir Aziz, Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani ile hiçbir çelişkilerinin olmadığını belirterek, ”Barzani’nin çabalarına büyük değer veriyorum” dedi.
YPG: Güçlerimiz Şah Süleyman operasyonuna aktif katıldı
YPG Basın Merkezi, dün akşam Türk ordusunun Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik düzenlediği operasyona ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu operasyon YPG Komutanlığımızın bilgisi dahilinde ve YPG Kobanê güçlerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir” dedi.