Haber Arşivi - 1
Times: Erdoğan Kürtlere Tazyikli Sudan Fazlasını Vermeli
Times gazetesi, 'Cephede katliam' başlıklı başyazısında Suruç'taki intihar saldırısını değerlendirdi. Gazete, 'Erdoğan Kürtlere tazyikli sudan fazlasını vermeli.' dedi.
F-16'ların yönetimi Kürt Pilotlarda
Merkezi Irak Hükümeti’nin Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) satın aldığı F-16’ların Kürt pilotlar olmadan uçuş gerçekleştiremeyeceği bildirildi.
Mısırlı ünlü Yazar: Kürd devletinin önüne geçilemez
Mısırlı ünlü yazar Muhammed Hasan Heykel, dünyanın artık Kürdistan devletinin kurulma fikrini kabullendiğini ve bunun önüne geçmenin mümkün olmadığını kaydetti
Suruç’ta Kürt Halkına Karşı Gerçekleştirilen İnsanlık Dışı Katliamı Lanetliyoruz
Partimiz Koordinasyon kurulu Suruç'ta bugün gerçekleştirilen saldırıyı kınadı, yapanları ve yaptıranları lanetledi
Rus Büyükelçi: Kürtler muhatabımız değil
Rusya Peşmerge güçlerinin ‘resmi’ bir statülerinin olmaması nedeniyle onlara silah veremediklerini vurguladı ve tek muhataplarının, Irak'ta Bağdat, Suriye'de Şam Hükümeti olduğunu söyledi.
Doğu Kürdistan partilerinden 'birlik çağrısı'
Doğu Kürdistanlı partiler (Doğu Kürdistan / Rojhılat) İran’ın P5 1 ülkeleri ile yaptığı anlaşmanın, Kürt partileri arasında birlik oluşması için en uygun fırsat olduğunu belirtiyor.
Müslim'den sürpriz iddia: Kobane'ye silahları KYB gönderdi
Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim, Kürt güçleri ile IŞİD arasında Kobani'deki çatışmalar sırasında koalisyon uçakları tarafından atılan silahların parasının Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) tarafından ödendiğini iddia etti.
Baskan Barzani: Bu kadar şehidi 'Kürdistan parçalansın' diye vermedik.
Kürdistan Başkanı Barzani: 'Bağımsızlık ve boyunduruk seçenekleriyle karşı karşıyayız. Hiçbir şekilde boyunduruğu seçmeyeceğiz. Tercihimiz bağımsızlıktır'dedi.
Hırvatistan: Kürdistan'a yardım, tüm dünyaya yardımla eşdeğerdir
Hırvatistan Dışişleri Bakanı Vesna Pusiç, Kürtlerin tüm dünya adına teröre karşı savaştıklarını belirtti ve Kürdistan Bölgesi’ne yardımın bütün dünyaya yardım etmekle eşdeğer tutulması gerektiğini dile getirdi.
Barzani cephedeyken IŞİD’le göz mesafesindeydik
Mahmur Cephesi Peşmerge Güçleri Komutanı Elî Husên, Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani’nin kendilerini ziyaret ettiğinde IŞİD ile göz mesafesinde olduklarını söyledi.
IŞİD, Kürtlere karşı kimyasal silah kullandı
IŞİD örgütünün, Haziran sonlarında bir Kürt köyüne düzenlediği saldırıda kimyasal silah kullandığı belirtildi
Amerika Türkiye anlaşmasının perde arkası
Suriye muhalifler Amerika ile Türkiye’nin yaptıkları anlaşma konusunda ikiye bölünmüş durumdalar: Kürtler bu anlaşmanın Suriye halklarının lehine olmadığını düşünürken, Araplar tam bunun tersini savunuyorlar.
Doğu Kürdistan'da Kürtler'e yönelik baskılar artıyor
Doğu Kürdistan’ın Rawansar kentinde bazı kültürel ve politik aktivistlerin şehirdeki İstihbarat Şubeye çağrılarak Muhalif Kürt siyasi örgütleri ile bağlantı içinde oldukları iddiasıyla kovuşturuldukları bildirildi.
Havadan ve karadan IŞİD’e bayram sürprizi
ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ile Peşmerge Güçlerinin, Musul’a yakın Dicle Cephesi’nde bulunan IŞİD’e ortak operasyon düzenlediklerini bildirdi.
İran, Doğu Kürdistan dağlarını bombalıyor
İran ordusu, İran Kürdistan Demokrat Partisi(PDK-İ) Peşmergelerinin bulunduğundan şüphelendiği kırsal alanlara ve dağlara top atışları yapıyor.