Haber Arşivi - 2
Girê Spî'de Tehlikeli Toplantı
Türkmen, Arap ve Kürtler’den oluşan 150 kişilik bir grup "Milli Tel Abyad Buluşması" adlı bir yapı kurdu.
Karayılan: Kantonların birleştirilmesini ABD'de destekliyor
PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, İMC TV’den Ayşegül Doğan’ın gerçekleştirdiği İki bölümden oluşan söyleşinin son bölümünde, Ankara'nın Rojava'ya karşı tutumuna, ABD ile ilişkilere ve Kürdistan Bölgesi ile olan gerginliğe değindi.
İran'dan Kürdistan Bölgesi’ne top atışı
İran Devrim Muhafızları’nın (Pasdaran) Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye ilinde bulunan bir köyü bombaladığı bildirildi.
İran Pasdarları Kürdistan sınırında!
İran Devrim Muhafızları’nın (Pasdaran) Doğu Kürdistan (Rojhılat) - Güney Kürdistan (Başur) sınırına ağır silahlarla konuşlandığı bildirildi.
Kuzeyli Siyasetçiler: Barzani’siz Kürdistan olmaz
IŞİD tehdidi, Bağdat ile sorunlar, Bağımsızlık güncesi ve 2 milyona yakın mülteci dramı devam ederken, yapılan kamuoyu yoklamaları halkın Barzani’nin göreve devam etmesini istediğini gösteriyor.
KCK’nin mesajını Başkan Barzani’ye ilettik
Suriye Kürdleri İlerici Demokrat Partisi (Pêşverû) Genel Sekreteri Hemîd Hecî Derweş, Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani ile yaptıkları görüşmede Kandil’in mesajını ilettiklerini söyledi.
YNK: Mesud Barzani'nin başkanlığını istemiyoruz
Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) yöneticilerinden Ferîd Eseserd, siyasi tarafların Kürdistan Bölge Başkanlığı’nı Kürdistan Demokrat Partisi (PDK)’ye vermeye hazır olduklarını ama Mesud Barzani’nin tekrar başkan olmasını istemediklerini söyledi.
Şii milislerin Kürtlere yönelik saldırıları aralıksız sürüyor
Irak’ın Kürt milletvekili Şii milislerin Diyala bölgesindeki Kürtlere ait bağ ve bahçeleri yaktıklarını ve insanları zorla bölgeden çıkardıklarını açıkladı.
Rakka’da Kürd aile kalmadı
Suriye’nin Rakka kentinde IŞİD örgütünün zorla göçerttiği Kürd ailelerinin tüm mal varlıklarına el koyduğu bildirildi.
KDP’den Bağdat Yönetimine: Dostça Ayrılalım!
Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Dışilişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami, Bağdat ile dostça ayrılmak istediklerini ifade ederek, “Bağımsızlık referandumu yakındır” dedi.
Almanya’dan Peşmerge’ye 60 tonluk yeni silah
Almanya’nın IŞİD ile mücadele kapsamında Peşmerge’ye gönderdiği 60 ton silah ve askeri mühimmat dolu uçağın Erbil’e ulaştığı bildirildi.
Nasrallah: Hasekê düşerse Kudüs de düşer
Dünya Kudüs Günü’nde konuşan Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, “Kalamun, Halep, Hasekê'den ve aynı şekilde Yemen'den geçen yolun Kudüs'e ulaştığını söylüyoruz. Buralar düşerse Filistin ve Kudüs de düşer.” dedi.
PDK-Bakur 50 Yıl Önce 11. Temmuz 1965’te Kuruldu
1965 yılı baharında görüşmeleri başlayan Partiya Demokrata Kurdistana Tirkîye (PDKT – Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi – TKDP) 11. Temmuz 1965 yılında ülkemizin kalbi Diyarbakır’da kuruldu.
En önemli müttefiğimiz Kürtler
CIA eski Direktörü Michael Hayden Suriye ve Irak diye devletler kalmadığını ve Kürtler‘in ABD’nin en önemli müttefiği olduğunu söyledi.
ABD’li General: Irak'ta Kürt ve Şii Devletleri olabilir
ABD’nin yeni Genelkurmay Başkanı olması beklenen General Joseph Dunford, ataması ile ilgili Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde düzenlenen oturum sırasında Irak’ın Kürt ve Şii olmak üzere iki devlete bölünmesini tasavvur edebileceğini ancak bir Sünni devletin oluşmasını tasavvur etmede zorlandığını ifade etti.