Haber Arşivi - 13
Barzani: Öcalan’la mektup vasıtasıyla yazışıyoruz
Barzani,Benim isteğimin kimsenin isteğine üstünlüğü yoktur. Ben Kürdistan’ı bağımsız bir devlet olarak görmek istiyorum
Amiri’nin Kerkük Valiliği’nde karşılanmasına sert tepki
Irak Parlamentosu Milletvekili ve Güvenlik Komisyonu Üyesi Şaxewan Abdullah, Kerkük Valisi'nin Hadi Amiri'yi makamında kabul etmesine tepki göstererek, ''Valilikte değil evinde konuk etsin'' dedi.
Barzani ilk kez açıkladı: Türkiye üzerinden gelen IŞİD'liler var
Federal Kürdistan Başkanı Mesud Barzai, IŞİD’e katılmak üzere İtalya’dan Türkiye’ye, oradan da Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Hewler’e gelen İtalya vatandaşı IŞİD’linin yakalandığını belirtti.
Kürdistan Bakanı’ndan örnek davranış; babasına bile tolerans tanımadı
Kürdistan Bölge Tarım Bakanı Abdulsettar Mecid, iş için bakanlığı ziyaret eden çiftçi babasının sırada beklemesine ilişkin, ''Babam da iş için gelen diğer tüm vatandaşlar gibidir. Ayrım yapmam'' dedi.
IŞİD Irak’ı Kürdistan’dan ayırdı
Son dönemde ağır darbeler alan ve Peşmerge Güçleri’nin yeni saldırılarından korkan Terör örgütü IŞİD’in, Kerkük’ün güneyinde bulunan ve Federal Kürdistan Bölgesi ile Irak’ı birbirine bağlayan köprüleri tek tek bombaladığı bildirildi.
Cebar Yawer: Kürdistan Yönetimi ile PKK arasında hiçbir protokol yoktur
Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı, şehit düşen gerilla ve PKK güçlerine yönelik kendilerinde hiçbir bilançonun bulunmadığını açıkladı.
Doğu Kürdistan Peşmergeleri IŞİD’i vurdu
Doğu Kürdistan Peşmergeleri Musul’a bağlı Başika nehyesinde IŞİD hedeflerini havan toplarıyla vurdu.
Halep'te YPG ve cihatçılar arasında ‘zorunlu’ anlaşma
YDH Analisti Hasan Sivri, YPG ile ‘Şamlılar Cephesi’ adlı cihatçı grup arasında yapılan anlaşmanın ayrıntılarını yazdı.
Kürt gençlerinden Barzani’ye mektup
Kuzey Kürdistan’da faaliyet yürüten gençlik örgütlerinden Ciwanên Neteweyî yên Kurdistanê (CNK), Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani’ye gönderdiği mektup Barzani’nin talimat vermesi halinde, Güney Kürdistan’da IŞİD’e karşı Peşmerge saflarında savaşmaya hazır olduklarını açıkladı.
Hüseyin Kaytan: Dicle nereye giderse, orada biz Kürdlerindir
6 Şubat. Berrak, pürüzsüz bir günün başlangıcına, geceden hazırlandık. Şafakla birlikte bütün peşmergeler ayaktaydı. Bu seferki hedef, 21 Şubat harekatında önlerine geldiğimiz ve gücümüzün ağırlığını Dicle’nin batısına verdiğimiz için girmediğimiz Wanke nahiyesi ve Doğu paralelindeki bir dizi köydü.
Bağdadi neden Kobane'de Israrcı
IŞİD liderleri için Kobane büyük öneme sahip ve hatta vazgeçilmez bir hedef.
Bağımsız Kürdistan’a 10 ülkeden destek

Kürdistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Cafer İbrahim, IŞİD savaşı sonrası bölgede bağımsız Kürdistan devleti fırsatının doğabileceğini ve en az 10 ülkenin bunu desteklediğini belirtti.
Kobane'de YPJ komutanı şehit oldu
Kobani’de YPJ Kobani komutanlarından Hebun Derik kod adlı Mediya Murad IŞİD’le girdiği çatışmada şehit olduğu bildirildi.
Türkiye'de IŞİD'e en çok katılımın olduğu Kürt şehirleri
Irak ve Suriye ama sonra Türkiye ve diğer bölge ülkeleri de hedef olacak. Çünkü tekfirci düşünce tasavvufi hareketleri, o tarz İslami yapıları kendine düşman görüyor.
Mesud Barzani'nin gözyaşlarına hakim olamadığı o an
3 Şehit annesi Ayşe Hanım, kendisinden geciken ziyaretinden dolayı özür dileyen Mesud Barzani'ye "Üzülme, onlar ailem için büyük bir onur bıraktı. İki oğlum daha var. Onlar da Kürdistan topraklarını savunmak için canlarını feda etmeye hazır’ dedi.”