Haber Arşivi - 12
Irak Gönüllü Halk Gücü Komutanından Küstah Açıklama
Irak’ta IŞİD’e karşı savaşan gönüllü halk güçlerinin komutanlarından Rezzak Haydari, Kerkük’e girmek için Barzani’den izin almayacaklarını söyledi.
İtalya’nın gönderdiği 4 helikopter Peşmerge’ye ulaştı
4 adet İtalyan Chinook tipi savaş helikopteri Peşmerge Güçleri'ne ulaştı. İtalya'nın gönderdiği uzman ekibin helikopterleri kullanacak özel bir Peşmerge timini eğitime aldığı bildiriliyor.
Kürd güçleri Girê Sipî'ye yöneldi
İşgal altındaki Kobanê kent merkezi ile bağlı köyler bir bir IŞİD’den geri alınırken Girê Sipî (Tel Abyad) bölgesinde de köylerin yüzde 5’i Kürt güçlerinin eline geçti.
Barzani: Kerkük'te Peşmerge dışında bir güç istemiyoruz!
Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin Kerkük’e geçtiği bildirildi.
YPJ Komutanı: Rojava'nın 3 kantonunu birleştirmeye hazırız
YPJ Komutanı Azime Deniz: Kürt halkına ve coğrafyasına yönelik tehdit nerede olursa olsun orada olacağız. Gerekirse, Girê Spî (Tilebyad), gerekirse Minbic, gerekirse Cerablus. Rojava'nın üç kantonun birleştirilmesi için de büyük bir güç ve moralle hazırız" dedi.
Pesmerge Komutanı, IŞİD'in Şengal'deki Kayıplarını açıkladı
Musul'un Şengal ilçesinde Peşmerge güçleri ile terör örgütü IŞİD arasındaki çatışmalarda Ocak ayından itibaren 500 IŞİD üyesinin öldürüldüğü açıklandı
Necmeddin Kerim'in Kerkük açıklamalarına tepki
Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in Kerkük’ün Kürdistan Bölgesi içinde özel bir statüye sahip olması gerektiğine dair açıklaması Güney Kürdistan siyasetçileri arasında tartışma yarattı.
Pesmerge Bakanlığından, Esir düşen pesmergelere dair açıklama
Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı, IŞİD’in yayınladığı esir Peşmergelere ait olduğu iddia edilen fotograflara dair bir açıklama yaptı.
Saddam’ın akrabaları Erbil'e sığındı
Irak’ın devrik diktatörü Saddam Hüseyin akrabalarının Kürdistan Bölgesi’ne sığındığı ve kendilerine bazı Kürtler’in kefil olduğu belirtiliyor.
Google'den Kürtçe duyurusu
Dünyanın en büyük internet arama motoru Google, yoğun talepler üzerine bir sure önce Google çeviri programına dahil ettiği Kürtçe'yi "çok iyi" derecede bilenlerden destek istiyor.
Polat Cano: Til Ebyad Kurdistan'ın Şehridir
YPG Genel Medya sorumlusu Polat Can, sosyal medya üzerinden IŞİD işgali altındaki Til Ebyad'a ilişkin açıklamalarda bulundu.
İsveç Bakanı: Bağımsız Kürdistan’ı tartışmak için tam zamanı
İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’un “Bağımsız Kürdistan’ı tartışmak için uygun bir zamandır” dedi.
İtalya’dan peşmergeye helikopter
İtalya Genelkurmay Başkanı Luigi Binelli Mantelli, IŞİD’e karşı savaşta ülkesinin Kürdistan Bölgesi’ne desteklerinin devam edeceğini, peşmergeye yardımlar kapsamında helikopter vereceklerini ifade etti.
Rojava'da Yeni Hedef Grê Spî
IŞİD mensuplarıyla haftalarca süren çatışmaların ardından Kobanê'yi kontrol altına alan YPG öncülüğündeki Kürd güçlerinin yeni hedefi açıklandı.
PKK’nin geri çekilmesini destekliyoruz
Şengal Cephesi Komutanı Kasım Şeşo, PKK gerillalarının Şengal ve diğer bölgelerden çekilme kararını desteklediğini söyledi.