Haber Arşivi - 3
Bağımsız Kürdistan yolunda ilk somut adım!
Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Merkezi Irak Hükmeti’yle yaptığı anlaşmadan 6 ay sonra Bağdat’a petrol göndermeyi durdurdu ve doğrudan ihracata başladı.
Kürdistan Hükümeti dış borç alımı için komite oluşturdu
Kürdistan Bölge Hükümeti tarafından Başbakan Neçirvan Barzani başkanlığında uluslar arası banka ve mali merkezlerden borç alınması için bir komite oluşturulduğu bildirildi.
Başbakan Neçirvan Barzani: Büyük Ekonomik çöküş kapıda!
Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat’a heyet gitmesi yönünde bir kararları olmadığını ifade ederek, “Büyük ekonomik çöküntü kapıda”dedi.
Federal Kürdistan'dan Ekonomik Bağımsızlık İlanı!
Kürdistan Bölgesi Hükümeti, petrolün Bağdat’a bağlı kalınmadan bağımsız satılacağı konusunda kararını verdi.
Pentagon'a ‘Bağımsız Kürdistan’ Sorusu!
ABD Savunma Bakanı Carter, “Bağımsız Kürdistan’ın ilanının Türkiye için problematik olacağını” söyledi.
Barzani Yardım Vakfı Kobanê’yi uluslararası platforma taşıdı
Cenevre’de düzenlenen Dünya Mülteciler Konferansı’na katılan Barzani Yardım Vakfı, Kobanê’deki dramı ve Ezdilerin yaşadığı felaketi gündemleştirdi.
Noam Chomsky: Türkiye, Suriye'ye operasyon yaparsa suç olur
Hükümetin Suriye’ye yönelik savaş planlarını değerlendiren dünyaca ünlü dilbilimci ve düşünür Noam Chomsky, olası bir operasyonun Türkiye’nin suç işlemesi anlamına geleceğini söyledi.
Kürdistan'ın 2 tarihi varlığı UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girdi
Amed Surları ile Hevsel Bahçeleri UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak tescillendi.
Irak Parlamento Başkanı: Irak bölünmesini destekliyoruz
Irak Parlamentosu Başkanı Selim Cuburi, tarafların uzlaşması halinde Irak’ın bölünmesini desteklediklerini söyledi
ABD istese de istemese de Kürtler Bağımsız Kürdistan'ı kuracaklar
Fox News’te yayınlanan bir analizde, “Bölgedeki Amerikalı ve uluslararası güvenlik güçlerine göre, Kürt savaşçı ve liderlerinin, ABD istese de istemese de, IŞİD’e karşı savaşarak Kürtler için hayati öneme sahip toprakları geri kazandıktan sonra bağımsız bir devlet kurma konusunda kararlı oldukları,” belirtildi..
Bağdat, Erbil’in kapısını çaldı
Merkezi Irak Hükümeti’nin, Kürdistan Bölgesi’nden iki taraf arasındaki sorunları ele almak üzere Bağdat’a bir heyet göndermesi talebinde bulunduğu ifade edildi.
Kürdler Bağdat’ta birlik tavrını koruyacak
Irak Parlemento Başkan Yardımcısı Aram Şêx Mıhemed, Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi tarafların Irak Parlamentosu’ndaki ortak tavrının Kürdlere karşı olan yasaların geçmesini engellediğini söyledi.
Türkiye, Rojava Sınırına Askeri Yığınak Yapıyor
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 55 bin askeri bu gece Antep'in Karkamış ilçesinde sınır hattı ve Kilis hattında hazır durumda beklettiği iddia ediliyor. Sputnik'in ulaştığı kaynaklara göre, Türk ordusu Batı Kürdistan'a giriş hazırlığı yapıyor.
Peşmerge Bakanı : 14 binden fazla IŞİD üyesi öldürüldü
Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir, Peşmerge güçlerinin operasyonları ve koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırılarında son bir yılda 14 binin üzerinde IŞİD üyelerinin öldürüldüğünü söyledi
Mesrur Barzani: Etkin silahlarımız olsaydı o kadar şehit vermezdik
Kürdistan Bölgesi Genel Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, Erbil'e gelen ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Askeri Hazırlık Komitesi Sorumlusu Rob Wittman başkanlığındaki senatörler ile askeri yetkililerden oluşan heyetle bir araya geldi.