Haber Arşivi - 14
ABD’den Erdoğan’a Kobani cevabı
ABD Dışişleri Bakanlığı, IŞİD’e karşı mücadele eden Kürt güçlerine askeri ve insani yardımın sürdürüleceğini ifade etti.
Peşmerge Bakanlığı’ndan Türkmen Cephesi liderine Cevap
Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cabbar Yawer, Kerkük’ün Kürdistan toprağı olduğunu, Peşmerge’nin de hiçbir zaman Kürdistan topraklarından çekilmeyeceğini söyledi.
Kürdistan İslami Toplum Partisi: Pesmergelerimiz IŞİD’e karşı savaşmaya hazırdır
Kürdistan İslami Toplum Partisi (Komel) IŞİD’e karşı savaşmaya hazırdır. Peşmerge Bakanlığı bu konuda göreve çağırır, gerekli askeri yaparsa Peşmergelerimiz savaş cephesine gitmeye hazırdır. Ancak biz Peşmerge Güçleri’nin millileştirilmesinden yanayız.
Barzani, Peşmerge Hucam’ın ailesi ile görüştü
IŞİD tarafından infaz edilen Peşmerge Hucam Surçi'nin kardeşi, Kürdistan'ın her tarafından yoğun taziye ziyareti ve mesajı aldıklarını söyledi.
IŞİD Tüm Gücüyle Kürdistan’a Saldıracak İddiası
”IŞİD kendi içinde de bir kargaşa, mahçubiyet ve yenilgi havası yaşıyor. Savaş Musul’a yaklaştıkça tehlikenin farkına varıyor. Musul’un onlar için stratejik önemi belli. Bu yüzden tüm cephelerden Kürdistan’a saldırmaya çalışıyorlar.
20 ülkeden Kürdistan’a başsağlığı mesajı
Kürdistan Bölgesi'nde temsilcilikleri bulunan 20 ülkenin temsilcileri bugün düzenledikleri bir toplantıyla, IŞİD'e karşı savaşta yaşamını yitiren Peşmergelerin ailelerine ve Kürdistan halkına başsağlığı diledi.
Kerkük-Selahaddin yolunda 120 IŞİD’linin cesedi bulundu
IŞİD'in Kerkük saldırısında yediği darbenin büyüklüğü her geçen gün daha fazla açığa çıkıyor. Peşmerge Güçleri Kerkük-Sellahaddin yolunda 120 IŞİD teröristinin cesedine rastladı.
IŞİD'den Kobane'ye Tehdit
IŞİD terör Örgütü Kobani’deki yenilgiyi kabul ettiğini açıklayan bir video yayınladı
Mesrur Barzani'den ABD'ye Sitem
Barzani, IŞİD’le savaşın yüzde 90’ı Kürtlerin omuzlarındadır. Ama bize sadece silah ve mühimmatın yüzde 10’u veriliyor
IŞİD Kürtçe propagandaya Başladı
General Doski, IŞİD terör örgütünün saldırılardan önce Kürtçe propaganda yaparak sosyal medyada yayınlayıp, Kürd halkından destek aldıklarını ima ediyorlar.
Peşmerge Güçleri: Kerkük Kontrolümüzde!
Peşmerge Güçleri, IŞİD’in dün geceden beri saldırdığı Kerkük çevresinde ele geçirdiği köyleri geri alırken, kent merkezindeki çatışmalar da sona erdi. IŞİD sabah saatlerinde kent merkezinin bazı bölgelerine sızmayı başardı. Ancak merkeze sızan örgüt mensupları etkisiz hale getirildi.
Peşmerge Komutanı: Bugün Kobanê Yarın Diyarbakır'da Savaşırız
Kürdistan tek parçadır ve Kürdistan'ın halkı ile mücadele eden gücü, tek bir güç haline gelmiştir. Bugün biz Kobanê'deyiz ama yarın Diyarbakır'da oluruz diğer gün Haseki'de oluruz. Siyasi konjektör neyi emrederse biz de uygularız" ifadesinde bulundu.
Avrupa Parlamentosu'ndan Bağımsız Kürdistan'a Destek
Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Richard Chernetskiy, Kürd halkının kendi kendini yönetme ve bağımsızlık hakkına sahip olduğunu söyledi.
Karayılan, Peşmerge'yi kutladı.
PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, “Eğer bu şekilde herkes, her Kürt rolünü oynarsa, gerçekten de Kobanê direnişinin başarılı olacağını, demokratik Suriye’nin temellerinin atılacağını” söyledi.
Şehit edilen Peşmerge’nin 12 çocuğu yetim kaldı
IŞİD örgütü tarafından 26 Ocak günü Musul’da başı kesilerek infaz edilen Peşmerge Hucam Surçi’nin kardeşi, kardeşinin 12 çocuk babası olduğunu söyledi.