Haber Arşivi - 5
İran Barzani’yi etkisizleştirmek istiyor
Bağımsız Kürdistan Partisi(Partiya Serbestiya Kurdistanê-PSK), İran’ın Kürdistan Bölgesi’nin içişlerine karışmasını sert dille eleştirerek, ‘‘ İran, Barzani’n Kürdistan'daki rolünü ve etkisini kırmak istiyor’’ dedi.
ABD, Suriye’de Kürt özerkliğini destekliyor
Amerika’nın son dönemde YPG’ye verdiği hava desteğinin Washington’un Suriye’de Kürt özerkliğini destekleyen tutumundan kaynaklandığı öne sürüldü.
Barzani: Irak’ı devlet olarak tanımıyorum
Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin Irak’ı bir devlet olarak tanımadığını ve Kürt halkının kendi kaderini tayin etmesinin çok yakın olduğunu söylediği bildirildi.
Batı Kürdistan Asayişi’ne 80 İnsansız Hava Aracı
Rojava Genel Asayişi tarafından yapılan bir açıklamada, güvenlik amaçlı kullanılmak üzere kendilerine ulaştırılan 80 insansız hava aracını teslim aldıkları bildirildi.
WSJ: Kürt devleti geliyor
ABD merkezli uluslararası günlük finans ve haber gazetesi, The Wall Street Journal Kürdistan Bölgesi’nde IŞİD’e karşı mücadele ve Türkiye’deki 7 Haziran genel seçimleriyle Kürtler’in başarıya doğru gittiğini, bu başarılarının ise Kürtler’i devlet kurmaya doğru götürdüğünü yazdı.
Rûdaw’dan KCK’ye cevap
Yıllardır MİT’le oturup kalkan, doğrudan diyalog yürüten KCK, bu kara propagandayla Rûdaw’ı halkın gözünde karalamayı amaçlamaktadır. Çünkü görünen o ki KCK, sadece gece - gündüz kendilerini öven medya kurumlarını “düzgün” olarak kabul ediyor.
AİHM sürgüne gönderilen Kızıl Kürdistan Kürdlerini haklı buldu
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Laçin bölgesinde (Kurdistan a Sor – Kızıl Kürdistan) yaşayan ve Ermenistan tarafından sürgün edilen Kürtler’i haklı buldu.
KDP-İ ve PKK’den Tarihi karar
Kürdistan Demokrat Partisi-İran (KDP) ve PKK, birbirlerine karşı anti-propaganda yapmama kararı aldı.
Salih Müslim Ankara’da
PYD lideri Salih Müslim, Türkiye’nin “Girê Spî'de (Tel Abyad) etnik temizlik yapılıyor” iddiaları üzerine Türkiye'ye geldi.
ABD: IŞİD'in yabancı savaşçı ve yardım hatları kesildi
ABD’nin Suriye Büyükelçiliği, YPG ile muhalif grupların Gire Spi'yi (Tel Abyad) ele geçirmesiyle IŞİD’in kalesi Rakka’ya giden yardım ve yabancı savaşçıların yolunu kestiğini duyurdu.
Salih Müslim: YPG Girê Spî'den çekilecek
Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Girê Spî'de asayiş sağlandıktan sonra YPG’nin kent merkezinden çekileceğini, yönetimin sivillere bırakılacağını söyledi.
Demirtaş'tan Lübnan Hizbullah'ının direnişine övgüler
Lübnan Hizbullahı'nın televizyon kanalı Al Manar televizyonuna konuk olan Selahattin Demirtaş, Hizbullah örgütüne seslenerek Soylu direnişinizi selamlıyoruz ifadelerini kullandı.
Kobanê ve Cizîre'ye ait Kürd Güçleri birleşti
Batı Kürdistan'da Girê Spî kentini IŞİD işgalinden kurtarmak ve Cizire ile Kobanê bölgelerini birleştirmek için kıskaca alınan Girê Spî'de, Doğu ve Batı'dan gelen Kürd güçlerinin birleştiği bildirildi.
Azadi Hareketi'nden Toplu İstifalar
Kürdistan İslami Hareketi / AZADÎ Hareketi mensubu bazı Kürt aydınlar, AZADÎ Hareketi'nden istifa ettiklerini içeren ve bir kopyasını da nerinaazad'a gönderdikleri bir basın açıklaması yayınladılar.
Kutlama törenine baskın; 50 IŞİD’li öldürüldü
Kerkük’ün Hewice ilçesinde Musul’u işgalinin birinci yıl dönümünü kutlayan IŞİD üyelerine yönelik hava operasyonu düzenlendi. Kent merkezindeki bombardımanda 50 IŞİD üyesinin öldüğü öğrenildi.