Haber Arşivi - 7
İran, Kelaşîn’i bombalıyor
İran ordusu dün geceden itibaren Kelaşîn, Xinêre ve Seqer bölgelerini bombalamaya başladı.
PKK ve PDK-İ arasında geçici anlaşma sağlandı
PKK ile PDK-İ arasında Kelaşin bölgesinde yaşanan çatışmanın ardından yaşamını yitiren peşmerge ile yaralı peşmergeler PDK-İ'ye teslim edildi. PDK-İ ise tutukladığı 2 gerillayı serbest bıraktı.
Şehit Peşmergenin kimliği açıklandı
Dün sabah saatlerinde Keleşin bölgesinde PKK’yle çıkan gerginlikte şehit düşen KDP-İ Peşmergesinin kimliği açıklandı.
Kürdistan Parlamentosu’ndan PKK ve PDK-İ’ye sert uyarı
Kürdistan Bölge Parlamento Başkanlığı, Kürdistan’ın terör tehdidi altında olduğu ve bölgede büyük değişimlerin yaşandığı bir dönemde, kardeş kanı dökmenin ulusal suç sayılacağı uyarısında bulundu.
PDKÎ; “Baskıya, tehdide boyun eğmeyecek, teslim olmayacağız”
İran Kürdistan Demokrat Partisi-PDKÎ, PKK’nin saldırısına ilişkin bir bildiri yayınlayarak, Kürt halkına ve siyasi örgüt ve taraflara yönelik çağrıda bulundu.
PDK-İ ve PKK’den sağduyu çağrısı
PKK gerillaları ile PDK-İ Peşmergeleri arasında Doğu ve Güney Kürdistan sınırı üzerinde yaşanan gerginliğe ilişkin her iki partinin sözcüleri, gerginliğin tırmanmasından yana olmadıklarını açıkladı.
CNK gençleri için küçük ama Kürt halkı açısından dev bir adım
Ciwanên Netewî yên Kurdistanê gençleri tarafından Amed surlarında asılan Mesut Barzani posteri, CNK gençleri için küçük ama Kürt halkı açısından dev bir adım olma iddiasına sahip.
YPG Komutanı : Suriye'de Özerk Kürdistan talebimiz yok
YPG Dış İlişkiler Sorumlusu Ebu Ravan, Biz, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) ait 3 yıldızlı bayrak altında savaşan gruplardan biriyiz. Öz itibarı ile hiç bir farkımız yok. Aynı amaç için savaşıyoruz, bizim de hedefimiz Suriye’nin özgürlüğü. PYD-YPG olarak biz özgür ve kardeşlik temelinde yaşayabileceğimiz bir Suriye için savaşıyoruz.
YPG 150 IŞİD'li çembere alındı
YPG güçleri, çatışmalar sonucunda bölgede yer alan Sikir Hêmir köyünü IŞİD'den Kurtardı
Gerilla Güney Kürdistan’dan çekilmeyecek
Peşmerge Güçleri Komutanı Cafer Şeyh Mustafa, gerilla güçlerini yabancı bir güç olarak görmediklerini, dolayısıyla ihtiyaç duyulduğu müddetçe Güney Kürdistan'da kalacaklarını söyledi.
Ş. Ciziri : HDP'den KDP'ye karşı kara propaganda
Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) yöneticilerinden Şerefhan Ciziri, HDP Batman Milletvekili Ayla Akat’ın KDP’ye yönelik sözlerine sert tepki gösterdi.
İran askerleri halka saldırırsa, Misliyle Karsılık veririz
Doğu Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Yezdanpena, Mahabad'da başlayan halk gösterilerinin bir kıvılcım olduğunu ve diğer kentlere sıçradığını söyledi.
Şii liderden kürtlere tehdit
Irak’ın önemli siyasi ve dini güçlerinden biri olan Sadr Hareketi’nin siyasi partisi, ABD’nin Kürtler ile Sünni gruplara doğrudan silah vermesi halinde, gerekirse savaşacaklarını ileri sürdü.
Peşmerge'den Şiilere son uyarı
Kürdistan Peşmerge Güçleri Germeser Cephesi Komutanı Mahmud Sengawi, Şii milislerin Gulala kasabasından çekilmemesi halinde operasyon başlatacaklarını söyledi.
Başkan Barzani: Bağımsız Kürdistan Çok Yakında
Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, tarih veremeyeceğini ancak Bağımsız Kürdistan’ın yolda olduğunu, Irak’ın toprak bütünlüğünün de uzun süremeyeceğini söyledi.