Parti Arşivi - 5
Mehmet EŞİYOK’a Sahip Çıkalım!
            Yıllarını Kürt Halkının ulusal kurtuluş mücadelesine adayan bir insan olarak Mehmet Eşiyok (Berxwedan Serhat) 63 gündür açlık grevinde ve artık ölümle pençeleşmektedir. 41 yaşında olan Eşiyok 17 yılını PKK saflarında geçirdi. Savaşın en kızgın alanlarında komutanlık yaptı. PKK Merkez komitesi üyeliğinde bulundu. Ömrünün en güzel yıllarını halkının mücadelesine adayan Mehmet Eşiyok şu an ölüm kalım savaşı vermektedir...
Newroz nîşana azadî, birayetî û wekheviyê ye...
            Îro cêjna azadî, brayetî û wekheviyê, Newroz e. Gelê Kurdistanê ligel çendîn neteweyên din ên herêmê cêjna Newrozê pîroz dike. Li her çar aliyên Kurdistanê, gelê Kurd ji bo cêjna xwe ya neteweyî di nav şahî, dilxweşîyê da ye, lê herweha bi berxwedani û ragirê daxwaza mafên xwe yên demokrasî, azadî û wekheviyê dike. Li ser navê Partiya...
Halepçe Nayê Ji Bîr Kirin
Çawa kolanên Halebçe bi laşên însanên me hatibûn dagirtin, zar û zêç, keç û xort, kal û pîr, hemu li kolanan bêruh dirêj ketibûn. Hinek malbat bi tevaya neferên xwe ve li ser xwarin bûn, hinek li baxçeyên xwe kar dikirin, tama biharê digirtin, lê hemu mat bibûn ketibûn nav kolanan. Hinek kes jî, yên ku sax filitîbûn bi hawar û qazî li dora wan diçûn û dihatin, ne dizanîbûn hawara xwe bighênin kî…
8 Mart dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun
Bir 8 Marta daha merhaba…

         Her anlamlı gün yeni umutlar taşır bağrında. 8 Mart ezilen cins olan kadınların sembolik bir günü olsa da bağrında heyecan, özgürlük ve eşit yaşamın umudunu taşıyor. Şüphesiz sadece iyi dileklerle kutlanacak bir gün değil 8 Mart!  Kadınların ve dolayısıyla tüm ezilenlerin mücadele ve yaşam azimlerini bileyecek daha güçlü ve özgür sesler için vesile olmasını diliyoruz...
Beradayîtiya zilamekî hîç û puç, piyonê militarîzma Showenîst
            Demên dawî de li beramber gelê Kurd dijminatiyek bêendaze ji aliyê nawenda tirkên militarist tê kirin. Gelê Kurd, kêmnetewayên dî, kesayetî û grubên netirk li Tirkiyê bi shêweyek ashkere weka hedef têne destnishankirin. Ji layan tirkên showenîst propagandayek tund û xeter tê kirin, ew dixwazin ji xelkê xwe re bidin qebulkirin, ku qasho perçebuna Tiriyê di rojevê de ye û ew divê pêshiya wî bigrin...
Teslim edilmeye DUR denilmeli
         1989’dan beri Kürt Halkının Ulusal Mücadelesine hizmette bulunan ve bu konuda ciddi çalışmalar yürüten PKK MK üyeliğini yıllarca yapan  Mehmet EŞİYOK  bu halkın bağrından yeşeren ciddi ve potansiyeli yüksek bir değerdir. Bu değerin kaybettirilmesi gerçeği karşısında seyirci kalmak gerici faşist odakların ekmeğine yağ sürmek demektir....
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
            PWD üyesi ve PWD-nerin sitesi yazarlarından Ümit Beyazdağ arkadaşımızın ‘Osman Öcalan ve Kerkük’ başlıklı yazısına cevaben Osman Öcalan tarafından kaleme alınıp bazı sitelerde yayınlanan ‘Fitne-Fesat ve Ümit Beyazdağ’ başlıklı, politik bir değer taşımayan, siyaset etiğine uygun olmayan, sanal ve tamamen maksatlı suçlamalardan ibaret yazısını kınıyor ve reddediyoruz...
Hrant Dink’in katledilişi etnik ve dini çokrenkliliğe ve demokrasiye yönelik bir saldırıdır.
          Hrant Dink, Ermeni dilinde yayınlanan Agos gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni idi. Hrant, liberal ve demokrat düşünceleri ve Türkiye rejimine yönelttiği eleştirileriyle Türkiyede ve yurtdışında çok yakından tanınan, ünlü bir yazar idi.
          Türk rejimi onun düşüncelerine tahammül edemiyordu. Hakkında Türkiye’ye hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul’da dava açıldı. Düşüncelerinden dolayı tehditlere maruz kalıyordu. Devlet Hrant Dink’in aldığı bu tehditlerden haberdar olmasına rağmen onu koruma adına en ufak bir girişimde bulunmadı. Dün bir tetikçi üzerine yağdırdığı kurşunlarla yaşama veda etti. Baskılarla, tehditlerle onu yıldıramayan karanlık odaklar, fiziki varlığını ortadan kaldırarak onu susturmağı hedeflediler.
Partimize Yönelik Saldırı Girişimi Engellendi
PWD YÖNETİCİLERİNE YÖNELİK BOMBALI SALDIRI EYLEMİ KÜRDİSTAN GÜVENLİK GÜÇLERİ TARAFINDAN SON ANDA ENGELLENDİ. 

             PKK tarafından gönderilen ve PWD yöneticilerine yönelik bombalı suikast eylemi yapmakla görevlendirilen bir özel kuvvet timi G.Kürdistan’ın Koyêsancak ilçesinde, üzerindeki uzaktan kumandalı C-4 patlayıcı düzeneğiyle birlikte yakalanmıştır. 
Li Hember Tirkan Yekitîya Kurdan Divê
           Roj roja yekîtîya hêzên Kurdistanîyane li hember hêrişên dewleta Ti rkîyê Ev çend roj in ku li Tûrkiye li ser rewş û paşeroja Iraq daxwiyaniyên gelek tund têne dayîn. Di vê warî de, daxwiyaniyên Wezareta Derveyê Tûrkiye, Rapora dezgeha MÎT û beyanatên Serokwezîrê Tûrkiye Tayib Erdogan ji tundiyê wirdetir bi yekcarî rê li diyalogê digre ....
Nice Yıllara Halkım
          Geride bırakılan, beklenti ve özlemlerimize bir nebze de olsa yanıt verebilmiş bir 2006, karşılamağa hazırlandığımız, daha büyük beklenti ve özlemlere gebe olabilecek bir 2007 yılı var.
           2007 yılının, Kürt halkına ve dünyanın tüm ezilen halklarına barış, özgürlük ve huzur dolu bir geleceğin mihenk taşı olması temennisini taşımaktayız.
           Bu duygularla tüm halkımızın yeni yılını kutlar, yeni yılın kazanımlarla dopdolu, her alanda coşku uyandıracak hamleler içerisinde özgür bir geleceği tesis etmeğe yönelik adımlarla geçmesini dileriz.
          "E-mail ve telefonlarla partimize ve partimiz üyelerine bayram ve yılbaşı kutlamalarını ileten dost ve sevenlerimize de teşekkürlerimizi iletir, yeni yıllarını ve bayramlarını içten dileklerimizle kutlarız."
Şapur Badoşiva'nın Anısına
        Sipan arkadaşın katledilişi ancak Kürt düşmanlığı olarak tanımlanabilir. Ve bu cinayet lanetli bir yara olarak tarihte yerini almıştır. Kürdün kendinden intikamından başka bir anlam taşımadığı, bugün Doğu Kürdistan’a dönük çabaların yaşadığı tıkanıklıktan açıkça anlamaktayız. Oysa Sipan arkadaş uzun vadeli perspektif ve duruşuyla olağan üstü bir umut yaratmıştı.

         PKK’nin Sipan’ı hedef seçmesi çok hesaplıdır. Sonuçta halkımızın güçlü bir umudu vurulmuştur...
Mahmut Yiğitel'i Yitirdik...
          Yiğitel, halkının haklı davası uğruna son nefesini verdiği ana değin, omuzlarına yüklenen sorumluluğu devrimci bilinci, yurtseverlik inancı ile daima layıkıyla yerine getirmesini bilmiştir.
         Vefatı, Kürdistan halkı için acı bir kayıptır. Kürt halkı, özveriyle kendini özgürlük mücadelesine katan bu fedakar evladını unutmayacaktır. Onun kendisi için yürüttüğü mücadeleyi, verdiği emeği hep şükranla anacaktır.
         Yiğitel’in vefatından dolayı çok büyük bir üzüntü içindeyiz.
          Acısını yüreğinde hisseden ailesi ve üyesi olduğu Kürdistan Sosyalist Parti (PSK)’ye başsağlığı dileklerimizi iletiyor, acılarını acımız olarak paylaştığımızı iletiyoruz.
          Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.
Celal Talabani’ye Sahip Çıkmak, Ulusal Kazanımlara, BarışÃ‚Â’a ve Özgürlüğe Sahip Çıkmaktır
Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin PKK, ateşkeş ve komşularının Irak’ın iç işlerine müdahalesiyle ilgili söyledikleri, beklendiği gibi hükümetiyle, muhalefetiyle ve mehmetcik basınıyla Türk devletinin, Kürt düşmanı tavrıyla karşılandı.

AKP Hükümeti Sözcüsü Cemil Çiçek, devletin Güney Kürdistan’lı siyasi liderlerini adlandırılmasına yönelik talimatına uyarak Celal Talabani’ye “aşiret reisi”, “postal öpücüsü” diyor.

Başta Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek olmak üzere, muhalefet sözcüleriyle generallerin ve onların uşağı boyalı ve mehmetcik basının, Irak Devlet Başkanı’na yönelik saldırılarının temelinde O’nun Kürt olması, Kürdistan Ulusal Demokratik Hareketini sahiplenmesi ve Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yol ve yöntemlerle çözülmesinin gereğinden bahsetmesi yatıyor..
Kürt Halkına Yönelik Saldırılara Karşı El Ele Verelim
Olayı kim üstlenirse üstlensin, bombayı patlatan kumandaya basan parmağın sahibi kim olursa olsun, Diyarbakır’da gerçekleşetirilen terörist saldırısının arkasında, Kürt sorununun çözümsüzlüğünde israr eden, AB karşıtı derin devlet vardır...