Parti Arşivi - 10
PWD Açıklaması
KAMUOYUNA

SİYASET, DOSTLUK VE DÜŞMANLIK MERTÇE YAPILMALIDIR!

Son günlerde Ülkede Gündem isimli Kürtlükten Kemalizm?e evirilen bir gazetenin yayınladığı sahte bir mektupla PWD?nin bu yapısına gölge düşürülmeye çalışılmaktadır. Biz Bu kokuyu iyi tanıyoruz. Kimlerin bu ucuz yollara başvurduğunu da iyi biliyoruz. Sonuçta bu mantığın Türk Genelkurmayından bağımsız olmadığının da farkındayız.


Kamuoyuna
PWD Koordinasyon Kurulu:

          Aralarında sanatçı, işadamı, yazar ve gazetecilerin bulunduğu 130 aydın, PKK ve Devlete , son bir ayda giderek şiddetlenen çatışmaların  sona erdirilmesi  ve kalıcı barisin sağlanması amacıyla  çağrıda bulunan bir bildiri yayınladı
. Çağrıda  PKK’dan silahlı eylemlere derhal ve önkoşulsuz son vermesi, "Hükümetten  ise kalıcı barışın sağlanması ve herkesin demokratik toplumsal hayata katılabilmesi için gerekli yasal düzenlemeleri gerçekleştirmesi talebinde bulunuldu.
Federal Kürdistan Başkanını Kutluyoruz!
 Serok Mesut Barzani
        Bin yıllar boyu, sahibi olduğu topraklarda kiracı olarak yaşayan Kürt Ulusu artık kendi kaderini kendisinin belirleyeceği bir sürecin ilk basamağında duruyor. Bu basamak bugüne değin verilen sayısız şehidin, akıtılan kanın kutsal bir kazanımı. Ulusumuza bu tarihi coşkuyu yaşatan tüm Kürdistan kahramanlarına şükran borçluyuz.

         Kürt Ulusunun, Mam Celal Talabani’nin Irak Cumhurbaşkanı seçilmesi ile yaşadığı büyük onur ve sevinç, Sayın Mesut Barzani’nin Federal Kürdistan  Başkanı olarak seçilmesi ile doruğa ulaşmıştır.

          PWD olarak, Federal Kürdistan Bölge Başkanı olarak seçilen KDP Başkanı Sayın Mesut Barzani’yi tüm yurtseverlik duygularımızla kutluyor ve bu tarihsel görevinde başarılar diliyoruz.
Kamuoyuna

Osman ÖCALAN Aktif Siyasetten Çekildi.


          8 Haziran 2005 günü toplanan PWD Parti Meclisi, aktif siyasetten çekildiğini bildiren Osman Öcalan ın durumunu görüşerek karara bağladı.

          Bir süre önce Milliyet Gazetesi muhabiri Namık Durukan la yaptığı röportajda ifade ettiği ve PWD nin temel ilkeleriyle çelişen görüşlerinden dolayı yönetimimiz tarafından eleştirilerek izah istenen Osman Öcalan, Koordinasyon Kuruluna yaptığı resmi açıklamada aktif siyasetten çekildiğini ve PWD çalışmaları önünde engelleyici bir konumda olmadığını bildirmiştir.
Rengin CUDİ: Ruhumda Kürdistan bir bütündür
Rengin          Biz geçmişte insanlarımızı çok daralttık, çok sınırlandırdık. Örgütümüz hiçbir zaman içe dönük demokratik olamadı. Kendi insanını köleleştirdi, körleştirdi. Amacımız özgür insana ulaşmaktı, ama bizzat kendi insanımıza bile bu duyguyu veremedik, insanlarımızı değerlendiremedik. Daha çok değersizleştirmeydi yaşatılan. İnsan zihinde, duyguda özgür olmadan, özgürlük mücadelesi veremez. Zihnini sildiğin, duygularını körleştirdiğin insanla ne yapabilirsin ki? Geriye kalan güvensiz, bencil, kuşkucu, üretimsiz bir kişiliktir. Sırf politik olarak yoketmekte kullanılan bir eleştiri korkusu bile bir insanı felç etmeye, eylemsizleştirmeye yeter. Ve geçmişteki örgütümüz bunu yaparken insanlarımızı çok kırdı; gerçekten büyük kırılmalara neden oldu. Bunların hepsinin ideolojik katılıkla bağlantısı vardı. Ciddi bir çelişkidir bu. Ortada güçlü düşmanlarımız vardı, ama biz kendimizi gerçekdışı bir ideoloji adına yalnızlaştırdık. Güçsüzleştirdik. Aslında başlangıç iyiydi, sorgulamaya başlamak, eski olan bir şeyleri yıkmak iyiydi. Ama onun yerine yeni bir alternatif yaşamsallaştırılmadığı zaman, olay özgürlük istemlerinin ucuz sömürüsüne dönüştü.
Kürdistan Kamuoyuna, Uluslararası Kurumlara, Kürt Siyasi Güçlerine
ALMANYA NIN YÖNELİMLERİ DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR

         Almanya’nın bir süreden beri Kürdistanlı muhalifleri, PKK den ayrılarak Kürdistani bir duruş sergilemeye çalışan Kürt yurtseverlerini baskı altına almaya çalıştığı bilinmektedir. Almanya’nın bu politikasının Hukuki nedenlerle izahı hem mümkün değildir ve hem de Türkiye devleti ile paralel adımlar attığı ve Kürt sorununda olumsuz bir tutum içinde olduğu açıktır.
Birleşik Bir Kürdistan İnancımı Koruyorum
Hüseyin Kaytan ın Hıdır Sarıkaya (Ekrem) ile gerçekleştirdiği söyleşi:
          Benim hayal ettiğim Kürdistan, haklar ve özgürlükler noktasında gelişmiş, ona uygun bir refah düzeyi yakalamış, her insanın toprakları üzerinde özgürce kendini belirleyebileceği, kendi iç ve dış dünyasıyla barışık olacağı bir Kürdistan’dır.

Bütün Yurtsever Demokratlara ve Halkımıza

Kürt Siyasetinin Demokratikleşmesi Çözümün Vazgeçilmez Gereğidir !

Dünyanın dört bir yanında demokratik değişimin gerçekleşmesine tanık oluyoruz. Ortadoğu, Kafkasya ve Orta asya bölgelerinde eskiye ait rejimler demokratik karakterli halk ayaklanmalarıyla ardarda yıkılıyor. Gürcistan, Ukrayna, Lübnan ve Kırgızistan da yaşananlar bunun örnekleridir.

Değerli Kürt Siyasetçileri Dursun Ali Küçük ile Hasan Atmaca ya Sahip Çıkalım!

Yaşamlarının en güzel yıllarını Kürdistan Özgürlük Davasına adamış iki değerli Kürt insanı,siyasetçi ve aydını yine devletlerarası kirli pazarlığın konusu olmuş ve ciddi bir tehlike ile karşı karşıya bulunmaktadır.

1970? li yılların başında Kürdistan halkının özgürlüğü ve bağımsızlığı için mücadeleye atılan, uzun yıllar ağır işkence altında ve zindan koşullarında onurluca direnen, mücadelenin her aşamasında ve her sahasında büyük hizmetlerde bulunan bu iki büyük kürt siyasetçisi, PKK-Kongra-Gel? den ayrıldıktan sonra Kürt davasına farklı bir kulvarda hizmet etmeyi amaçlamışlardır. Bulundukları Ermenistan ?da özellikle Kongra-Gel? den kaynaklanan can güvenliği endişesiyle Avrupa ülkelerine çıkma tercihini yapma zorunluluğuyla karşılaşan Dursun Ali Küçük ve Hasan Atmaca yakalanmışlardır.

Dursun Ali Küçük İçin Duyarlılık Çağrısı

Eşim Dursun Ali KÜÇÜK, 01 şubat 2005 tarihinde Gürcistan ın başkenti Tiflis havaalanında Almanya ya yanıma gelmek üzereyken "sınır ihlali" ve "sahte pasaport taşıma" iddiasıyla yakalanıp cezaevine konulmuştur. Resmen tutuklanmasana rağmen uzun süre tutuklanma konumu yasallaştırmamıştır.

Mahsum Korkmaz ı Anmak Yeni Başlangıçlar Yapmakla Mümkündür

Değerli halk önderi Mahsum Korkmaz?ın 19. şahadet yıldönümünde Kürdistan özgürlük hareketi derin bir kriz ve tasfiye sürecindedir. Eşsiz fedakarlıklar pahasına yaratılan ulusal kazanımlar tehdit altındadır. Eğer önü alınmazsa on binlerce şehidin kanı pahasına yaratılan değerlerin heba olması kaçınılmazdır. Bugün kendisini dayatan görev olumsuz gidişata dur demek için özgürlük hareketini yeni uluslara taşıyarak çözümle taçlandırmaktır.

PWDye Newroz Katılımları

YURTSEVER KURDISTAN HALKINA VE SIYASI GUCLERINE

Her birimiz yasamimizin en verimli yillarini PKK saflarinda halkimizin ozgurlugune adadik. Mucadeleye katilmaktan her zaman onur duyduk. Basta sehitler olmak uzere yaratilan degerlerin halkimiza cok sey kazandirdigina inaniyoruz. Eksigi ile fazlasiyla butun gecmisi bu anlamda sahipleniyoruz. Kazanimlar halkimizindir.

Yurtsever Halkımıza

Gecmisi Kawa dan Mazlum a, Zekiye den Berivan ve Ronahilere dayanan; gelecegi Amed, Hewler, Kamoslo ve Mahabatta bir ulusal birlik ve ozgurluk yuruyusune donusecek olan, ulusal bayramimiz Newrozu buyuk cosku ve heyecanla karsiliyoruz.

Ulusumuza, ulusal guclerimize, ulusumuzun dostlarina ve PWD calisanlarina kutlu olsun.

Ulkemiz ve bolgemizdeki gelismeler bakimindan, farkli ve gelecek acisindan buyuk umut veren, ulusal sorumluluk yukleyen anlamli bir Newrozu kutluyoruz.

Basına ve Kamuoyuna

17 yıl önce 16 Mart günü, Saddam ordusunca atılan kimyasal gaz bombasıyla Halepçe kasabasında binlerce Kürt bir anda katledildi. Bölge rejimleri, özellikle Kürtlerin yaşadığı devletlerin rejimleri, bu büyük katliamı kınamak bir yana, görmezden geldiler, hatta ortaya çıkmaması için ellerinden geleni yaptılar.

Tarihindeki korkunç katliamlara rağmen, Kürt halkının özgürlüğü elle tutulur, gözle görülür bir gerçeklik olarak yaşayabileceği; özgürlüğün bir hayal olmadığı bugün kanıtlanmıştır. Ancak hala Kürt toplumunun onmilyonlarla ifade edilen bir kesiminin ulusal kimlik ve kültürü inkar edilmektedir; hala Kürtlerin büyük çoğunluğu katliam, hatta soykırım tehdidi altındadır.

Halepçe katliamının 17. yılını geride bıraktığımız bugün, halkımızın acısını paylaşıyor, katliamda şehit olan insanlarımızı anarken, onların anısına bağlı kalarak Kürt halkına ve ülkesinin birliği, özgürlüğü ve güçlenmesi için sürekli mücadele içinde olacağımızı belirtiyoruz.

Partîya Welatparêzên Demokratên Kurdistan Avrupa Örgütü Kuruldu!

KAMUOYUNA
AVRUPADAKI YURTSEVER KURDISTANLILARA VE SIYASI GUCLERE

PWDK Avrupa orgutumuz ilk toplantisini 5- 6 Mart 2005 tarihinde gerceklestirmistir.

Toplantiya PWDK Avrupa orgutunun genel calisanlarinin yani sira, genclik ve kadin temsilcileri ve gozlemciler katilmistir.