Parti Arşivi - 14
Kongra-Gelden PWDye Yeni Katılımlar
PWD İnşa Komitesi

Bir gurup PKK eski üyeleri olarak Kongra-Gel bünyesinden ayrıldık. Orgütün amaçlarından ve özellikle Kürt sorununun çözümünden uzaklaşması üzerine halkımızın özgürlük mücadelesine örgüt içinde hizmet imkanı kalmamıştır. Bu nedenle örgüt dışında mücadeleye devam edebilmek için kendi özgür irademizle böyle bir ayrılığa karar verdik.

Kongra-Gel Özel Birliklerinin PWD ye Saldırısı
PWD İnşa Komitesi

14 ağustos 2004 günü öğle sularında Irak ın Musul şehri Nebi Yunus semtinde Kongra-Gel den ayrılarak PWD nin (Partiya Welatparezen Demokrat) inşa sürecine katılan bir grup arkadaşın kaldığı eve Kongra-Gel e bağlı özel kuvvetlerce baskın düzenlenmiştir. Olaya müdahale eden Irak güvenlik güçleri özel kuvvet elemanı olan bir kişiyi yaralı olarak ele geçirmiş, olayda kullanılan bir taksiye de tahrip edilmiş vaziyette el konulmuştur.

Demokratik Barış İnsiyatifi 1. Konferansı Gerçekleşti

21.yüzyılın şafağında yakaladığı tarihi çözüm fırsatını doğru değerlendirme yeteneğini gösteremeyen ve Kürt özgürlük hareketini tıkanmayla yüz yüze getiren Kongra-Gel den ayrılan demokratik değişim eğiliminin geliştirdiği Demokratik Barış İnisiyatifi 2-5 Ağustos 2004 tarihleri arasında gerçekleştirdiği 1.Konferansıyla demokratik değişim ve çözüm iddiasını yeni bir aşamaya taşıdı.

Demokratik Barış İnsiyatifi Bildirisi

KÜRT HALKINA VE KAMUOYUNA

Kürt Özgürlük Hareketi, çözüm temelinde demokratik birliği yaratmaya en yakın bir süreci yaşadığı kadar, aynı zamanda ciddi riskler taşıyan oldukça kritik bir dönemden de geçmektedir. Demokratik halk seçeneğinin başarıyla gerçekleştirilmesi için tarihi bir fırsat doğmuştur. Sürecin karakteri, doğru politikalara başarı şansı tanıdığı kadar tarihi hatalar ve yanlışlar yapmaya da oldukça müsaittir.Yanlış yapma şansımız kalmadığına göre doğru politikalarda karar kılmak durumundayız. İçte ve dışta yaşanan gelişmeler değerlendirildiğinde bu yakıcı gerçek daha iyi görülecektir.