Parti Arşivi - 9
Murat Karayılan dan Hikmet Fidan Cinayetinin İtirafı...
 Murat Karayılan        Kim öldürmüş bunu bilmiyoruz. Bizim dışımızdaki bir olaydır. Hareket olarak böylesi bir yönelimimiz olamaz. Fakat bu kadar karşıtlık yapan birisine tepki duyan bazı Kürt çevreleri vurmuş olabilir. Biz bilmiyoruz.
          Fakat değişik işlerle uğraştığı anlaşılmaktadır. Yani herhangi bir kimse olmadığı, salt düz legal, yasal bir siyaset izlemediği, farklı farklı gruplarla, işlerle içli dışlı olduğu da anlaşılmaktadır. Çünkü Güney Kürdistan’daki bir grup diyor ki, bu bizim koordinatörümüzdür, dört gün önce yanımızdaydı. Demek ki, kamuoyunun ve bizim de bilmediğimiz başka işlerle de uğraşıyormuş. Yani bir kişi her türlü işle uğraşacak, ondan sonra denilecek ki, vaziyeti bilinmeyen bir şekilde vuruldu ve sonra bizim üzerimize atılacak. Bir de bu kadar değerlerle ters düşmüş bir kimseyi halkımız sahiplenmez. Israrla bu olayı örgüt yaptı demenin de büyük bir haksızlık olduğu ortadır. Değer yargıları vardır ve biri bu değer yargılarına ölçüsüzce saldırırsa birileri de kalkar rastgele yönelir. Biz bu tür şeylerin kefili değiliz ve sorumluluğunu da üstlenemeyiz.
Kürdistan Kamuoyuna
          Saddam Hüseyin adlı soykırımcının yargılamasına başlanmış olduğundan, biz aşağıda adları yazılı avukatlar, mazlum ve mağdur Güney Kürdistan halkının hem avukatları, hem de olayların mağduru olarak yapılan mahkemede görevimizi yerine getirmek ve müdahil olmak istiyoruz.
          Bu istemimizi yerine getirmek için, KDP nin Ankara Temsilciliği aracılığıyla, Güney Kürdistan Hükümetine başvuruda bulunarak, güvenlik ve bürokratik meselelerde yardımcı olmasını ve önümüzü açmalarını talep ettik.
          Talep ve önerimizin kabulü halinde, önümüzdeki hafta Güney Kürdistan da olacağız. Bize katılmak isteyen avukat arkadaşların Medeni Ayhan arkadaşla iletişime geçmelerini rica ediyoruz.


Av Medeni Ayhan
Av Ahmet Avşar
Av Abdullah Koç
Av Yaşar Özcan
Av Deniz Kılıç
Uluslararası İnsan Hakları Kurumu Cinayetlerden PKK yı Sorumlu Tuttu!..
PKK ile çalışan güvenilir bir yurtsever tarafından bize ulaştırılan bu önemli belgeyi Kamuoyu ile paylaşmayı gerekli görüyoruz:
             
Human Rights Watch          İnsan Hakları İzleme Komitesi, eskiden PKK’nın silahlı örgütü Hêzên Parastina Gel’e bağlı olup ayrılan kişilerden edindiği bilgilere göre, PKK’nın ölüm listesinde Kemal Şahin ve Sipan Rojhilat’ın da adları görülmüştür. Yine eski HPG üyelerinin bildirdiklerine göre, Kuzey Irak dağlarında Mayıs 2005’te yapılan bir PKK konferansında, aralarında Kani Yılmaz, Nizamettin Taş, Hıdır Yalçın ve Hıdır Sarıkaya’nın da bulunduğu irçok PWD üyesinin öldürülmesi konusunda da karar alınmıştır.
PKK babasını bile vurur
                                                  Fidan ın yakın arkadası konustu

Hikmet Fidan
Özbey: Çünkü Hikmet Hocam yeni bir siyasi yapının arayışı içindeydi. Büyük bir kitlesi vardı. Bu yüzden son zamanlarda tehditleri artmıştı. En az 10 kez tehdit aldığına tanık oldum. Telefonu masaya koyuyor, ikimiz dinliyorduk. Arayanlar arasında iki kez Zübeyir Aydar (Eski milletvekili, Kongra-GelBaşkam), bir kez Osman Öcalan (PKK karşıtıydı Evlendi, çocuğu oldu. Ama PWD ciler dışlayınca bir süre önce yine PKK ya dönüş yaptı) vardı.
Provokasyonları Boşa Çıkaralım
PSKPSK-Kürdistan Sosyalist Partisi
Kuşadası’nda, bir minibüste gerçekleştirilen ve aralarında turistlerin de bulunduğu 5 kişinin ölümüyle birçok sivilin yaralanmasına yolaçan patlamadan, devlet yetkileriyle bir kısım medya “bölücüler”in sorumlu olduğunu iddia ettiler.
Halkımıza ve Mücadele Arkadaşlarımıza
14 TEMMUZ KÜRDİSTAN İÇİN DİRENMENİN VE KÜRDİSTAN’DAN ÖDÜN VERMEMENİN ADIDIR

         Büyük insan ve Büyük direnişçi M. Hayri Durmuş, Kemal Pir, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek Diyarbakır zindanından ve ağır bir ölüm orucunun ardından şehit düşerken arkadaşlarına ve Kürt ulusuna, tıpkı  Mazlum  Doğan, Şeyh Sait ve Seyit Rıza gibi Kürt ve
        Kürdistan davasına bağlı kalmanın vasiyetini bırakıp gittiler. Kürdistan’dan, Kürt halkının hakkı olan özgür bir gelecekten ve onun siyasal haklarından asla ödün vermediler.Hiç bir şekilde muğlaklaştırmadan, açık ve net bir çağrının sahibi ve bedeli oldular.
Hadep Eski Genel Başkanı Eyyüp Karageçili nin Basın Açıklaması
KAMUOYUNA

         HİKMET FİDAN arkadaşımızın cinayeti en kısa zamanda  bütün ayrıntılarıyla  açığa çıkaktır. Şimdiden, birçok yönü ile açığa çıkmıştır. Kısaca özetlersek bu cinayetin faturası PKK ye çıkmıştır. FİDAN’IN  yılarca emek verdiği uğruna  hapis yatığı aç kaldığı ölümü  göze aldığı ve eleri ile büyüttüğü  yurtsever Kürt   kurumlarının  hiç biri HİKMET FİDAN’a  sahip çıkmamıştır. Bu bile HİKMET FİDAN’IN üzerindeki sır perdesini kaldırmaya yetmektedir. PKK   doğrudan bu cinayeti üstlenecek, gerekçelerini Kürt Kamuoyuna sunacaktır, ya da kendi adına cinayet işleyen şahız ve gurupları açığa çıkarıp teşhir edecektir. Bunun dışında bir başka yol yoktur. Cinayet  doğrudan  PKK adına işlenmiştir. Cinayet öncesi bilinen şahıslar  HİKMET HOCA’YI arayıp ölümle tehdit etmişlerdir. Bu şahıslar adlarını ve telefonlarını bile gizleme gereği duymamışlardır.
Şehit Namirin!
PWD-K Avrupa Bürosu

         Artik kurd ulusalcilarini korkutarak kendinizi yasatamazsiniz. Dunku korku aciktan yasanmayan siyasi teslimiyetin bir urunuydu, ama imrali sureci ile birlikte hersey acikca gorulmektedir. Yoldasimiz Hikmet FIDAN gibi Kurd milliyetcilerini sansar gibi tuzaga dusurenler katledenler, sindirenler kayip etmeye mahkumdur. Hic bir ulusal talebi olmayan, kurtluk adina inkar rekorunu kiran, siyasi olarak tamamiyla teslim olanlarin neyini dikkate alacagiz.?
Hikmet FİDAN Toprağa Verildi
Hikmet Fidan         Tükenmişliğin geliştirdiği saldırganlık, savunmasız, silahsız güzel insanlarımızı toprağa düşürmeğe devam etmektedir. Sipan’la başlayan, Kemal’le devam eden suikastlar zincirine en son halka olarak Hadep Eski Genel Başkan Yardımcısı ve PWD Türkiye koordinatörü Hikmet Fidan’ı da kattılar.
Ulusal Birlik ve Kürt Sorununun Çözümü Üzerine Tartışmalar-3
2. Bölüm 2. Kısım: Kürt Stratejisi
         Yani PWD, PKK denilen olayın tersyüz edilmiş halidir. Bundan dolayı, PWD yi doğru anlamak için son derece duyarlı ve hassas bir yaklaşım gerekmektedir. Diğer partilerde bundan kaynaklanan bir güvensizliğin, önyargılı yaklaşımın oldukça egemen olduğu biliniyor. Bu partiler başlangıçta ılımlı bir yaklaşım gösterdiler. Fakat PWD güçlendiğinde, tekrar PKK ye benzeşebilir kaygısı içerisine girdiler. Bu yaklaşımlar biliniyor. Bundan dolayı, şunu söylüyoruz; bu kaygıyı taşıyan her örgüt kendi gücü oranında tedbirini alsın!
Ulusal Birlik ve Kürt Sorununun Çözümü Üzerine Tartışmalar-4
2. Bölüm 3. Kısım: Kürt Stratejisi

          Her parçada Kürt sorununun çözümünde kendine özgü yanlar, izlenecek farklı yollar mutlaka vardır. Bu herkes tarafından kabul edilen bir doğrudur. Fakat temsiliyet farklı bir olgudur. Temsiliyet somutluk üzerinden, güç üzerinden gerçekleşebilir. Biz PWD olarak ne kadar doğru düşünceler dile getirirsek getirelim, bir güç olamadığımız müddetçe dünya siyasetinde, uluslararası ilişkilerde bir temsil yetkisine sahip olamayız.
Hikmet Fidan Katledildi
HADEP ESKİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PWD TÜRKİYE KOORDİNATÖRÜ HİKMET FİDAN, PKK CANİLERİ TARAFINDAN KATLEDİLDİ.

hikmet FİDAN
         Hikmet Fidan arkadaşımızın katledilişi MHA’nın iddia ettiği gibi faili meçhul değil faili belli bir olaydır.Bu cinayetin PKK, DEHAP ve DTH  elebaşları tarafından organize edildiği hiç bir kuşkuya yer vermeyecek kadar kesindir.Bir süre Önce PKK’nin sorumlusu Murat Karayılan tarafından telefonla tehdit edilen Hikmet Fidan tüm bu baskı ve yıldırmalara rağmen özüne uygun yurtsever demokrat duruşundan taviz vermemiş, cesur ve fedakar çalışmalarıyla yeni Kürt yurtsever çıkışına öncülük etmiştir.
Kamuoyuna

YURTSEVER HALKIMIZA VE SİYASİ  GÜÇLERİNE
PKK’DEN YENİ SALDIRILAR VE CİNAYET HAZIRLIKLARI

          PWD ve PWD’lilere yapılan saldırılar sebepsiz değildir. Bu saldırılar, Türk Genelkurmayıyla birlikte kurulan bir konsept PWD tarafından bozulduğu için yapılmaktadır. Bu gün örgütü idare ettiğini sanan ve cinayet kararları alan Murat Karayılan, Cemil Bayık, Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal gibiler, sadece Duran Kalkan’ın Genelkurmay temsilcileri ile yaptığı gizli görüşmenin gereğini yapmaktadırlar.  Dikkat edin, TC de aynı yoğunlukla PWD’ye saldırmaktadır. Duran Kalkan’ın Genelkurmay yetkilileriyle görüşmesinde onun güvenliğinde bulunan ve bu gün koparak Avrupa’ya yerleşen bazı eski gerillalar gerekli açıklamaları yapabilirler.
Ulusal Birlik ve Kürt Sorununun Çözümü Üzerine Tartışmalar-2
2. Bölüm 1. Kısım: Kürt Stratejisi

          H. Kaytan : Tartışmamızın bu ikinci bölümünde, zaman zaman çokça dile getirilen ama çerçevesi hala büyük ölçüde belirsiz olan "Kürt Stratejisi" kavramı üzerinde yoğunlaşmamız uygun olabilir. Bununla bağlantılı olarak, gerek toplumsal yapının, gerekse de onun içindeki ve çevresindeki güç ilişkilerinin bir değerlendirmesini aktarabiliriz.
Ulusal Birlik ve Kürt Sorununun Çözümü Üzerine Tartışmalar-1
1. Bölüm: Sorunun Zemini

          H. Kaytan : Görece uzun bir süredir PWD oluşumu var. Ancak bu oluşumun kitleyle bağları diğer siyasi oluşumlara göre son derece kopuk görünüyor. PWD li arkadaşların düşüncelerinin, ne istediklerinin daha net anlaşılması açısından, onun üzerinde siyasal çalışma yürütmek istediği zemini analiz etmek, bu analizi yansıtmak gerekiyor diye düşünüyorum.