Parti Arşivi - 6
Yine Çocuklarımıza Kıydılar!
          12 Eylül 2006 Salı günü akşam saat 21.15 sularında Diyarbakır ili, Bağlar semti’nde bulunan Koşuyolu parkının yakınında kaldırıma konan bir bombanın patlaması sonucunda 7’si çocuk 11 insanımız yaşamlarını yitirmiş, 17 insanımız da yaralanmıştır.
          Kendine insanım diyebilen herkesin lanet edeceği bu vahşetin sonuçlarının derin üzüntüsünü yaşamaktayız.
          Kurumların ve bireylerin barış ve huzur için çağrıları dillendirdiği bir sürece denk getirilen bu saldırının ve benzerlerinin amaçları gayet açıktır. PKK ile Türk ordusunun arasındaki silahlı savaşa Kürt ve Türk halkını da katmak.

Kamuoyuna
Mevcut Kürdistan coğrafyasının, bağımsız bir statüye kavuşması durumunda, Ortadoğu’nun kalbinde, çevrede yaşanan tüm gelişmeler üzerinde doğrudan etkili olacak bir merkez haline geleceği açıktır. Bu anlamda, mevcut haliyle de Kürdistan’ın süregiden gelişmeler üzerinde etkili olduğu görülmektedir.
Ortak Basın Açıklaması
         Kürdistan Bölge Başkanı’nın Tutumu Şoven Saldırılara Karşı Bir Kalkandır

        Son günlerde Kürt ulusuna karşı yapılan şoven saldırılar ve sömürgeci güçler tarafından hazırlanan kirli planlar  gözden kaçmıyor.

        Sömürgecilerin sözkonusu saldırılardan amaçladıkları gün gibi ortada. Onlar Kürtlerin amaçlarına ulaşmasını engellemek istiyorlar, bu uğurda ellerinden geleni ardlarına koymuyorlar.

         Kürtler Irak genelinde demokrasinin inşaşı, kanunların uygulanması için tüm gücüyle çaba harcadılar, harcıyorlar. Kürdistan Siyasi Önderliği, asla Irak’daki karışıklığı siyasi çıkarları doğrultusunda kullanma çabasına girmedi. Tüm dünya bu gerçeği ve Kürtlerin sozkonusu çabasını biliyor.
Sayın Yaşar Kaya'ya Acil Şifalar...
             Değerli Kürt siyasetçisi, aydın ve yazarı Sayın Yaşar Kaya’nın ani bir rahatsızlık sonucu hastaneye kaldırıldığını ve hala doktor kontrolünde bulunduğunu büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. 

             Kürt ulusal davasına uzun yıllar ve büyük emekler vermiş ve hala Kürt halkının büyük umut ve beklentiler içerisinde bulunduğu değerli büyüğümüz Yaşar Kaya nın bu üzücü sağlık durumunun bir an önce düzeleceğini umut ediyoruz. Kürt Özgürlük Mücadelesinin büyük emekçisi ve şehidi Kani YILMAZ’ın ifadesi ile Kürt Tarihinin son elli yıllık tarihinin canlı tanığı Sayın Yaşar Kaya’ya acil şifalar diliyor ve bir an önce sağlığına kavuşmuş olarak aramızda görmek istiyoruz.
Kamuoyuna
          ABD'nin başını çektiği müttefik güçlerin Irak'a müdahalesiyle başlayan süreç, aslında giderek örtülü olmaktan çıkan bölgesel bir savaştır. Müdahaleyi izleyen bugüne kadarki süreçte, Türkiye de içinde olmak üzere bütün bölge rejimleri için Irak toprakları bir savaş alanı olmuştur. Statükocu rejimler, değişim karşıtı rollerini temel olarak burada oynamış ve oynamaktadırlar. Başta Türk devlet birimlerinin geleneksel şoven kesimleri olmak üzere, Kürtlerin özgürleşmesinden korkan tüm rejim kalıntıları, bu amaçla etkinliklerini bütün güçleriyle sürdürdüler ve sürdürmektedirler. Ancak kendilerini tarihten silmek amacında olan karşıtlarının tüm bu faaliyetine karşın Kuzey Kürdistan'da, politik bir netleşme için yürütülen çabalar devam etmektedir.
15 AĞUSTOS - Kürt Halkının Onurlu Başkaldırısıdır!
         Halkımızın özgürleşme mücadelesinin en onurlu ve görkemli dönemeci olan 15 Ağustos çıkışının üzerinden 22 yıl geçti. Onurla ve gururla sahip çıktığımız bu tarihi gün tüm halkımıza kutlu olsun.


         K
ürt halk tarihinde her zaman ve her şart altında ve mutlaka sahip çıkmamız gereken çok önemli olaylar, kişilikler ve günler vardır. Şex Sait ve Dersim isyanı, Simko ve Mahabat gibi, Diyarbakır Zindan Direnişi, Mazlum, Hayri, Kemaller. Newrozlar ve özgürleşen Güney Kürdistan… Gibi.

Seni Unutmadık!
Hikmet Fidan
PWD?nin Kuzey Kürdistan sahasındaki çalışmalarını yürütmekle sorumlu olan PWD Koordinatörü Hikmet Fidan geçtiğimiz yıl 6 Temmuz?da Diyarbakır?ın Bağlar semtinde uğradığı hain bir saldırı sonucu yaşamını yitirmişti.

Hikmet?i kaybedişimizin ardından 365 gün geçti, ama onu kaybetmenin acısı, onu seven, onun pozitif özelliklerle donanmış mücadele anlayışını yakından tanıyan sevdiklerinin yüreğini sızlatmağa devam ediyor.

Kani YILMAZ ve Sabri TORİ'NİN Arabalarının Bombalanmasında Nitro Patlayıcı Kullanılmış
Yoğun araştırmalar sonucunda, Ingiltere’nin bir adli araştırma laboratuvarı bir rapor açıklayarak, Kani Yılmaz’ın arabasında katledilirken giydiği bir ayakkabının üzerinde nitro patlayıcının varlığını belgeledi.
       
Yanmış ayakkabı Kani Yılmaz’ın kullanmış olduğu Daewoo arabanın kalıntılarında bırakılmış, ancak bu potansiyel kanıt, Irak Kürdistan’ındaki Süleymaniye’de, 11 Şubat 2006 günü işlenen çifte cinayeti araştırmakla sorumlu olan YNK emniyet müdürlüğünün Kürt yetkilileri tarafından ihmal edilmişti...
PDK-Bakur ü PWD Dest Bi Hevditinan Kirin
          Di rojên 12-14.2006an de heyeteke hevbeş ji PWD û PDK-Bakur hatin ba hev ji bona ku dest bi karûbarên hevbeş li bakurê welat bikin.
          Piştî giftûgoyeke dûrûdirêj  herdû alî gihîştin wê baweriyê ku di gelek tespîtên siyasî de nêzîkî hev in û ji bo vê yekê jî pêwîst dîtin ku hevdîtinên xwe berdewam bikin, jibo ku bikaribin di pêşerojê de baştir xizmeta tevgera azadixwaza gelê Kurd bikin
KAMUOYUNA
          Yürtsever Kürdistan'lilar ve degerli dostlar:

          Degerli halkimiz, Türk sömürgeciligi kürt gerillalarini bahane ederek Güney ve Dogu Kürdistan sinirina yigdigi üç yüz bine yakin ordu gücüyle, Güney Kürdistan'i isgal provasina soyunmaktadir. Küzey Kürdistan'i yari açik bir cezaevine dönüstüren Kemalist Cumhuriyet, sinirlar ötesinde at kosturararak Osmanli ruhunu canlandirma hevesi yeni degildir, ama son çilginligi olacagi için son derece hazirlikli ve duyarli olmaliyiz. Türklerin bu isgal provasina karsi dünya kamouyunu bilgilendirmek, ulusal birligimizi pekistirmek için çaba sarf edelim.
BANGEWAZÎ
Kurdên penaber û  xweragir  !
Xûşk û birayên tekoşer !
Hogirên doza Kurdistanê !

Di evî heyamê bihorî da dewleta Tirk bi  leşkerekî mezin û bi çekên giran  sengerên xwe li ser sinorên Kurdistana Başur û rojhilat.ê girtîye.. Dewleta  Tirk dibê ev haziri ye ji bo paksazîya çekdarên PKK’yê. ew dixwezin bi van gotinan cîhanê  bixapînin. Haziriya wan ji bo dagirkirina  başura Kurdistanê yê. Ji aliyê din da ev buyerên ku li Amedê û li bajarên din çebûn dikin sebeb û  gefan  li netewê kurd dikin, çavên gel ditirsînin û tevgera azadixwaza bakurê lewaz bikin. Rejîma İranê jî di  leşkerkêşîya  xwe  berdewam e bo ser serhedên Kurdistana Azad  û dest bi bombebarana deverê dike. Bi kurtî dewletên dagîrker bi sê qolî ketine bizavên leşkerî û pilanên  têkşikandina  destkevtên netewa kurd û xebata berheqe gelê kurd li hem û parçên kurdistanê.
Mam Celal Talabani'yi Kutluyoruz
 
          Kürdistan’ın Mam Celal’i, Irak’taki Kürt, Şii ve Sunnilerin ortak iradesiyle 2. kez Irak’ın Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

         Önümüzdeki dört yıl boyunca Mam Celal Talabani, Irak’taki en yüksek iradenin sahibi olmaya devam edecek.

         PWD olarak, Mam Celal Talabani’nin yeniden Federal Irak Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin onurunu ve tarifsiz coşkusunu yaşıyoruz.

          Uzun yıllar özgürlük ve demokrasi mücadelesi vermiş Mam Celal, özelde Kürt halkı, genelde tüm Irak halkının daha huzurlu ve barış dolu yarınlarının teminatı olacaktır.
Provokasyonları Önlemek Elimizde!...
PSK / PWD-kPWD-K / PSK         PSK ve PWD-K, Diyarbakır’da, devlet güçleri tarafından öldürülen 4 gerilla için düzenlenen  cenaze töreninde çıkan ve kısa sürede çevre illere de yayılan olaylara ilişkin ortak bir açıklama yaparak, halkı taleplerini demokratik ve barışçıl yol ve yöntemlere dile getirmeye çağırdılar. 
         Provokasyonları önlemek için Kürdistanlı örgütlerden el ele vermelerini isteyen 1 Nisan 2006 tarihli PWD-K ve PSK ortak bildirisi şöyle:
Kürt Halkına
Ulusal Birlik, Direniş ve Özgürlük Bayramımız NEWROZ Kutlu Olsun!

          Halk olarak yeniden doğuşumuzu simgeleyen ve Demirci Kawa’dan bu yana varlığımıza eşlik ederek kutlana gelen Newroz, tarihi önemde gelişmelerin yaşandığı bir dönemde daha büyük bir heyecan, coşku ve mutlulukla kutlanmaktadır.

         Güney Kürdistan’ın özgürleşmesi tüm Kürt halkına moral, cesaret ve güç kaynağı olmaya devam ediyor. Elde edilen kazanımlar her gün gelişerek büyüyor ve Güney Kürdistan tüm Kürtlerin özgürlük kavgasında önemli bir mevzi haline geliyor.
Kani Yılmaz & Sabri Tori Cinayeti Raporu
Cinayetin üzerinden bir ay geçtikten sonra, Kani Yılmaz ve Sabri Tori’nin öldürülmesi üzerine devam eden araştırmalarda ulaşılan gerçekler

          Uluslar arası medya ve Kürt internet siteleri, Kani Yılmaz ve Sabri Tori’nin, 11 Şubat 2006 günü saat 10 sıralarında Süleymaniye’de arabalarına konulan bir bombanın patlamasıyla öldürülmesi üzerine geniş yorumlarda bulundular. Ortada ifade edilen birçok  gerçek olsa da, çok fazla spekülasyon ve gerçekdışı bildirimler de sözkonusu oldu.
          Uluslar arası araştırmacılar, yerel Kürt yetkilileriyle, cinayetten hemen sonra olay yerine ve kurbanların taşındığı morga gitmiş olan tanıklarla konuştular; Kani Yılmaz’ın yakın arkadaşlarıyla , akrabalarıyla ve hala süren soruşturmayı yürütmekte olan emniyet yetkilileriyle tartıştılar.