Parti Arşivi - 2
Kamuoyuna
Haber Türk gazetesinde yayımlanan röportajda benim ‘avukatlar helikopterle Kandil dağına geldiler’ tarzında bir belirlemem yoktur. Röportajda deyinmediğim bu konunun açığa vurulmasında yarar görüyorum. Avukatlar Kandil dağına helikopterle değil, ancak askerlerin izni dahilinde Habur gümrük kapısından giriş yapıyorlardı. Bu bilgilendirmeyi avukatlarında inkar etmeyeceğini umuyorum.
Mam Celal Talabani'yi Kutlarız!
Mam Celal Talabani'nin yeniden Irak Cumhurbaşkanı seçilmesi bizler için büyük bir onurdur. Kürt halkının birlik ve beraberlik içinde daha mutlu ve huzurlu yarınları açısından Mam Celal Talabani'nin temsil ettiği makam büyük bir önem arzetmektedir.

Geçmiş yönetimi boyunca Irak ve Dünya kamuoyunun takdir ve güvenini kazanan Mam Celal Talabani Irak'taki demokratik ve barış sürecinin gelişimine sahip olduğu siyasal birikim ve tecrübesiyle en büyük katkılardan birini sunmaya devam edecektir.

PWD Koordinasyon Kurulu olarak Mam Celal Talabani'yi 2. kez Irak Cumhurbaşkanı seçilmesi vesilesiyle kutlar, görevinde başarılar dileriz.
Yüreklerdeki Yangın: Halepçe!
22 yıldır, her 16 Mart ile birlikte, Yaşlı-genç, çocuk-kadın ayrımı yapmadan, binlerce insanımızı korkunç acılara terk eden kimyasal bombaların kokusunu yeniden hissediyor, tarifsiz acılarla can veren insanlarımızın feryatlarını yeniden duyumsuyor ve onlara bu katliamı uygulayan insanlık düşmanlarına olan nefret ve öfkemizi yeniden yaşatıyoruz.

Halepçe katliamı, Kürt tarihinin en çirkin ve acı dolu sayfası, insanlık tarihinin büyük bir utancıdır.

Bu büyük acıyı yüreklerimizde yeniden ve daha güçlü hissediyoruz.

Bu acılı günümüzde, 22. Yıl önceki katliamın aramızdan ayırdığı insanlarımızı saygı ile anıyoruz.
Kemal ŞAHİN'i Saygıyla Anıyoruz.
17 ŞUBAT 2005 TARİHİNDE PKK TİMLERİ TARAFINDAN KATLEDİLİŞİNİN 6. YILINDA KEMAL ŞAHİN(KEMALÊ SOR) ARKADAŞI SAYGIYLA VE SEVGİYLE ANIYORUZ
Dört Yıl Önce Yitirdiğimiz Canlar
Kani Yılmaz ile Sabri Tori arkadaşlarımızı yitirişimizin 4. Yıldönümünü buruk bir acıyla yaşıyoruz.

Yaşadığımız süreç, bilhassa Kani arkadaşımızın eksikliğini derinden hissettirmekte. O,
tüm ömrünü Kürdistan ulusal kurtuluş mücadelesine adamış, devrime olan sadakatini canı ve kanı ile ispatlamış güzel bir insandı....

Yaşamının her anını Kürdistan aşkı ile yaşamış, kararlı duruşu ve devrimci pratiği ile davaya çok büyük katkılar sunmuş Kani Yılmaz, hala emeği ve birikimiyle davamıza hizmet etmeyi sürdürmektedir.
Kamuoyuna: Güneyli güçlerin Türk devleti ile ilişki kurmaları gerekli ve haklıdır, ama kuzeyli Kürtlerin zararına olmama kaydıyla…
Güneyli kardeşlerimizin bize sahip çıkıp çıkmaması ayrı bir konu. Fakat bizi boş ve yalan bir konsepte mahkûm etmemelidirler. Diğer tüm parçalardaki Kürtler zor zamanlarında onların yanında oldu. Türkiye, İran, Suriye’nin Kürtler ile meskun ilhak edilmiş bölgelerinde yaşayan insanlarımız tüm imkânlarıyla yanlarında oldu. 1991’de Güneyli kadrolar 100 kişiyi bir araya getiremezken, diğer parçalardan Kürtler Avrupa genelinde 10 binlerce insanı yürüttü. Mitingler ve işgaller gerçekleştirdiler. Birçoğu bugün Hewler, Süleymaniye ve Duhok’ta mülteci konumuna düşürülmüşlerdir, ne acı!
Güneyli kardeşlerimizin bize ilişkin tutumunu iyi görmediğim için bu gidişatı protesto etme ihtiyacını duyuyorum! Protestomu Hewler‘den Barzan’a kadar yürüyerek dillendireceğim. şikâyetlerimi Büyük Barzani’nin huzuruna çıkaracağım.
Selim Dindar'ı kaybettik
Dostumuz, Kürt yurtseveri Selim Dindar Bakırköy Osmaniye'de, kahvehanede çıkan bir tartışma sonrası Cizre Sosyal Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nde düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

 
Her ne kadar bu olay kamuoyuna basit ve adi bir kavganın sonucu olarak lanse edilse de, bizler Selim'in bilinçli gelişen bir senaryo ile katledildiğini düşünüyoruz.

Kaybı bizleri derin bir üzüntü ve kedere boğmuştur. Selim dostumuza allahtan rahmet, acılı ailesine ve halkımıza başsağlığı diliyoruz.


Kamuoyuna
Bugün birçok haber kurumunun sitesinde Öcalan 100 Kişiyle Teslim Olacak başlıklı bir haber yayınlanmıştır.
Halkımızın Başı Sağolsun!
Hak-Par onursal başkanı, Kürt politikacısı A.Melik Fırat bugün (29.09.2009) saat 14:00 sularında tedavi gördüğü hastanede solunum ve dolaşım yetersizliği sonucunda yaşama gözlerini kapadı.

Kürt halkının özgürlük davasının neferlerinden biri olarak yaşamının her anı demokratik siyasal mücadele arenasında geçti.

Şeyh Said'in torunu olması, devletin baskıcı yüzü ile bir arada yaşaması için yeterli bir gerekçe idi. Sürgünler ve cezaevleri ile şekillenen bir politik yaşam, bu yaşamın beraberinde getirdiği sağlık problemleri nedeniyle yaşamının son günlerini hastanelerde geçirmesine neden oldu.

Kürt halkı bir evladını daha yitirmiş olmanın derin acısı içerisindedir. Bu acıyı tüm yüreğimizle paylaşıyor, A.Melik Fırat'ın yakınlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz.

HALKIMIZIN RAMAZAN BAYRAMINI KUTLARIZ
Halkımızın ramazan bayramını kutlar, bayramın halkımıza ve ezilen tüm halklara barış ve özgürlük umutlarının yeşermesine vesile olmasını diliyoruz.

Kamuoyuna
Türk Devletinin izlediği 85 yıllık inkâr ve imha siyasetinin bir sonucu olan Kürt sorununa ilişkin son zamanlarda yaşanan tartışmalar ve ortaya konulan niyet beyanları sorunun çözüm sürecine ilişkin olumlu ve umutlu düşünceler beslememize yol açmıştır.
ÜÇ YIL ÖNCE BUGÜN YİTİRDİK...
 2006 Şubat’ının 11. günü alçakça bir bombalı saldırı ile kaybettiğimiz arkadaşlarımız Kani Yılmaz ile Sabri Tori’nin 4. Ölüm yıldönümünü, onları kaybettiğimiz gün hissettiğimiz acıyla özdeş derin bir acı ile yaşamaktayız.

Aradan geçen üç koca yıl, yüreklerimizde sahip oldukları yerle birlikte doldurulamayan boşluklarını da nitel olarak büyüttü.

Kürdistan davasına kattıkları, mücadeleye dönük samimi yaklaşımları ve inançları, içinde bulunduğumuz süreçte bize rehberlik yapmaya devam etmektedir.

Kayıpların ardından yazılacak her söz yetersiz, her tanım anlamsızdır. Salt halklarının mutluluğu ve özgürlüğü için yaşamlarını hiçe sayan sevgili arkadaşlarımızı ölümlerinin 4. Yılında şükran ve saygıyla anıyoruz.

Onları her geçen gün daha çok özlüyor ve arıyoruz. Halkımızın ve sevenlerinin acısını yüreklerimizde paylaşıyoruz.
Yeni Yılınızı Kutluyoruz!Yeni bir yılı, yeni ümit ve beklentilerle dolu olarak karşılama hazırlığındayız.

Halkımızın ve tüm dünya halklarının yeni yılını kutlar, yeni yılın barış ve huzur dolu geçmesini dileriz.


Em, bi dilên germ, sala nûh, 2009'an ji hemu gelê xwe û gelê dinê pîroz dikin. Hêwîya me aşitî û bratî ye.
Daxuyaniya Hevbeş Ya Partî û Rêxistinên Kurd û Kurdistanî Li ser Bûyera Dawî Li Kerkûkê
Neyarên demokrasî, azadî û aşitiyê carekî dinê xwîna kesên sîvîl û bêtawan rijandin. Destê dijminên azadî û bextewariya gelê me, dîsa bi xwîna Kurd sor bû. Terorîstekî xwekuj di xwaringehekê de xwe teqand û bûye sedema şehîd û birîndarbûna bêtirî 100 kesan