Kürdistan Bölgesi; “Petrolümüzü İsrail’e satmadık
Son birkaç gündür bazı uluslar arası medya kuruluşları tarafından Kürdistan Bölgesi petrolünün Türkiye üzerinden İsrail ve Amerika’ya satıldığı yönünde haberler yayınlanıyor.

Kürdistan Bölge Hükümeti Doğal Kaynaklar Bakanlığından bir yetkili konu.
17.05.2014 - 10:25
Son birkaç gündür bazı uluslar arası medya kuruluşları tarafından Kürdistan Bölgesi petrolünün Türkiye üzerinden İsrail ve Amerika’ya satıldığı yönünde haberler yayınlanıyor.

Kürdistan Bölge Hükümeti Doğal Kaynaklar Bakanlığından bir yetkili konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada adı geçen ülkelere bir damla petrolün dahi satılmadığını söyledi.

Kürdistan Bölge hükümeti sözcüsü Sefin Dizeyî’de şu ana kadar Kürdistan petrolünün herhangi bir ülkeye satılmadığını söyledi.

Uluslar arası medya kuruluşlarının yayınladığı rapor ve haberlerde, iki haftadır ABD’nin Kürdistan Bölgesi petrolünü satın almaya başladığı iddia edilmişti.

Yayınlanan haberlerin ardından Irak petrol bakanlığından bir yetkili ise haberlerin doğru olması halinde kötü sonuçlar doğabileceğini ifade etmişti.

İsrail’e petrol satışı yapmamayı kararlaştıran Arap ülkelerinden biri de Irak. Bu nedenle Irak Petrol bakanlığı yetkilisi Kürdistan Bölgesine sürekli olarak Türkiye’ye tankerlerle petrol göndermemesini söylediklerini belirterek; “Eğer bu haberler doğrultusunda İsrail’e petrol satılıyorsa, sınırı fazlasıyla aşmışlar demektir” dedi.

Yayınlanan raporda, Kürdistan Bölgesi tarafından Türkiye’ye gönderilen petrolün, Power Trance şirketi tarafından satışa sunulduğu ve bu petrolün çoğunluğunun önce İtalya’ya, oradan da Fransa, Almanya, Hollanda ve Latin Amerika ülkelerine gönderildiği belirtildi.

Raporda, ABD’ye satılan petrolün ise Kürdistan Bölgesinin Şêxan’da açılan kuyulardan çıkarıldığı ve buradan da ABD’nin Houston eyaletine gönderildiği bildirildi.

Öte yandan, Power Trance şirketinden petrolü satın alan Paz Oil şirket sözcüsü ise Kürdistan petrolünün İsrail’e gittiği yönündeki haberleri de yalanladığı iddia edildi.
Etiketler: Kürdistan, Bölgesi, Petrol, İsrail, Sefin Dizeyî