Pentagon'a ‘Bağımsız Kürdistan’ Sorusu!
ABD Savunma Bakanı Carter, “Bağımsız Kürdistan’ın ilanının Türkiye için problematik olacağını” söyledi.
08.07.2015 - 10:09
Ashton Carter, ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ile ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi’nde, “ABD’nin IŞİD ile mücadele stratejisi” konulu oturumda konuştu.

Senatörlerin Suriyeli muhaliflerin eğitilmesine yönelik sorularını yanıtlayan Carter, program kapsamında eğitime alınan muhaliflerin sayısının beklenenin çok altında kaldığını vurguladı. Carter, şunları söyledi: “3 Temmuz itibariyle şu anda yaklaşık 60 savaşçıyı eğitiyoruz. Bu rakam, kısmen eğitime alınacakların taramasından dolayı, gelinen noktada bizim beklentilerimizden daha az. Ancak bu program önemli. DAEŞ’in Suriye’de kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasını sağlamak için sahada bir partnere ihtiyacımız var.”

“Bağımsız bir Kürdistan, Türkiye’yle ve genel olarak bölgede birçok tartışma yaratacak. Ayrı bağımsız bir devlet fikrine katılıyor musunuz?” şeklinde bir soru üzerine Carter, “Türkler için, bağımsız ayrı bir devlet çok problematik olabilir” yanıtını verdi.

Carter, 2017’de görev süresi dolacak olan Başkan Barack Obama’nın mı yoksa Beşar Esed’in mi önce gideceğinin sorulması üzerine de, “Başkan Obama’nın ayrılacağı kesin. Ancak şüphesiz Esed’in ilk önce giden olacağını ümit ediyorum” dedi.
Etiketler: Pentagon, Bağımsız Kürdistan, Türkiye, ABD, Ashton Carter