Reuters: Kürdistan petrolü gizlice ABD ve İsrail’e satılıyor
ABD ve İsrail menşeli bazı petrol şirketlerinin Kürdistan petrolünü satın alarak bu ülkeleresevk ettiği iddia ediliyor.
17.05.2014 - 10:22
ABD ve İsrail menşeli bazı petrol şirketlerinin Kürdistan petrolünü satın alarak bu ülkeleresevk ettiği iddia ediliyor. Kürdistan Doğal Kaynaklar Bakanlığı ise bu iddiayı yalanladı.

Yayınladığı haber dosyasıyla iddiaya yer veren Reuters Haber Ajansı, satın alınan ham petrolün ABD’ye ve İsrail’e sevkedildiğine ilişkin bilgiler verdi. Rapora göre iki hafta önce Kürdistan petrolünden ilk kargo ABD’ye ulaştı. Ayrıca bu yılın başlarında dört farklı kargo şeklinde ham petrolün İsrail’e ulaştırıldığı iddia edildi.

Haberde Reuters’a konuya ilişkin bir demeç veren yetkilinin iddiası şöyle: “Bu ilk değildi. Geçtiğimiz yılın yaz aylarında da Kürdistan petrolü İsrail’e ihraç edildi.” Ancak iddiayı araştırmak için İsrail Enerji Bakanlığı’ndan teyit almak isteyen Reuters, yetkililere ulaşamadığını açıkladı.

Konu hakkında yorum yapan bir diğer yetkili ise Bağdat Hükümeti’nden. “Bu haber doğruysa, Kürdistan Bölgesi’ne karşı çok sert bir reaksiyon göstereceğiz” diyen yetkilinin Irak Petrol Bakanlığı’ndan bir yetkili olduğu yazılıyor.
Etiketler: Reuters, Kürdistan, Petrol, ABD, İsrail