Federal Kürdistan'da bir milyon mülteci var
Kürdistan Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Soran Omer, Kürdistan Bölgesinde yaklaşık bir milyon mültecinin buluduğunu belirtti.
21.06.2014 - 15:40
Kürdistan Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Soran Omer, Kürdistan Bölgesinde yaklaşık bir milyon mültecinin buluduğunu belirtti.

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle Basnews’e konuşan Kürdistan Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Soran Omer, Kürdistan Bölgesin’in yaklaşık bir milyon mülteciyi barındırdığını söyledi.

Musul ve Irak’ın orta kesimlerinde süren çatışmalardan dolayı kaçan halkın büyük bölümünün Kürdistan’a sığındığını ifade eden Omer, ’’Musul’dan gelen mülteci sayısı 300 bin kişiyi buluyor’’ dedi.

Omer, mültecilerden 215 bininin Suriye ve Rojava’dan, 230 bininin Ambar ve Feluce’den, 100 bininin Tikrit ve çevresindeki bölgelerden, 150 bininin ise Irak’ın diğer bölgelerden geldiklerini söyledi.

Mevcut durumda ekonomik krizle boğuşan Kürdistan Bölgesi’nin, mülteci akını ile birlikte yükünün ağırlaştığına dikkat çeken Omer, ’’Irak’ta yaşanan son kargaşa yüzünden zaten Kürdistan Bölgesi bir savaş tehditi altında. Ekonomik kriz çözülmüş değil. Şimdi halk akaryakıt bulmakta zorlanıyor. Kürdistan Hükümeti bir yandan tüm bu sorunlarla mücadele etmenin yollarını ararken, bir yandan da mültecilere karşı insani sorumluluğunu kusursuzca yerine getirmenin hasabını yapıyır’’ dedi.
Mülteci yaşamının çok zor ve sorunlarla dolu bir yaşam olduğunu ifade eden Omer, bu sorunların Kürdistan Bölgesi’nin sosyal yaşamını da olumsuz etkilediğini sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler 20 Haziran 2001 yılında bu günü Dünya Mülteciler Günü olarak belirlemişti.
Etiketler: Federal, Kürdistanda, Bir, Milyon, Mülteci, Var