Roboskili aileler Soma'ya gidiyor
Roboskili aileler Soma'daki maden faciasında yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dilemek için Soma'ya gideceklerini bildirdi.
18.05.2014 - 13:14
Roboskili aileler Soma'daki maden faciasında yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dilemek için Soma'ya gideceklerini bildirdi. Roboski’de, 28 Aralık 2011 tarihinde, Türk savaş uçaklarının bombardımanı sonucu kardeşi Serhat Encü ve 11 yakın akrabasını kaybeden Veli Encü, “Soma, yeni bir Roboski yaşattı bize” dedi.

Encü, Roboskili aileler olarak Soma’ya gideceklerini ve ailelere taziye ziyaretinde bulunacaklarını bildirdi.

Soma’da yaşanan faciaya ilişkin Veli Encü Etkin Haber Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu.

Roboski için Adalet Yeryüzü için Barış Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı da olan Encü özetle şunları söyledi;

“Soma yeni bir Roboski yaşattı bize”

“Roboskî’de katledilenleri, ekonomik sıkıntılardan dolayı devlet kaçakçılık yapmaya mecbur bırakmıştı. Devletin bilgisi dahilinde gerçekleşen sınır ticareti sadece 28 Aralık ile sınırlı değildi. 100 yıldır orada insanlar bu işi yapıyordu. Daha sonra bize bu katliamı yaptılar, bilerek planlı bir şekilde.

“Orada gerçekten büyük bir acı var ve acı büyük olunca öfke de büyük oluyor, oradaki insanlar öfkeliler.

“Oradaki ailelerin acılarını paylaşıyoruz, onların acılarını yüreğimizde hissediyoruz. Roboskî’de 2,5 yıldır bitmeyen yasımıza biz

Soma’nın acısını da ekledik.

“İnanın televizyonlarda annelerimiz, babalarımız, ailelerimiz bu acıları gördüklerinde, özellikle o toplu mezarlar, Roboskî’de toplu mezarlar, Soma’da toplu mezarlar ve orada yaşanan acılar dökülen gözyaşları bizim acımızı hatırlattı, tazeledi, yeni bir Roboskî yaşattı bize.”
Etiketler: