Silvan’da 180 yeni korucu
Silvan’da İlçe Kaymakamlığı üzerinden 180 kişi için isimler toplanırken, çözüm sürecindeki bu durum halktan tepki topladı.
27.05.2014 - 08:51
Silvan’da İlçe Kaymakamlığı üzerinden 180 kişi için isimler toplanırken, çözüm sürecindeki bu durum halktan tepki topladı. AKP Hükümeti ve devletin koruculuk sistemi ile Kürt halkı arasında ayrışma ve çatışma yaratmak istediğini söyleyen Hamdullah Oruç isimli yurttaş, bu politikalar ile kardeşin kardeşe düşman edilmeye çalışıldığını dile getirdi. Oruç, “AKP ve devletin isteği kardeşi kardeşe öldürtmektir. Bunu yaşamamamız için bizimde karakol ve koruculuğa karşı durmamız gerekir. Biz artık silah görmek istemiyoruz. Karakol yapımını ve korucu alımını kınıyoruz” dedi. İlçede Kaymakamlık üzerinden açılan 180 kişilik korucu kadrosuna ismini yazdıranların da bundan derhal vazgeçmesi ve koruculuk sistemi ile savaş isteyenlere destek olmamalarını isteyen Oruç, “Kürt halkı üzerinde büyük oyunlar oynanıyor. Korucu olan ve koruculuğu bu güne kadar sürdürenlerin bundan vazgeçmeli ki sonradan pişman olmasınlar. Halk da onları rahat bir gönülle kucaklayabilsin” diye konuştu.

‘Kimse kandırılmasına izin vermesin’
Korucu olanların da Kürt olduğunu dile getiren Yaşar Güzel isimli yurttaş ise, kirli koruculuk sistemi ile bu sisteme dahil olan Kürt kardeşleriyle karşı karşıya gelmek istemediklerini söyledi. 14 gün boyunca karakolun yapılmaması için mücadele ettiklerini belirten Güzel, AKP ve devletin bu politikalar ile yaşadıkları alanları yok etmek istediğini vurgulayarak, buna izin vermeyeceklerini kaydetti. Silvan’da açılan korucu kadrolarına dikkat çeken Güzel, “Şimdide 180 korucuyu bize karşı tutmuşlar ve ‘güvenlik’ adı altında bizim yerimizde karakol ve baraj yapıyorlar. Korucu olan 180 kişi de buna kanmamalı ve halkının yanında yer almalı. Halkımızın adına kazanımını sağlayacağımız haklar, tüm Kürt halkı için geçerlidir. Bunun için korucularda halklarına karşı durmaktan vazgeçmeli” diye belirtti.

Eski korucu da seslendi
Daha önce koruculuk yapmış olan ve 11 yıldır koruculuğu bırakan M.K. isimli yurttaş da, Silvan’da adını korucu olmak için yazdıranlara seslenerek, bu kararlarından biran önce vazgeçmeye çağırdı. Koruculuk yaptığı dönemlerde çok zorluk çektiğini ifade eden M.K., “Koruculuk yapacağınıza gidin bağ ve bahçenizle ilgilenin. Kardeş kardeşe silah doğrultmasın. Koruculuk yerine halk için iş alanları açılsın” dedi.
Etiketler: Silvn, Farqin, Korucu, Karakol, Kalekol,