Rus Büyükelçi: Kürtler muhatabımız değil
Rusya Peşmerge güçlerinin ‘resmi’ bir statülerinin olmaması nedeniyle onlara silah veremediklerini vurguladı ve tek muhataplarının, Irak'ta Bağdat, Suriye'de Şam Hükümeti olduğunu söyledi.
19.07.2015 - 20:17
Bir yılı aşkın bir süredir Kürt güçleri gerek Güney Kürdistan ve Irak’ta, gerekse Batı Kürdistan ve Suriye’de IŞİD teröristlerine karşı çok zor koşullarda savaşıyorlar ve başta Amerika, Almanya ve Fransa olmak üzere dünyanın önde gelen ülkeleri Kürt güçlerinin bu savaşına destek sunuyorlar.

Rusya bugüne kadar Kürt güçlerinin bu savaşına en ufak bir destek vermedi.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler büyükelçisi Vitali Çurki Rudaw’a verdiği söyleşide, Peşmerge güçlerini resmi bir güç olarak görmediklerini, bu nedenle yardımda bulunmadıklarını dile getirdi ve bu konuda sadece Irak hükümeti ile ikili ilişkilerinin bulunduğunu ifade etti.

Vitali Çurkin Suriye ve Batı Kürdistan Kürt güçleri hakkında da benzer ifadeler kullandı ve burada da tek muhataplarının ve ilişkilerinin Şam hükümeti ile olduğunu vurguladı.

Rus diplomata göre IŞİD kanser gibi Ortadoğu’da yayılmaya devam ediyor ve Birleşmiş Milletler ise bu durum karşısında kılını kıpırdatmıyor.
Etiketler: Rusya, Vitali Çurki, Peşmerge, YPG, Suriye, Irak