PSK, PWD ve PDK-Bakur'dan Ortak Çağrı
         PKK yetkilileri yaptıkları açıklamalarda siyasi bir plan sunulması halinde silahları bırakacaklarını dile getiriyorlar. Bu ve benzeri gelişmeleri gelişmeleri olumlu bulan partilerimiz, gerginliğin giderilmesi için, aşağıdaki adımların acilen atılması gerektiği inancındadırlar. Söz konusu adımlar aynı zamanda sorunun diyalog yoluyla ve kökten çözümüne yardımcı olacaktır.
20.11.2007 - 20:35
Ortak Çağrı Basına yansıyan haberler, başta Başbakan Erdoğan olmak üzere AKP yetkililerinin yaptığı açıklamalar, hükümetin, Kürt sorunu konusunda bazı adımlar atmaya hazırlandığını gösteriyor.

CHP lideri Deniz Baykal’ın Güney Kürdistan’a ilişkin açıklamalarının da gösterdiği gibi, aynı konuda ana muhalefet cephesinde de bir hareketlilik gözleniyor. PKK yetkilileri yaptıkları açıklamalarda siyasi bir plan sunulması halinde silahları bırakacaklarını dile getiriyorlar. Bu ve benzeri gelişmeleri olumlu bulan partilerimiz, gerginliğin giderilmesi için, aşağıdaki adımların acilen atılması gerektiği inancındadırlar. Söz konusu adımlar aynı zamanda sorunun diyalog yoluyla ve kökten çözümüne yardımcı olacaktır.
 
- Son aylarda ilan edilen Güvenlik Bölgesi uygulamasına son verilmeli; - Köye dönüşlerin önündeki tüm engeller kaldırılmalı, doğan zararlar bir an önce tazmin edilmeli;

- Köy koruculuğu sistemine son verilmeli, JİTEM Özel Tim ve benzeri kuruluşların bölgedeki varlığı dağıtılmalı;

- Kürt dili, kültürü ve basını üzerindeki baskılar sona erdirilmeli;

- Kayıtsız şartsız genel af ilan edilmeli;
 
- Kürtlerin kendi kimlikleri ile örgütlenmeleri önündeki engeller kaldırılmalı, legal Kürt kurum ve kuruluşlarına yönelik baskı politikasına son verilmeli,

- Kürtlerin kendi kimlikleriyle parlamentoya girmelerini önlemek amacıyla konulan yüzde 10 seçim barajı kaldırılmalı;
 
- 12 Eylül Anayasası MGK, YÖK, RTÜK ve benzeri kurumlarıyla birlikte ortadan kaldırılmalı, tüm kesimlerin katılımıyla çağdaş ve sivil bir Anayasa hazırlanmalı, yeni anayasada Kürtler ve öteki azınlıkların varlığı tanınmalı, hak ve özürlükleri güvence altına alınmalıdır.
 
KDP-Bakur, PWD ve PSK;

- Türkiye’nin barışsever, demokrat ve özgürlükçü güçlerini, hükümet ve ana muhalefet cephesinde belirli bir hareketliliğin yaşandığı ortamda, legal Kürt hareketleri üzerindeki baskılara karşı çıkmaya, akan kanın durması, Kürt sorununun diyalog yoluyla çözülmesi için çaba sarf etmeye; - Siyasi partileri, demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve kültür kurumlarıyla Kuzey Kürdistan yurtsever hareketini, içinde bulunduğumuz hassas dönemde, ulusal ve demokratik hakların elde edilmesi amacıyla omuz omuza mücadele etmeye;
 
- AKP hükümetini gerginliğin giderilmesi, çatışmaların tamamıyla sona erdirilmesi amacıyla Kürt parti, kurum ve kuruluşlarıyla ilişki kurmaya çağırır.
 
20 Kasım 2007

Kürdistan Demokrat Partisi-PDK (Bakur) Yurtsever Demokratlar Partisi-PWD, Kürdistan Sosyalist Partisi-PSK,
Ji PSK, PDK-Bakur û PWD Banga Hevbeş

Banga Hevbeş Nuçe û şiroveyên, ku di medyayê Tirkiyê da ci girtine, axaftinên Serokwezîr Erdogan û hinek rêvebirên Partiya Dadî û Pêşveçûne (AKP), nişan dide, uk hikumeta Tirk xwe amade dike di warê kêşeya Kurd da hinek gavan bavêje.

Axaftina Serokê Partiya Komara Gel (CHP) derbareyê Kurdistana Başurê jî, nişan dide, ku di vî warê da, di bereyê opozîsyonê da jî bizavek heye.

Bi rêvabirên PKK ragihandin, ku bi gor projeyeka siyasî, amade ne çekên xwe daynin.

Partiyên me pêşwaziya bizav û ragihandinê hanê dike; ji bona aram kirina rewşê, daxwaz dike, ku gavên jêrîn were avêtin. Her usa gavên hanê bona çareser kirina pirsa Kurdî bi rêka dan û standinê, dibine alikar:
 
- Biryara “Navçeyên Asayişê”, ku di wan dawî da hatiye girtin, were hilweşandin.
 
- Li pêşiya gundiyên, ku dixwazin vegerine warê bav û kalên xwe, gelek asteng hene. Divê astengên hanê bêne hilanin û zarar û ziyanê wan were qerebo (tazmîn) kirin.

- Divê sistema Parastina Gund (çaşitî) were hilweşandin; rêxistinên JÎTEM û Tîmên taybetî li navceyê, werin belav kirinê.
 
- Zilm û zordariyê, ku li ser ziman, çand û medyayê Kurdî hene, bê hilanin.
 
- Divê afuyeka bê qeyt û şert were ragihandin.
 
- Divê astengen, ku li ber damezrandina partî û rexistinan bi nasnameya Kurdî hene, werin hilanin; zext û zordariyên, ku li ser sazî û rêxistinên Kurd yên legal hene, were hilgirtin.

- Di hilbijartinê da rijeya sedî 10, ku bona peşî lê girtina kurdan hatiye danin, were hilanin.
 
- Destura serdema 12 İlona faşîst û dezge û saziyên wê werin betal kirin, şuna wê bi beşdariya hemu aliyan, destureka nu û sîvîl were amade kirin; divê di destura nû da hebûna Kurd û kemnataweyên din ci bigrin, maf û azadiyan wan were desteber kirin.
 
KDP-Bakur, PWD ve PSK;
 
- Banga hêzên aşitî û azadixwaz û demokratên Tirkiyê dike, ku bona pêşî lê girtina xwinrijiyê û çareser kirina pirsa Kurdî bi rekaa danusandinê hewl bidin;

- Banga partiyên siyasî, rêxistinên pişeyî û çandiyên Kurdistanê dike, ku di zirufê îro ya nazîk da, mil bi mil, ji bona bi dest xistina mafên netewî û demokratîk xebat bikin;

- Banga hikumeta AKP dikin, ku bona aram kirina rewşê û peşi lê girtina şer û pevçûnê, ligel partî û rêxistinên Kurd bide û bistine.
 
20.11.2007

Partiya Demokrata Kurdistan-Bakur, Partiya Welatparêzên Demokrat-PWD, Partiya Sosyalista kurdistan-PSK
Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe