ABD, Suriye’de Kürt özerkliğini destekliyor
Amerika’nın son dönemde YPG’ye verdiği hava desteğinin Washington’un Suriye’de Kürt özerkliğini destekleyen tutumundan kaynaklandığı öne sürüldü.
23.06.2015 - 23:19
Kısa adı ISW olan Savaş Araştırmaları Enstitüsü’nden Christopher Kozak ve Genevieve Casagrande, Amerika’nın Sesi’ne Tel Ebyad’ın IŞİD’den kurtarılması ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Gire Spi'nin (Tel Ebyad) IŞİD kontrolünden çıkarılması ile Kürtlerin kurduğu Cezire ve Kobani kantonlarının birleştiğine dikkat çeken uzmanlar, Kürtlerin Amerika’nın verdiği hava desteği ile Suriye’nin kuzeyindeki ilerleyişinin ise Amerika’nın Suriye’de birleşik bir Kürt özerk bölgesi kurulmasını desteklediğini gösterdiğini savundu.

Her iki uzmana göre de Amerika, Türkiye’nin kaygılarının ve itirazlarının aksine Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt özerk bölgesi kurulmasını destekliyor.

Habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tel Ebyad’ın IŞİD’den kurtarılmasından sonra PYD’nin bölgede güçlenmesinden duyduğu kaygıyı dile getirirken Türkiye hükümeti de bu kaygısını, Amerika’ya, NATO’ya ve BM Güvenlik Konseyi’ne iletti. Amerika da Türkiye’nin kaygısını anladığını belirterek bunu PYD’nin üst düzeydeki liderlerine bildirdi.

PYD, Suriye’nin kuzeyinde Kürt özerk bölgesi ya da Kürt koridoru oluşturacakları yönündeki iddiaları reddetti.

PYD liderlerinden Zuhat Kobani, Belçika’da Amerika’nın Sesi Kürtçe servisine yaptığı açıklamada “Kürtlerin Suriye’nin bir bölümünü ayırmak gibi bir planı yok. Kürtler Suriye’nin bir parçasıdır ve birleşik, demokratik ve bağımsız Suriye’nin korunması için müttefikleri ile birlikte mücadele ediyor” dedi.

Christopher Kozak ve Genevieve Casagrande göre ise YPG’nin ilerleyişi ve kazanımları, Suriye Kürtleri, Türkiye hükümeti ve Beşşar Esed hükümeti arasındaki gerilimi arttıracak, bunun sonucu olarak da hem PYD hem de Amerika için seçenekler ve hareket alanı sınırlanacak.

Türkiye’nin Tel Ebyad’ın IŞİD’den kurtarılmasından sonra PYD’yi etnik temizlik yapmakla suçlamasına da değinen uzmanlar, son dönemde gündeme getirilen etnik temizlik suçlamalarının Kürtlerle Suriyeli diğer muhalifler arasındaki işbirliğine ve Rakka kentine ortak operasyon yapmalarına engel olabileceğini söyledi.


Etiketler: ABD, YPG, Suriye, Özerklik