Girê Spî'de Tehlikeli Toplantı
Türkmen, Arap ve Kürtler’den oluşan 150 kişilik bir grup "Milli Tel Abyad Buluşması" adlı bir yapı kurdu.
16.07.2015 - 22:54
Aljazeera Türk’ün iddia ettiği habere göre, Urfa’nın Akçakale ilçesinde toplanan ve aralarında Türkmen, Arap ve Kürtler’in de olduğu 150 kişilik Girê Spî'li grup “Lika Tel Abyad el Vatani” ( Milli Tel Abyad Buluşması) isimli yeni bir yapı oluşturduklarını ve Girê Spî özgür oluncaya dek faaliyetlerine devam edeceklerini açıkladı.

Grubun sözcüsü Enver Hıdır, "Bölgede yaşanan her yeni gelişme sonrası yüzbinlerce Suriyeli’nin göç yollarına düşmesinin önüne geçilmesi için acil önlemler alınmasını ve bölge istikrara kavuşana kadar Türkmen, Kürt ve Arap sivillerin yaşayabileceği güvenli-özerk bölgeler ilan edilmesini istiyoruz" dedi.

Girê Spîli, mühendis, öğretmen, gençlik, doktor, avukat dernekleri yanında askeri temsilciler, aşiret önderleri ve Tel Abyad Meclisi üyelerinin katıldığı “Lika Tel Abyad el Vatani” toplantısına 150 temsilci katıldı.

Toplantı sonrası açıklanan ortak bildiride, “Esed, IŞİD ve YPG’nin olmadığı bir Tel Abyad’a ulaşıncaya kadar direnişin devam edeceği” duyuruldu.

Enver Hıdır, toplantının amacı ve sonrasında alınan kararlara dair şunları söyledi: “IŞİD gelinceye kadar muhalif güçler tarafından kontrol edilen ilçe, sınırda olmasından dolayı güvenli bir sığınak özelliği taşıyordu. Ancak IŞİD’in gelmesi her şeyi alt üst etti. Sonrasında benzer bir işgal YPG tarafından gerçekleştirildi ve IŞİD’in yol açtığı göç dalgasından daha büyüğü ve daha tehlikelisi şu an devam ediyor.”

YPG’nin etnik bir devlet kurduğu iddia edilen bildirgede, “Sadece Tel Abyad çevresinde 12 köy şu an tamamen boşaltıldı. Biz köyünü terketmek zorunda kalan insanlarla sürekli irtibat halindeyiz. Onlara söylenen söz ‘Burası artık Kürdistan toprağı ve sizi burada istemiyoruz’ şeklinde”ifadeleri yer aldı.

Savaş öncesi dönemde Tel Abyad merkez nüfusunun 25 bin, çevre köylerle birlikte 340 bin olduğunu ifade eden Enver Hıdır, göç edenlerin sayısının 100 bini geçtiğini savundu.
Etiketler: Girê Spî, Tel Ebyad, Lika Tel Abyad el Vatani, Milli Tel Abyad Buluşmas, YPG