Rakka’da Kürd aile kalmadı
Suriye’nin Rakka kentinde IŞİD örgütünün zorla göçerttiği Kürd ailelerinin tüm mal varlıklarına el koyduğu bildirildi.
12.07.2015 - 12:49
Suriye’nin Rakka kentinde IŞİD örgütünün zorla göçerttiği Kürd ailelerinin tüm mal varlıklarına el koyduğu bildirildi.

Arabiye Net haber sitesinin Suriye’nin Rakka kentindeki Kürdlerin durumuna ilişkin yayınladığı rapora göre, daha önce 400 bin Kürd’ün yaşadığı kentte tek bir Kürd kalmadı.

Rapora göre Rakkalı aktivist Ebubekir Mağribi raporda şunları aktardı: ‘‘ IŞİD Rakka’da Kürdleri kaolisyon güçleri ve Kürd savaşçılarla işbirliği yapmakla suçladı. 72 saat içinde kenti terk etmeleri için süre verdi. Kentti terk etmeyenlerin tutuklanacağı söylendi. Kürdlerin bir kısmı ülkenin kuzeyine(Rojava) bir kısmı ise Tedmur’a göç etti.’’

Ebubekir Mağribi verilen sürenin dolması ardından IŞİD’in kentte Kürd avına çıktığını belirtti.

Rapora göre, Rakka’da yaşayan Kürd aşiretleri ve ailelerinin tarihi çok eskiye dayanıyor. Kürdlerin 2011 ayaklanmasından çok daha önce 1925 yılında kentte yerleşti. Kürd aileler, ağırlıkta Endulus, Rumele, Kitar ve Dıriye Kurd mahallelerinde yaşıyordu.

Raporda 2011 yılında Suriye’de başlayan ayaklanmalarda Kürd gençlerinin çok aktif eylemlerde ve gösterilerde yer aldığı açıklandı.

IŞİD’in Rakka’yı işgal etmesi ardında Kürdler için kötü günler başladı. Rapora göre, Kürd örgütü PYD’ye yardım ettiği gerekçesiyle Kürdleri kentten çıkararak mal ve mülklerine el koydu.
Etiketler: Rakka, Rojava, Batı Kürdistan, IŞİD,