Hoş Geldin 8 Mart
         Acılı ama mağrur Kürt kadınları barışa duydukları büyük özlem için her gün bedel ödemekten çekinmemektedir. Bir avuç özgürlük için Kürt halkının yaşadığı büyük acıların sessiz çığlığıdır adeta kadın. Anadır o! verirken evlatlarını toprağa barış diye haykırır, bilir çünkü barıştır ancak yaşanan acıların ilacı.
07.03.2008 - 21:53
Hoş geldin 8 Mart

Baharın başlangıcıdır Mart ayı…

Yaşamın yeşerdiği, tüm canlıların kendisini yeniden yenilediği bahar, kadınlar için daha büyük anlamlar içeriyor.

Kadın doğa, kadın yaşam, kadın barış, kadın üretkenlik vb. tüm bu kavramlar baharla birlikte daha bir gerçek kılar kendisini.
 
Kadın gerçekten bahardır, yaratmak onun doğasıdır.

Fakat maalesef günümüzde yaşadığı gerçeklik kadını her türlü baskıya Sömürüye, horlanmaya, şiddete maruz bırakmıştır. Kendi gerçeği ile çelişir duruma getirilmiştir. Yaşadığı bu çelişik durumla her gün savaşsa da yapılması gereken hala çok şey var şüphesiz.

Dünya kadınlarının gelişen dünya sorunları ile birlikte sorunları da farklılaşmıştır. Sömürü biçim değiştirmiştir ancak değişmeyen ezilen kadın gerçeği olmuştur.

Kürt kadınları için ise durum daha bir vahimdir. Ulus, cins, sınıf kimliklerini kabul ettirme savaşı vermektedir.

Acılı ama mağrur Kürt kadınları barışa duydukları büyük özlem için her gün bedel ödemekten çekinmemektedir. Bir avuç özgürlük için Kürt halkının yaşadığı büyük acıların sessiz çığlığıdır adeta kadın.

Anadır o! verirken evlatlarını toprağa barış diye haykırır, bilir çünkü barıştır ancak yaşanan acıların ilacı.

Asker analarını kışkırtan, on oğlum olsa savaşa gönderirim dedirten zihniyete daha güçlü dur demek için yaşamın her alanında barış sesini daha güçlü haykırmak gerekir.

İçerisinde yaşadığı toplumsal gerçekliğin, törenin, aile içi şiddetin, kadını hiçe sayan her türlü egemen- geri zihniyetin kurbanı olmaktan çıkmak için sesini daha güçlü haykırmak vazgeçilmezdir.
 
8 Mart dünya emekçi kadınlar günü vesilesiyle tüm kadınların özelde Kürt kadınlarının 8 Martı kutlu olsun.

Barış, kardeşlik, sevgi, dostluk, emek vb. tüm evrensel değerler, kirletilmeye çalışılan dünyamıza hâkim olsun.
 
Yaşam özgür kadınla renklensin.
 
Yaşasın 8 Mart dünya kadınlar günü

Yaşasın Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesi
PWD Yönetimi

7 mart 2008
Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe