Doğu Kürdistan partilerinden 'birlik çağrısı'
Doğu Kürdistanlı partiler (Doğu Kürdistan / Rojhılat) İran’ın P5 1 ülkeleri ile yaptığı anlaşmanın, Kürt partileri arasında birlik oluşması için en uygun fırsat olduğunu belirtiyor.
19.07.2015 - 18:28
Rojhılat’ın İran Kürdistanı Emekçi Devrim Partisi (Komele) ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Tahran ve P5 1 ülkeleri arasında İran’ın nükleer program konusunda anlaşmaya varmasının Kürt partilerinin siyasi birlik oluşturması için önemli bir fırsat oluşturduğu görüşünde.

Komele Genel Sekreteri Abdullah Muhtedi, “Siyasi bir birlik oluşturulması her zaman gerekli olmuştur. Önceki yıllarda bu konuda tartışmalar oldu. Ancak şimdiki şartlarda bu her zamankinden daha gereklidir” diye belirtti.

KDP Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Seqızi de Rojhılatlı partilerin birlik oluşturmasının zaruri olduğunu ifade etti.

İran ve 5 1 ülkeleri arasında nükleer programla ilgili 12 yıllık anlaşmazlık 14 Temmuz’da Avusturya’nın başkenti Viyana’da sona ermişti.

İran ile 5 1 ülkeleri arasında 24 Kasım 2013'te İsviçre’nin Cenevre kentinde geçici bir anlaşmaya imza atıldı. Nükleer faaliyetlerin kısıtlanması karşılığında yaptırımların gevşetilmesini öngören anlaşmaya göre, 20 Temmuz 2014'e kadar kapsamlı bir anlaşmaya ulaşması hedefleniyordu.

Bu kapsamda Şubat - Temmuz 2014 arasında gerçekleştirilen yedi turlu müzakereler sonucunda taraflar arasında "derin farklılıklar" olduğu gerekçesiyle süreç dört ay uzatıldı. Ağustos - Kasım 2014 arasında dört ay boyunca yürütülen müzakerelerde ilerlemeler kaydedilmesine rağmen kapsamlı bir çözüme ulaşılamadı ve müzakereler yedi ay daha uzatıldı.

Taraflar 2 Nisan 2015'te İsviçre’nin Lozan kentinde "çerçeve uzlaşmaya" vardıklarını ve kapsamlı anlaşma metnini 30 Haziran’a kadar yazacaklarını açıkladı. Ancak gecikmeler nedeniyle anlaşma Temmuz ayına sarktı.
Etiketler: İran, Rojhılat