Doğu Kürdistan'da Kürtler'e yönelik baskılar artıyor
Doğu Kürdistan’ın Rawansar kentinde bazı kültürel ve politik aktivistlerin şehirdeki İstihbarat Şubeye çağrılarak Muhalif Kürt siyasi örgütleri ile bağlantı içinde oldukları iddiasıyla kovuşturuldukları bildirildi.
17.07.2015 - 17:24
Kurdpa’nın elde ettiği bilgilere göre, Rawansar kentinde 10’dan fazla kültürel ve politik Kürt aktivistin istihbarat şubesine çağrılarak burada sorgulandı.

Sorgulanan aktivistlerden biri, “Muhalif Kürt grupları ile bağlantı içinde olduklarını itiraf etmeleri için baskı gördüklerini,” ifade etti.

Aktivistler, “Soruşturma boyunca, muhalif üyeler ve aktivistler ile sosyal medya siteleri üzerinden bağlantı içinde olduklarının dayatıldığını,” belirttiler.

Doğu Kürdistan’da özellikle son süreçte Rawansar kentindeki sorgulanma ve gözaltı benzeri uygulamaların sıklıkla uygulandığı öğrenildi. Son olarak Wurme eyaleti, Wurme şehri ve bir çok yerleşim biriminde 50’nin üzerinde aktivist benzer şekilde sorgulandı.

Yanısıra benzer baskıların Sina ve Piranşar’da da gerçekleştiği bildirildi. Piranşar’da Abed parvizi isimli Kürt öğretmen kültürel aktivitelere karıştığı gerekçesiyle mesleğinden men edildi. Sina’da ‘Hawraz’ derneğinin başkanı ve Sina şehrindeki Kürt dili eğitmeni İrfan Saidpana isimli Kürt kültürel aktivisti ile yine Sina’daki Payam Nur Üniversitesi’nde master öğrencisi olan Kawa Xosrway şehir istihbarat şubesine çağrılarak sorgulandılar.

Haziran ayında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yıllık bir raporda İran Hükümetinin orantısız olarak aralarında Kürtler, Araplar, Azeriler ve Beluçilerin de bulunduğu azınlıkları keyfi tutuklamalar, uzun süreli gözaltılar ve fiziki taciz ve işkenceler ile hedeflediğini belirtmişti.
Etiketler: Doğu Kürdistan, Rojhilat, Rawansar, Sina, Wurme, Piranşar, Sina, İran