PDKÎ’nin 23 Mayıs’ta KCK Konseyine gönderdiği mektup
Önceki gün PKK ve PDKÎ arasında çatışmalar yaşanmadan önce PDKÎ Politbürosu tarafından KCK Yürütme Konseyine gönderilen mektupta, karşılıklı dostane ilişkiler çerçevesinde KCK yönetimi ile diyalog yolu ve karşılıklı anlayış çerçevesinde görüşmeye hazır oldukları belirtiliyor.
26.05.2015 - 09:05
Yaşanan çatışmalardan bir gün önce PDKÎ Politbürosu tarafından KCK Yürütme Konseyine gönderilen mektubun tam metni şöyle;

KCK Yürütme Konseyine…

Selam ve Saygılarımızla,

Bize gelen bilgilere göre, arkadaşlarımızın şu an bulundukları bölgeyi boşaltmalarını istemişsiniz. Eğer bu talebiniz, arkadaşlarımızın geri çekilmesi ve Doğu Kürdistan’daki faaliyetlerini engellemeyi amaçlıyorsa, açıktır ki, İran Kürdistan Demokrat Partisi-PDKÎ bu baskı ve dayatmayı kabul etmeyecektir. Fakat, karşılıklı dostane ilişkilerimiz çerçevesinde bir öneriniz var ise, biz diyalog yolu ve karşılıklı anlayış çerçevesinde sizinle görüşmeye hazırız.

İlk günden bu yana, sorunun çözümü için doğrudan ya da dolaylı olarak sizden görüşme talebinde bulunduk. Maalesef, ya hiçbir cevap vermediniz ya da aramızdaki siyasi ilişkilerden uzak bir şekilde tehdit ve ultimatomlarla Hayır cevabı verdiniz.

Bizim sorun yaratmayacağımızdan emin olabilirsiniz. Umut ediyoruz ki siz de böyle düşünüyorsunuzdur. Kürtlerin çıkarına olmayan bir tavır geliştirmeyin ki biz de gerçekleri kamuoyuna açıklamak zorunda kalmayalım.

İran Kürdistan Demokrat Partisi

Politbürosu
23.05.2015Foto: Rudaw
Etiketler: PKK, PDKİ, Keleşin, Kadir Kerimi