PKK ve PDK-İ arasında geçici anlaşma sağlandı
PKK ile PDK-İ arasında Kelaşin bölgesinde yaşanan çatışmanın ardından yaşamını yitiren peşmerge ile yaralı peşmergeler PDK-İ'ye teslim edildi. PDK-İ ise tutukladığı 2 gerillayı serbest bıraktı.
25.05.2015 - 10:17
PKK ile PDK-İ arasında Kelaşin bölgesinde yaşanan çatışmanın ardından yaşamını yitiren peşmerge ile yaralı peşmergeler PDK-İ’ye teslim edildi. PDK-İ ise tutukladığı 2 gerillayı serbest bıraktı.

Kürdistan Bölge yönetiminin de devreye girmesi ardından PKK ile PDK-İ arasında geçici bir anlaşma sağlandığı öğrenildi. Alınan bilgilere göre, Kürdistan Bölge Başkan Yardımcısı Kosret Resul Ali ve Kürdistan Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani başta olmak üzere, bir çok örgüt ve Kürd siyasetçi, çatışma halinin uzamaması için devreye girdi. İki örgüt arasındaki husumetin giderilmesi için çabaların sürdüğü öğrenildi.

Öte yandan Basnews'te yer alan haberde Sideka Nahiye Yönetimi Müdürü Karwan Kerimhan, çatışmada yaşamını yitiren Peşmerge Kadir Kerimi’nin cenazesi ile yaralı 3 peşmergenin çatışma bölgesine giden bir ambulansla alınıp getirildiğini söyledi. Kerimhan, yaralılara ilk yardımın yapıldığını ve hastaneye kaldırıldıklarını belirtti.

Ayrıca, PDK-İ’ye yakın kaynaklar da, çatışma esnasında tutuklanan 2 gerillanın iyi niyet göstergesi olarak serbest bıraktığını aktardı.

PKK gerillaları ile PDK-İ peşmergeleri arasında Doğu ve Güney Kürdistan sınırları üzerindeki Kelaşin bölgesinde gerginlik yaşanmış, ardından kısa süren bir çatışma yaşanmıştı.

Kürdistanlı parti ve örgütler taraflara sağduyu çağrısı yapmış, Kürdistan Bölge Parlamentosu’da çatışmaya girilmemesi konusunda tarafları sert bir dille uyarmıştı.
Etiketler: PKK, PDK-i, Keleşin, Peşmerge,i Gerilla