Bağdat, Erbil’in kapısını çaldı
Merkezi Irak Hükümeti’nin, Kürdistan Bölgesi’nden iki taraf arasındaki sorunları ele almak üzere Bağdat’a bir heyet göndermesi talebinde bulunduğu ifade edildi.
04.07.2015 - 10:56
Irak Parlamentosu’nun Kürt üyelerinden Newzad Resul, Irak Başbakanı Yardımcısı Baha Araci’nin, bazı Kürt milletvekilleriyle yaptığı toplantıda, “Bağdat, Erbil’le yeniden diyalog istiyor” dediğini belirtti. Newzad Resul, “Baha Araci, sözlü olarak Kürt milletvekilleri aracılığıyla Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yeniden Bağdat’a bir heyet göndermesini istedi” dedi. Kürt milletvekili, Irak Başbakan Yardımcısı’nın, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözülebileceğini dile getirdiğini de iletti.

Erbil 3 seçenek sunmuştu
Erbil, Bağdat’ın petrol ve bütçe anlaşmasını uygulamaması üzerine Haziran ayında Irak Petrol Ajansı (SOMO) üzerinden petrol ihracatını azalttıktan sonra şu 3 seçeneğe karar verdi:

Bir; Bağdat anlaşmayı olduğu gibi uygulamalı.
İki; Bağdat günün fiyatına göre Erbil’den petrol satın almalı.
Üç; anlaşma feshedilerek Kürdistan Bölgesi kendi petrolünü bağımız bir şekilde satmalı.

Bu arada, Merkezi Irak Hükümeti ayrıca, Petrol Bakanlığı aracılığıyla Erbil’le masaya oturma talebinde bulunmuştu. Erbil – Bağdat arasındaki 2 Aralık 2014 tarihli anlaşma, Kürdistan Bölgesi’nin günlük 300 bin varil, Kerkük petrolü dahil 550 bin varil petrolü Irak üzerinden ihraç etmesini öngörüyordu.

Bunun karşılığında Bağdat’ın, Kürdistan Bölgesi’nin yüzde 17’lik bütçe payını ve memur maaşlarını göndermesi gerekiyordu. Kürdistan Bölgesi anlaşmadan doğan taahütlerini yerine getirmesine rağmen, Merkezi Irak Hükümeti yükümlülüklerinin çoğuna uymuş değil.
Etiketler: Bağdat, Petrol, Ekonomi, Irak,