Federal Kürdistan'dan Ekonomik Bağımsızlık İlanı!
Kürdistan Bölgesi Hükümeti, petrolün Bağdat’a bağlı kalınmadan bağımsız satılacağı konusunda kararını verdi.
08.07.2015 - 19:11
Irak Parlamentosu Petrol ve Gaz Komisyonu Başkanı Arez Abdullah, “1 Temmuz itibariyle Kürdistan Bölgesi ve Kerkük’ten çıkarılan petrol Bağdat’a bağlı olmaksızın satılacak. Bu da Irak’ın bölünmesinde ilk adımdır” dedi.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi de, “Bu adımı Kürdistan Bölgesi’ndeki ekonomik krizin çözümü için attık. Halkın maaşlarının artık gecikmemesi için atıldı bu adım” dedi.

Dizayi, Türkiye Hükümeti’nin petrol anlaşmasına bağlı kalacağına dair Kürdistan Bölgesi’ne güvence verdiğini ve Kürdistan Bölgesi’nin doğrudan petrol satışının önünde hiçbir engel çıkarmayacağını bildirdiğini söyledi.

Başbakan Neçirvan Barzani, başkent Erbil’de 13 Mayıs’ta, Irak Parlamentosu’nun Kürt üyeleriyle, Merkezi Irak Hükümeti’yle yaşanan sorunlar konusunda yaptığı toplantıda, “Bağdat anlaşma şartlarına uymazsa, anlaşmadan çekiliriz” demişti.

Barzani ayrıca, “Bağdat’ın Erbil’e bütçe payını göndermemesi durumunda, Kürdistan Bölgesi olarak Bağdat’tan bağımsız kararlar alacaklarını” belirtmişti.

Erbil ile Bağdat yönetimlerinin 2 Aralık 2014’te vardığı anlaşma, Kürdistan Bölgesi’nin, Kerkük petrolü dahil günlük 550 bin varil petrolü Irak üzerinden ihraç etmesini hükme bağlıyordu. Anlaşmaya göre, bunun karşılığında Merkezi Irak Hükümeti’nin de, Kürdistan Bölgesi’nin yüzde 17’lik bütçe payı ile memur maaşlarını göndermesi gerekiyordu.
Etiketler: Ekonomi, Bağımsızlık, Petrol,