Hırvatistan: Kürdistan'a yardım, tüm dünyaya yardımla eşdeğerdir
Hırvatistan Dışişleri Bakanı Vesna Pusiç, Kürtlerin tüm dünya adına teröre karşı savaştıklarını belirtti ve Kürdistan Bölgesi’ne yardımın bütün dünyaya yardım etmekle eşdeğer tutulması gerektiğini dile getirdi.
18.07.2015 - 18:36
Hırvatistan Dışişleri Bakanı Vesna Pusiç, Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’te Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dışişleri Sorumlusu Felah Mustafa kabul etti.

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Vesna Pusiç ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dışişleri Sorumlusu Felah Mustafa görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenlediler.

Vesna Pusiç ülkesi adına Kürdistan Bölgesine savaş koşullarında çok büyük sayıda mülteciye kucak açtıkları için teşekkür etti ve Kürdistan’a her türlü insani yardım yapmak için hazır olduklarını ifade etti.

Pusiç, “Ülkesinin, Peşmergeye yapılan yardımları devam ettireceğini,” belirttiği konuşmasında, IŞİD’e karşı verilen savaşın sadece Kürdistan Bölgesi’nin sorumluluğunda olmadığını, bilakis tüm dünyanın sorumluluğunda olduğuna vurguda bulunarak, “Peşmergenin bütün dünya adına savaştığını,” belirtti.

Felah Mustafa ise yaptığı konuşmada, Peşmergeye verdikleri destek ve sığınmacılara sağladıkları insani yardımlardan dolayı, Kürdistan halkı ve hükümeti adına Hırvatistan hükümetine teşekkür etti.

Mustafa ziyaretinin sebebinin, Hırvatistan ile Kürdistan Bölgesi arasında siyasi, ekonomik, eğitim ve kültürel alanlarda mevcut ilişkinin geliştirilmesi olarak açıkladı.

Felah Mustafa IŞİD’e karşı verilen savaşta yaralanan Peşmergeler ve savaş bölgesinde IŞİD’in elinden kaçan ancak psikolojik rahatsızlıklar yaşayan sivil halkın tedavisi için yardım talebinde bulunduğunu söyledi.

Açıklamada dostane ve ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi için her iki tarafın bir anlaşma imzalandığı da belirtildi.
Etiketler: Hırvatistan, Kürdistan Bölgesi, Vesna Pusiç, Felah Mustafa, Peşmerge, IŞİD