KCK’nin mesajını Başkan Barzani’ye ilettik
Suriye Kürdleri İlerici Demokrat Partisi (Pêşverû) Genel Sekreteri Hemîd Hecî Derweş, Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani ile yaptıkları görüşmede Kandil’in mesajını ilettiklerini söyledi.
13.07.2015 - 16:01
Suriye Kürdleri İlerici Demokrat Partisi (Pêşverû) Genel Sekreteri Hemîd Hecî Derweş, Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani ile yaptıkları görüşmede Kandil’in mesajını ilettiklerini söyledi.

Suriye Kürdleri İlerici Demorat Partisi (Pêşverû) Genel Sekreteri Hemîd Hecî Derweş dün Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile görüşerek KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın mesajını iletti.

Suriye Kürdleri İlerici Demokrat Partisi (Pêşverû) Genel Sekreteri Hemîd Hecî Derweş ,Mesud Barzani ile gerçekleştirdikleri görüşmede Batı Kürdistan özelde Hesekê ve Kobanê üzerindeki IŞİD saldırıları, Peşmerge’nin Batı Kürdistan'a gönderilme konularını masaya yatırdıklarını kaydetti.

Mesud Barzani ile özellikle Rojava Peşmerge birlikleri üzerine görüş alışverişinde bulunduklarını kaydeden Dewreş, ‘‘ Toplantımızın içeriği Rojavalı Peşmerge birliklerinin Batı Kürdistan'a dönmesine ilişkindi. Sayın Barzani’ye böylesi hassas bir süreçte Rojava Peşmergelerinin hızla topraklarına dönmesini istediğimizi aktardık.’’ dedi.

Derweş; Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani’nin, kendilerine Peşmerge Güçleri’nin eğitimini tamamlamış olduğuna kanaat getirildiği takdirde dönmelerinin kendileri açısından bir sorun teşkil etmeyeceğini söylediğini aktardı.

Pêşverû Genel Sekreteri Hemîd Hecî Derweş, KCK ile yaptıkları görüşmenin sonuçlarını da Barzani’ye aktardıklarını belirterek, ‘‘ Birkaç gün önce KCK ile Kandil’de bir görüşmemiz olmuştu. KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın Barzani’ye iletmemiz için bize verdiği mesajı sayın Barzani’ye aktardık ’’ dedi.

Derweş, Barzani’nin görüşmede kendilerine Duhok anlaşması gereği Batı Kürdistan'da ortak bir güç oluşturlması gerektiğini söylediğini bildirdi.

Suriye Kürdleri İlerici Demokrat Partisis Genel Sekreteri Hemîd Hecî Derweş, bir süre sonra konuyla ilgili Kürdistan Yurtseverler Birliği(YNK) yöneticileriyle de bir araya geleceklerini kaydetti.
Etiketler: KCK, Roja Peşmerge, Başkan Barzani, Suriye Kürdleri İlerici Demokrat Partisi, Pêşverû, Hemîd Hecî Derweş