KDP’den Bağdat Yönetimine: Dostça Ayrılalım!
Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Dışilişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami, Bağdat ile dostça ayrılmak istediklerini ifade ederek, “Bağımsızlık referandumu yakındır” dedi.
11.07.2015 - 15:33
Washington’da bulunan Ortadoğu Enitstitüsü’nde gerçekleşen bir seminerde konuşan Hemin Hawrami, bağımsız Kürdistan için kısa süre içinde referandumun yapılacağını belirtti.

“Bağdat ile dostça boşanmak istiyoruz” diyen Hawrami, Bağdat’ın yanısıra diğer taraflarla da ayrılma meselesini görüştüklerini ifade etti.

Hemin Hawrami, Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin Kürtler ve Sünnilerle yaptığı anlaşmaya uymadığını vurguladı.

Irak Parlamentosu Arap Milletvekili Hanan Fetlawi ise, sosyal medya hesabı üzerinden, bu boşanmayı kutlayan ilk kişi olacağını duyurdu.

Fetlawi mesajında, “Bu boşanmanın geri dönüşü olmaz ve nafaka da vermeyeceğiz” dedi.

Bu arada, Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin Sözcüsü Saad Hadisi, Erbil-Bağdat arasındaki sorunlara ilişkin, “Tek taraflı çözüm olmaz” diyerek, Merkezi Irak Hükümeti’nin Kürdistan Bölgesi ile yaşanan sorunları diyalog yoluyla çözmek istediğini belirtmişti.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Merkezi Irak Hükmeti’yle yaptığı anlaşmadan 6 ay sonra 1 Temmuz itibariyle Bağdat’a petrol göndermeyi durdurarak ve doğrudan ihracata başladı.

Erbil -Bağdat heyetleri 2 Aralık’ta petrol ve bütçe konularına ilişkin bir anlaşma imzalamıştı.
Etiketler: KDP, Bağdat, Irak, Güney Kürdistan, Bağımsızlık