Şii milislerin Kürtlere yönelik saldırıları aralıksız sürüyor
Irak’ın Kürt milletvekili Şii milislerin Diyala bölgesindeki Kürtlere ait bağ ve bahçeleri yaktıklarını ve insanları zorla bölgeden çıkardıklarını açıkladı.
12.07.2015 - 15:16
Irak Parlamentosu Kürt milletvekillerinden Şaxewan Abdullah tarafından yapılan bir açıklamada, “Iraklı şii milislerin Diyala eyaletine bağlı Saidiye kentinde Kürtlere ait bağ ve bahçeleri yaktıklarını ve Kürt sakinlerini zorla bölgeden göç ettirdiklerini söyledi.

Şaxewan Abdullah tarafından Rudaw’a verilen söyleşide Cumartesi günü (dün) Saidiye’nin çevresinde Kürtlere ait olan bağ ve bahçelerin şii milisler tarafından yakıldığını, köylülerin çok büyük maddi zararlara uğratıldığını ifade etti.

Abdullah Iraklı şii milislerin IŞİD teröristlerinden çok daha kötü ve zararlı olduklarını ve terörist yöntemlerle, korkutmayla, mal ve mülklerini yakarak Kürtleri bulundukları bölgeden göç etmeye zorladıklarını belirtti.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde İran destekli Şii milisler Saidiye’de 500’ü aşkın Kürtün evini bombaladı.

Şii milislerin IŞİD teröristlerinin bölgedeki etkinliğinin azalmasının ardından Kürdistan’a yönelik çok ciddi bir tehdit olacağı değerlendiriliyor.
Etiketler: Şaxewan Abdullah, Irak, Şii Milisler, Diyala,