Amed Bombacısı ile ilgili detaylar
Geçen Cuma Amed'te HDP tarafından organize edilen mitingde 3 kişinin ölümü, 100’den fazla kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırıyla ilgili olarak gözaltına alınan zanlının detayları netleşmeye başladı.
07.06.2015 - 17:37
Saldırıyı araştıran istihbarat uzmanları şüphelinin saatlerce süren görüntü kayıtlarının incelenmesi ve elde edilen maddi delillerin karşılaştırılması sonucu tespit edildiğini bildirdi.

Yetkililer 2 günlük inceleme ve delillerin değerlendirilmesi sonucunda gözaltına alınan şüphelinin eyleme başından sonuna kadar katıldığını, bu konuda herhangi bir tereddüt oluşmayacak şekilde delillerin mevcut olduğunu ve eylemi bizzat yapan kişi olduğuna ilişkin hiç bir şüphe kalmadığını belirtti.

Yetkililer saldırıyı gerçekleştiren kişinin kimliği ile alakalı olarak Türk vatandaşı olduğunu ve bölgedeki bir ilin nüfusuna kayıtlı olduğunu söylemekle yetindiler.

Uzmanlar her iki bombayı da patlatan şüphelinin eylemden sonra olay yerini terk ederek Diyarbakır’dan karayolu ile Gaziantep’e kaçtığını belirttiler.

Olayla ilgili soruşturmayı bizzat sürdüren Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, soruşturma açısından çok iyi bir noktada olunduğunu söyledi.

Soruşturmanın gizliliği nedeniyle olayla ilgili herhangi bir bilgi paylaşamayacağını kaydeden Solmaz, "Şüphelinin yakalanması bizim için iyi bir başlangıç oldu. Net bulgularla karşılaştırma yapıldıktan sonra, soruşturma safahatını etkilemeyecek sınırlarda bir açıklama yapacağız. Failin kısa sürede yakalanması soruşturma açısından önem arz ediyor. Şüphelinin bağlantıları araştırılıyor," dedi.

Diyarbakır Valiliği tarafından olaya ilişkin yapılan açıklamada, "İlimiz İstasyon Meydanı’nda 05.06.2015 günü HDP tarafından yapılan mitingde saat 17.50 sıralarında meydana gelen iki patlamanın faili olduğu değerlendirilen 1 kişi, 06.06.2015 günü gece saatlerinde yakalanarak gözaltına alınmıştır. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde soruşturma titizlikle yürütülmektedir," denildi.
Etiketler: Amed Bombalı Saldırı, Seçim 2015, HDP, Diyarbakır, Gaziantep