Amed'i Kana Bulayan Bombacının Kimliği Ortaya Çıktı
HDP'nin Diyarbakır mitingini kana bulayan ve IŞİD üyesi olduğu iddia edilen Orhan G hakkındaki detaylara ulaşıldı.
11.06.2015 - 09:15
Türkiye'de yayın yapan Vatan Gazetesinin haberine göre; HDP'nin 5 Haziran'da Diyarbakır'da düzenlediği mitinginde, 3 kişinin yaşamını yitirdiği iki ayrı patlamanın sorumlusu olduğu iddiasıyla tutuklan 20 yaşındaki Orhan G.'in kimliği, fotoğrafları dahil hakkındaki bilgiler ortaya çıktı.

IŞİD üyesi olduğu öne sürülen G.'in Alevi Kürt bir aileye mensup olduğu ortaya çıktı.

Adıyaman nüfusuna kayıtlı Orhan G.'in, yaklaşık 6 ay önce ortalıktan kaybolması üzerine ailesi tarafından yapılan tüm aramalara rağmen bulunamadığı öğrenildi.

Adıyamanlı Alevi Kürt bir ailenin çocuğu olan Orhan G.'in, sonradan IŞİD'e katıldığı iddia edildi. Edinilen bilgiye göre gözaltında bulunan zanlı Orhan G.'in ailesinin polis tarafından karakola çağrılıp ifadelerinin alındığı öğrenildi.

G.'in saldırılardan sonra Suriye'ye geçmek için yaptığı telefon görüşmelerinin ardından Antep'te polis ekiplerince yakalandığı biliniyor.

Orhan G.'in 2 Haziran akşamı Diyarbakır'a geldiği, iki yeni telefon hattı aldığı tespit edildi. Saçlarını kazıtıp gözlük takan ve bir otele yerleşen bombacının, miting günü saat 11.00 sıralarında ayrıldığı, İstasyon Meydanı'na vatandaşların üst araması yapılmadan girmesi sebebiyle bombayla geçebildiği öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, Diyarbakır'daki bombayı patlatan IŞİD üyesi Orhan G., olaydan hemen sonra Gaziantep polisinin IŞİD'le irtibatından dolayı dinlediği İ.B isimli bir kişiyi aradı. Zanlının telefonda İ.B.'ye "Hemen çıkmam gerekiyor," dediği tespit edildi.

Bunun üzerine şüphelenen ve çalışmasını yoğunlaştıran Gaziantep polisi zanlının bir iki telefon görüşmesini daha deşifre ederek operasyon başlattı. İ.B.'nin Gaziantep'teki evine baskın yapan polis, Orhan G.'i orada yakalayarak gözaltına aldı. Orhan G. dün tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Etiketler: Amed, HDP Mitingi, Bombalı Saldırı