Azadi Hareketi'nden Toplu İstifalar
Kürdistan İslami Hareketi / AZADÎ Hareketi mensubu bazı Kürt aydınlar, AZADÎ Hareketi'nden istifa ettiklerini içeren ve bir kopyasını da nerinaazad'a gönderdikleri bir basın açıklaması yayınladılar.
13.06.2015 - 23:02
Kürdistan İslamî Hareketi / AZADÎ Hareketi'ndeki kurumsal ve yönetim işleyişinde yaşanan sorunlar hareket açısından bazı sıkıntılar yaratmıştır. Karşılıklı müzakereler sonucunda söz konusu sıkıntıların aşılamayacağı yönünde bir kanaat oluşmuştur. Bu sebeple aşağıda ismi yazılı olanlar olarak yaklaşık iki ay önce istifa kararı alma yoluna gitmiştik.

Ancak bilindiği gibi bu kararın alındığı dönemde Kürdistan önemli bir seçim sürecine girmiş bulunmaktaydı. Bu durumda söz konusu istifaların seçim sonrasına bırakılmasının daha uygun olacağına ilişkin bir karara varılmıştı.

12.06.15 tarihi itibariyle Kürdistan İslamî Hareketi / AZADÎ Hareketi'nden istifa ettiğimizi kamuoyuna ve üçüncü taraflara saygıyla duyuruyoruz.

Kürdistan İslamî Hareketi / AZADÎ Hareketi'ndeki arkadaşlarımıza bundan sonraki siyasi çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Şahidin ŞİMŞEK: MYK üyesi; Dış İlişkiler ve Dış Temsilciliklerden Sorumlu Sekreter

Yusuf Ziya DÖGER: MYK üyesi; Yerel Yönetimlerden Sorumlu Sekreter

İrfan BURULDAY: Kurucu ve GYK üyesi

Hasan Doğan: Kurucu üye

7 Haziran seçimlerinde HDP ile ittifak eden Azadi Hareketi seçim sürecinde yaşadığı iç sorunları aşamayarak bölündü. Azadi Hareketi’nde toplumun yakından tanıdığı ve Hareket içerisinde bazı kanatları temsil eden simalar istifalarını açıklarken önümüzdeki günlerde de diğer bir kanadın istifa edeceği öğrenildi.

Hareketin bölünmesinde özellikle Sıtkı Zilan ve Adem Özcaner’in kendi aralarındaki sürtüşme ve birbirini tasfiye çabaları ile seçim sürecinde izledikleri ilkesiz ve gayri ahlaki tutum ve davranışlarının neden olduğu öğrenildi. Daha önce bu ikilinin neden olduğu sorunlar birçok kurucu üye ve toplumun yakından tanıdığı şahsiyetin sessiz sedasız istifa ederek kenara çekilmesine neden olurken bu sefer toplu istifaları getirdi.

Etiketler: Azadi Hareketi, İslam, Kürdistan, Yusuf Ziya Döger, Şahidin Şimşek, İrfan Burulday, Hasan Doğan, Sıtkı Zilan, Adem Özcaner