Başkan Barzani: Bağımsız Kürdistan Çok Yakında
Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, tarih veremeyeceğini ancak Bağımsız Kürdistan’ın yolda olduğunu, Irak’ın toprak bütünlüğünün de uzun süremeyeceğini söyledi.
06.05.2015 - 23:46
Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, tarih veremeyeceğini ancak Bağımsız Kürdistan’ın yolda olduğunu, Irak’ın toprak bütünlüğünün de uzun süremeyeceğini söyledi.

ABD’de Atlantik Konsey Enstitüsü’nün (Atlantik Council) düzenlediği panelde konuşan Başkan Barzani, “Belirli bir tarih veremem ancak, bağımsız Kürdistan yolda” dedi. Barzani’nin sözleri salonda alkışlandı. Washington’a Kürdistan halkının teşekkürlerini iletmeye geldiklerini belirten Mesud Barzani, “IŞİD’le savaşta Kürtleri destekledikleri için Amerika halkı ve yetkililerine teşekkür etmek için geldik. Amerika ve koalisyonun bu savaşta büyük rolü var” diye konuştu.

IŞİD’in El-Kaide örgütünün uzantısı olduğunu söyleyen Kürdistan Bölgesi Başkanı, bu örgütün tüm dünya demokrasisi için tekfirci ve özgürlük karşıtı bir yapı olduğunu ifade etti.

Barzani sözlerini şöyle sürdürdü: “IŞİD’in olduğu yerde demokrasi ve özgürlük yoktur. IŞİD’in heybetinin Peşmergenin eliyle kırılmış olmasıyla gurur duyuyoruz. Kürdistan mağdurlar için bir sığınak oldu. IŞİD’in planı Musul’dan sonra Kürdistan Bölgesi’ne saldırmaktı ancak Peşmerge bu planı bozguna uğrattı” dedi.

IŞİD’in Irak ve Suriye ordularının silahlarıyla saldırdığını ifade eden Barzani, Peşmergenin Kobani’de de IŞİD yendiğini söyledi. Bağımsızlık referandumuna ilişkin soruya da Barzani, “IŞİD’le savaş referandumun ertelenmesine engel oldu. Halen savaş halinde olan bir ülkeyiz. Bu savaş bitince referanduma gideceğiz. Hiçbir şey Kürtlerin kendi kaderini tayinini engelleyemez” yanıtını verdi.

Şehit peşmerge sayısı bin iki yüz

Panelde şehit peşmerge sayısının bin ik yüz olduğunu belirten Barzani, “Biz insanlık değerlerini savunuyoruz. Ancak radikal örgütleri yenmemiz için daha fazla askeri yardıma ihtiyacımız var. Koalisyonla bu konudaki görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

Kürdistan Bölgesi’ndeki mülteci sayısının bir buçuk milyondan fazla olduğunu söyleyen Mesud Barzani, bunun 250 binini Rojava Kürdistan'ı ve Suriye’den gelen mültecilerin oluşturduğunu belirtti.

‘Irak Kürdistan’ın tecrübesinden faydalansın’

Başkan Barzani ayrıca, “Biz Kürdistan halkına özgürlük, demokrasi kültürünü sunduk. Bu yüzden de Iraklıların Kürdistan Bölgesi’nin tecrübesinden faydalanması lazım. Kürdistan halkı hiçbir zaman sorunların bir parçası olmak istemiyor. Bizim kendi ajandamız var” ifadelerini kullandı.

3 Nisan’da Amerika’ya giden Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, dün Başkan Obama ve Yardımcısı Joe Biden’la biraraya gelmişti. Başkan Barzani 7 günlük ABD ziyareti sonrası Çek Cumhuriyeti ile Macaristan’ı ziyaret edecek. Mesud Barzani’nin başkan olarak ABD’ye yaptığı dördüncü gezi, uluslararası medyada geniş yankı buluyor.
Etiketler: Mesud Barzani, Bağımsızlık, ABD, Obama