CNK gençleri için küçük ama Kürt halkı açısından dev bir adım
Ciwanên Netewî yên Kurdistanê gençleri tarafından Amed surlarında asılan Mesut Barzani posteri, CNK gençleri için küçük ama Kürt halkı açısından dev bir adım olma iddiasına sahip.
21.05.2015 - 13:20
Amerikalı astronot Neil Armstrong ay üzerinde yaptığı yürüyüşte tarihe geçen şu sözleri söyler: “That's one small step for man, one giant leap for mankind. (Bir insan için küçük, insanlık için dev bir adım

Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani’nin “Ger hûn piştgiriya min bikin ezê niha serxwebûna Kurdistanê ragihînim! (Desteklerseniz şimdi Kürdistan’ın bağımsızlığını ilan ederim)” açıklamasının ardından Ciwanên Netewî yên Kurdistanê (Kürdistan Ulusal Gençliği) gençleri tarafından destek amaçlı olarak Amed surlarında asılan büyük Mesut Barzani posteri, CNK gençleri için küçük ama Kürt halkı açısından dev bir adım olma iddiasına sahip.

Kürt gençleri Kürdistan Bağımsızlığına giden yolu açacak olan her adıma koşulsuz destek sunmaya hazır olduklarını deklare etmekteydiler.

Kürt gençleri Amed surlarına astıkları ve üzerinde “Em li pişta te ne û cangoriyên welatê xwe ne. Bijî Kurdistana Yekgirtî û Serbixwe. (Arkandayız ve vatanımızın fedaileriyiz. Yaşasın Bağımsız ve Birleşik Kürdistan.) yazılı 12 metrelik Mesut Barzani posteri ile Kürdistan’ın bağımsızlığına CNK gençleri olarak desteklerini göstermişlerdi.

CNK gençlerinin sembolik bu destek eylemi Türkiye’nin önde gelen medya grupları dahil olmak üzere Türk basınında geniş yankı buldu.

Türk medyasının bir kısmı poster eyleminin, ABD Başkan yardımcısı Joe Biden’in uydu aracılığıyla yapılan görüşmede Başkan Mesut Barzani’ye “İkimizin de ömrü Kürt devletini görmeye yetecektir!” sözlerinin ardından gerçekleştiğine ileri sürerken, bir diğer kısım medya ise Başkan Barzani’nin “Desteklerseniz şimdi Kürdistan’ın bağımsızlığını ilan ederim” sözlerinin ardından gerçekleştiğine dikkat çektiler.


Etiketler: Ciwanên Netewî yên Kurdistanê, Kürdistan Ulusal Gençliği, CNK, Mesut Barzani, Amed Surları