KCK Aytaç Baran'ın ölümü ile ilgilerinin olmadığını açıkladı
KCK tarafından yapılan yazılı bir açıklamada, Amed’te yapılan saldırıların ve yaşananların halkı sindirmeye yönelik AKP yapımı saldırılar olduğu iddia edildi.
10.06.2015 - 10:24
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, isim verilmeden, Diyarbakır’da HÜDA-PAR'a yakınlığıyla bilinen İHYA-DER Başkanı Aytaç Baran’ın katlinden AKP sorumlu tutularak şu görüşlere yer verildi:

Amed’te yaşanan olayların içinde ne Kürt Özgürlük Hareketi ne de Kürt demokratik hareketi bulunmaktadır. Yaşananlar tamamen yurtsever Kürt halkına yönelik saldırılardır. Hüda-Par’a yakın olduğu söylenen bir dernek yöneticisine yönelik saldırı da Kürt halkına yönelik sindirme saldırılarını gerekçelendirmek için yapılmış bir provokasyondur. Bu saldırıyı kim yapmış olursa olsun yapanlar kesinlikle Kürt halkının seçim zaferinin etkisini ortadan kaldırmak isteyenler ve Kürt halkına yönelik saldırı ve sindirme konseptini planlayanlardır.

Açıklamada Kürt halkının siyasi gücü ve etkisinin arttığı bir dönemde gerçekleşen bu saldırının, zamanlaması itibariyle kimler tarafından yaptırıldığının ortaya çıktığına vurguda bulunuldu ve geçmişte Kürt halkının Hizbulkontra dediği JİTEM kontrolündeki saldırıların bir benzerinin yaşandığı ifade edildi.

Hüda-Par sözcülerinden Hüseyin Yılmaz’ın “kaos yaratmak istiyorlar; emniyet güçleri de görevlerini yapmıyor,” şeklindeki sözlerini gerçekleri örtmeyi amaçlayan ve saldırganları meşrulaştırmaya yönelik bir demagoji olarak niteleyen açıklamada, “Eğer bugün kendilerine ‘Hizbullah’ diyen kontra güçler halka saldırma cesareti gösteriyorsa arkasında kesinlikle derin güçler vardır. Hatta bu saldırılar kendine Hizbullah maskesi takan derin güçlerin saldırıları olarak görülmelidir,” görüşlerine yer verildi.
Etiketler: KCK, Aytaç Baran, Hüda-Par, İhya-Der, AKP