Kürdistan Parlamentosu’ndan Bağdat’a İhtar
Kürdistan Parlamentosu, önümüzdeki hafta görüşmeler yapmak üzere Bağdat’a gidecek olan Kürdistan heyetinin uymasını istediği bazı kararlar aldı.
27.11.2014 - 20:07
Kürdistan Parlamentosu, önümüzdeki hafta görüşmeler yapmak üzere Bağdat’a gidecek olan Kürdistan heyetinin uymasını istediği bazı kararlar aldı. Kararlardan birisi, Bağdat ile uzlaşma sağlanmaması halinde Kürdistan bölgesi bağımsız petrol satışına ilişkin.

Hoşmend Sadık imzasıyla yayınlanan habere göre Kürdistan parlamentosu 24 Kasım günü gerçekleştirdiği özel oturumunda Bağdat’a gidecek Kürdistan Bölgesi heyetinin uymasını istedği noktaları belirleyen bir raporu kabul etti.

Parlamenterin büyük çoğunluğunun oyları ile kabul edilen raporda, “eğer Bağdat ile sorunlar çözülmezse biz bağımsız bir biçimde petrol ihraç etmeliyiz” deniliyor.

Parlamento’nun kabul ettiği raporda, “Kürdistan heyeti, Irak bütçesinde Kürdistan için ayrılan payın sağlanması ve Kürdistan Parlamentosu’nun ilgili komisyonunun konuya ilişkin olarak hazırladığı raporun hayata geçirilmesi için çaba sarfetmelidir. Bunun gerçekleşmemesi halinde şunlar hayata geçirilmelidir” deniliyor ve şunlar dile getiriliyor:

“1- Kürdistan Bölgesi genel bütçenin yüzde 17’sini talep etmelidir.

“2- Kürdistan Bölgesi üretilen petrolün ç tüketimden arta kalan bölümünü boru hatları vasıtasıyla ihraç etmeli. Bu sürecin kontrolü Bölge hükümetin’de olmalı, merkezi hükümet ise haberdar edilmeli.

“3- İki hafta içinde Kürdistan Hükümeti Kürdistan Petrol Şirketi yasa tasarısını parlamentoya sunmalıdır.”

Raporun ikinci bölümünde ise “eğer Parlamento’nun heyetin önüne koyduğu bu görevler gerçekleştirilmezse, Kürdistan Bölgesi hükümeti bütçe giderlerini temin etmek amacıyla 2013 yılında kabul edilen 5 nolu yasa uyarınca doğrudan petrol ihraç etmelidir” deniliyor.Basnews
Etiketler: Kürdistan, Parlemento, Bağdat, Petrol, Irak