Demirtaş'tan Lübnan Hizbullah'ının direnişine övgüler
Lübnan Hizbullahı'nın televizyon kanalı Al Manar televizyonuna konuk olan Selahattin Demirtaş, Hizbullah örgütüne seslenerek Soylu direnişinizi selamlıyoruz ifadelerini kullandı.
16.06.2015 - 10:56
Al Manar TV'nin haber bültenine canlı bağlanan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Hizbullah’ın Suriye’deki faaliyetlerine değinmemeyi tercih ederek, Hizbullah'ın bütün İslam ülkeleri tarafından desteklenmesi gerektiğini savundu.

Demirtaş programdaki söyleşide şu görüşleri dile getirdi:
İsrail işgaline karşı ve Lübnan topraklarını canıyla müdafaa eden Hizbullah hareketi direnişin adeta sembolü olmuştur. Dünya siyaseti bu gerçeği görmelidir. Ak Partinin de artık bunu sloganik söylemlerle değil, sonuç getirecek adımlar atmalıdır. Biz Lübnan halkını destekliyoruz. Arada mesafe olmasına rağmen, Lübnan halkının direnişe olan desteğini önemsiyor ve bir halkın böyle bir desteği ve inancı olduğu sürecek hiçbir işgalci güç zulüm sürdüremeyecektir. Biz her zaman bu direnişe destek vereceğiz.

AKP’nin devlet kurumlarını ele geçirmeye çalıştığı için, Genel Seçimlerde iktidarı ele geçirecek çoğunluğa ulaşamadığını ileri süren Demirtaş Suriye krizine atıfta bulunarak, AKP’nin ötekilerin haklarını korumadığı ve mezhepçi politikalar uyguladığı için gerilimlerin tırmandığını belirtti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu, “Osmanlı rüyası görmekle,” eleştiren Demirtaş, Ankara’nın dış politikasının değişmesi gerektiğini belirterek, AKP’nin artık geçmişteki anlayışla Türkiye’nin dış siyasetini sürdüremeyeceğini söyledi.

Manar TV tarafından Türk politikacı olarak takdim edilen Selahattin Demirtaş, Kürdistan Peşmergelerinin mücadelesine ve zaferlerine değinmediği söyleşide, “Kobanê, Rojava ve Mahmur savaşlarının kanıtladığı gibi halklarını IŞİD'e karşı koruduklarını,” belirtti.
Etiketler: Selahattin Demirtaş, Hizbullah, Lübnan, Al Manar,