İran Barzani’yi etkisizleştirmek istiyor
Bağımsız Kürdistan Partisi(Partiya Serbestiya Kurdistanê-PSK), İran’ın Kürdistan Bölgesi’nin içişlerine karışmasını sert dille eleştirerek, ‘‘ İran, Barzani’n Kürdistan'daki rolünü ve etkisini kırmak istiyor’’ dedi.
24.06.2015 - 11:46
Bağımsız Kürdistan Partisi(Partiya Serbestiya Kurdistanê-PSK), İran’ın Kürdistan Bölgesi’nin içişlerine karışmasını sert dille eleştirerek, ‘‘ İran, Barzani’n Kürdistan’daki rolünü ve etkisini kırmak istiyor’’ dedi.

Bağımsız Kürdistan Partisi (PSK) Genel Sekreteri Arif Becewanî, Kürdistan Bölge Parlamentosu oturumuna İran Erbil Başkonsolosluğu’nun davet edilmesini değerlendirdi.

PSK Genel Sekreteri Arif Becewanî ‘‘ En sonunda bunuda gördük. Kürdistan Bölgesi’nin içişlerine karışmak istemiyorum. Ancak İran konsolosluğunun bu oturuma katılması 50 milyonluk Kürd halkını özellikle 11 milyon Doğu Kürdistanlıyı derinden yaralamıştır.’’ dedi.

Becewani sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘ Kürdistan Bölge Parlementosu’nun İran’ı ilgilendiren ne gibi bir projesi olabilir ki? Anayasa’nın bir kısmı okunurken İran devlet temsilcileri hazır bulunuyor. 182 bin Enfal şehidi olan bir ülkenin bugün kendi anayasısını okurken İran’ı davet etmesi ne kadar doğru?. İran İslam Devleti hergün Doğu Kürdistan’da Kürdlerinin hakkını ayaklar altına almıyor mu?’’

Becawanî, İran’ın hiçbir zaman Kürdistan Bölgesi hükümet yetkililerini kendi parlamentosuna resmi davet etmediğini sözlerine ekledi.

PSK Genel Sekreteri konuşamasını devamında şunları belirtti:

‘‘ Kürdistan Bölge Parlementosu kan emici ve diktatör rejim temsilcilerini davet edeceğine diğer parçalardaki Kürd siyasi çevrelerini davet edebilirdi.’’

Becewanî nerde bir Kürdistanlı varsa İran devletinin parlamentoda hazır bulunmasını kabul etmediğini belirtti.

Arif Becewanî, ‘‘ İran’ın esas maksadı, Başkan Barzani’nin Kürdistan’daki rolünü ve etkisini kırmaktır’’ biçiminde konuştu.

Genel sekreterliğini Arif Bawecani’nin yaptığı Bağımsız Kürdistan Partisi (Serbesti) 17 Şubat 2006’da kuruluşunu ilan etmişti.

PSK geçtiğimiz aylarda 15 Mart 2011’de Kadir Xendereş’in liderliğinde kurulan Kürdistan Demokrasi ve Özgülük Partisi(PAK) birleşme kararı almıştı.

Her iki parti Doğu Kürdistan’da çalışma yürütüyor.
Etiketler: İran, Mesud Barzani, Bağımsız Kürdistan Partisi, Partiya Serbestiya Kurdistanê, Arif Becewanî