Kürdler Bağdat’ta birlik tavrını koruyacak
Irak Parlemento Başkan Yardımcısı Aram Şêx Mıhemed, Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi tarafların Irak Parlamentosu’ndaki ortak tavrının Kürdlere karşı olan yasaların geçmesini engellediğini söyledi.
03.07.2015 - 13:39
Irak Parlemento Başkan Yardımcısı ve Kürd Parlementer Aram Şêx Mıhemed, Irak Parlementosu’nda grubu bulunan Kürd freksiyonlarının ortak tavrı ve birliği Bağdat hükümetinin Kürd politikasını etkilediğini bellirtti.

Irak Parlemento Başkan Yardımcısı Aram Şêx Mıhemed dün Irak Parlementosu’nda bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Basın açıklamasında, Kürdistan halkının çıkarlarının korunması için Irak Parlementosu’nda yer alan Kürd gruplarının her zaman birlik, beraberlik ve ortak tutum içinde olacaklarının altını çizen Aram ŞêxMıhemed, parlementoda Kürd gruplarının önümüzdeki çalışma dönemindeki planlarını sıraladı.

Aram Şêx Mıhemed, bu kapsamda ‘Bağdat hükümetinin 140. Madde gereği Kürdistan Bölgesi’ne ödemesi gereken bütçenin ödenmesi, memur maaşlarının, Peşmerge Güçleri’ne ayrılan bütçenin verilmesi, Bağdat- Erbil arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi ve Kürdistan halkınının kaderini etkileyecek yasaların görüşülmesi’ gibi temel konuları Kürd gruplarının Irak Parlementosu’nda gündemleştireceğini açıkladı.

Irak Parlementosu Başkan Yardımcısı Mıhemed, Bağdat hükümeti ile Erbil’in pazarlık yapmasını gerektirmeyen pasaport işlemleri önündeki yasal engeller, yabancılara ilişkin bazı prosüdürler gibi konuların ise daha hızlı çözülebileceğinin altını çizdi.

Aram Şêx Mıhemed, Bağdat hükümetinin federal mahkeme, ulusal güvenlik ve siyasi partiler yasasına ilişkin Kürdlerin taleplerinin yerine getirmesini istedi.

Irak Parlementosu’nun geçmiş dönemlerinde Kürd gruplarının ortak tavır içinde olduğunu hatırlatan Aram Şêx Mıhemed, ‘‘ Parlementodaki birliğimiz Kürdlerin aleyhine olan yasaların geçmesini engelledi ve bizi Bağdat karşısında irade sahibi kıldı.’’ ifadelerine yer verdi.
Etiketler: Bağdat, Irak, Mecl,s, Parlemento