Kuzeyli Siyasetçiler: Barzani’siz Kürdistan olmaz
IŞİD tehdidi, Bağdat ile sorunlar, Bağımsızlık güncesi ve 2 milyona yakın mülteci dramı devam ederken, yapılan kamuoyu yoklamaları halkın Barzani’nin göreve devam etmesini istediğini gösteriyor.
13.07.2015 - 16:32
Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani’nin 20 Ağustos’ta görev süresinin doluyor olması, sürenin uzatılması yönündeki taleplere ve farklı tartışmalara neden oluyor. Kürdistan Bölgesi’ne yönelik IŞİD tehdidi, Bağdat ile sorunlar, Bağımsızlık güncesi ve 2 milyona yakın mülteci dramı devam ederken, yapılan kamuoyu yoklamaları halkın Başkan Mesud Barzani’nin göreve devam etmesini istediğini gösteriyor. Başkanlık süresinin uzatılması ve Anayasa değişikliklikleri parlamento içinde ve dışında çeşitli arayışların fitilini ateşlerken, İran’ın bu konuda kendine yakın kimi Kürd siyasi partiler üzerinde baskı kurduğu yönünde haberleri gündeme taşıyor.

Öte yandan Barzani’nin görev süresinin uzatılması ve Bağımsızlık güncesi Kürdistan’ın diğer parçalarındaki ilgili Kürd çevrelerinde de tartışma konusu oluyor. Ülkenin geçtiği hassas dönemde Barzani’nin birleşitirici bir faktör olarak bu geçiş sürecini idare etmesi konusunda hemfikir olan Kürdistanlı parlamenterler, araştırmacı ve yazarlar, Barzani’nin bir dönem daha görevde kalması konusunda mesajlar veriyor.

Bu arada konuyla ilgili KBY’deki siyasi partiler arasında uzlaşma görüşmeleri hız kazanıyor. Kürdistanlı parti, çevre ve gruplar ard arda açıklamalar yaparak, Kürdistan’ın Güney’i ve Batısı’nda mevcut zor şartlar devam ederken, özellikle IŞİD’in saldırılarının yoğunlaştığı, Musul konusunun konuşulduğu ve Batı Kürdisan'da ağır koşulların yaşandığı bir dönemde Mesud Barzani’nin başkanlığının sürmesini taleplerini dile getiriyor.

Temmuz 2009’da Kürdistan Bölgesel Yönetimi başkanlığı için ilk doğrudan yapılan seçimlerde, Mesud Barzani oyların % 69.6’sını alarak başkan seçilmişti. Barzani’nin 2013 yılında görev süresi dolmuş, Kürdistan Parlamentosu, Barzani’nin görev süresini 20 Ağustos 2015’e kadar uzatmıştı. Barzani’nin bağımsızlık temasları, Kürd birliğinin güçlenmesine yönelik hamleleri ile IŞİD’le mücadelenin yaşandığı şu günlerde olası bir değişiklikle yeni bir Başkan’ın olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söyleyen Kürd siyasetinin ileri gelenleri, KBY Başkanı Mesud Barzani’nin bir dönem daha kalmasının Kürdistan’ın bağımsızlığı, IŞİD’le mücadele ve Kürd birliği için gerekli olduğunu söyledi.

Kürdistan Bölgesi’deki gelişmelerle ilgili Türkiye'de Kürtçe ve Türkçe olarak yayın yapan Haftalık BasHaber/BasNuçe gazetesine değerlendirmelerde bulunan HDP’li kimi milletvekilleri ile politik şahsiyetler Barzani’nin görev süresinin uzatılması ve Kürd siyasetinin birlik içinde kalması gerektiğini ifade etti.

Dengir Mir Mehmet Fırat (HDP Milletvekili): Barzani’nin görev süresi mutlaka uzatılmalı

Barzani’nin bağımsızlık temasları devam ederken yeni bir başkanın yeni durumlar yaratacağını vurgulayan HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mesud Barzani hakikaten simge bir isimdir. Kürd tarihi denince en önce Barzani akla gelir. O bakımdan bu sürecin bu noktaya gelmesinde bana göre en büyük emek Mesud beye aittir. Dolayısıyla kritik olan bu süreç içerisinde Mesud beyin görev süresinin mutlaka ama mutlaka uzatılması gerekir.”

Bağımsızlık talebinin ifade edildiği şu ortamda olası bir değişikliğin IŞİD’in işine yarayacağını söyleyen Fırat, “Yeni bir başkan Kürd halkının karşısında olanların işine yarar. Mesud beyin devre dışı kalması düşünülemez. Böyle bir şey de bana göre Kürd hareketine en büyük ihanetlerden birisi olur kanısındayım” şeklinde konuştu.

Adem Özcaner (HDP Milletvekili): Barzani’den razıyız

Kürdistan’ın kurtuluşu üzerine siyaset yapan bir dinamik olarak Kürdlerin ulusal menfaatlerini esas aldıklarını söyleyen HDP Van Milletvekili Adem Özcaner, “Kürdlerin ulusal menfaatleri neyi gerektiriyorsa o yönde kararlar almak lazım’ diyor. Güney Kürdistan’ın mevcut zor şartlarda, özellikle IŞİD’in saldırılarının yoğunlaştığı bir dönemde Sayın Mesud Barzani’nin başkanlığının sürmesini istiyoruz” diyerek, Kürdler arasındaki birliği ve konsensüsü sağlayacak ismin Barzani olduğunu ve Barzani’nin siyasetinden razı olduklarını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürdler arasında ittifakı ve birliği sağlamak için Kürdlerin kendi içinde konsensüse vardığı bir dönemde en uygun kişilik, tercih Sayın Mesud Barzani’dir. Doğal olarak biz Azadî hareketi olarak Sayın Barzani’nin başkanlığının sürmesinden yanayız.”

Mahmut Celadet Gaydalı (HDP Milletvekili): Barzani bir dönem daha olmalı

Barzani’nin başkanlık görevini bir dönem daha sürdürmesini istediğini söyleyen HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, “Barzani’nin bir dönem daha bu görevi sürdürmesinde yarar var. Bu mücadele için emek vermiş bir ailenin ferdi, sistemi de aşağı yukarı kavramış durumda, bazı dengeleri oturtmuş. Yeni birinin çıkıp bu ortamın içinde yer alması yanlış olur. Bölgedeki karmaşık atmosferde Barzani’ni kalmalı. Taşların yerine oturması için kalmalı. Bu ortamda tecrübeli birine ihtiyaç var, o da Barzani’dir. Yoksa her zaman yeni bir isim çıkar. Kimse yeri doldurulamaz değildir, fakat şu ortamda Barzani olmalı” dedi.

İmam Taşçıer (HDP Milletvekili): Bağımsızlık için Barzani’ye ihtiyaç var

“Barzani Güney Kürdistan’daki sözü geçen, dinlenen bir insandır. Onun süresinin mümkünse uzatılması gerekiyor. Çünkü Barzani’nin Kürdistan için yararlı olacağına inanıyorum” diyen HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Barzani’nin bir dönem daha kalması gerektiğini şu sözlerle ifade etti: “Barzani’nin görevi tamamlanmadı. Kürdistan halen 4 parçalı. Güney Kürdistan’da öyle. Barzani mutlaka gerekiyor, onun birleştirici bir gücü var. O birleştirici güç Barzani’den başkasında bence yok Güney Kürdistan liderlerinde. Onun için Barzani’nin tekrar o göreve getirilmesi, yani Kürdistan’daki sürecin tamamlanması, bağımsızlığa giden sürecin tamamlanması açısından Barzani’ye ihtiyaç vardır. Ya da federasyonun yerleşmesi açısından Barzani’ye ihtiyaç vardır. YNK, Goran Hareketi ve KDP arasında fikir ayrılıkları çok fazla. Burada da Barzani birleştirici bir güç. Ben Barzani’siz bir Güney Kürdistan düşünemiyorum. Güney Kürdlerinin birliğini Barzani sağlayacaktır. Birlik olmazsa da IŞİD ve diğer unsurlarla mücadele zayıflayacaktır.”

Şakir Epözdemir: Başkan Barzani dünya barışı için bir şanstır

Yurtsever, demokrat ve insan haklarına düşkün bir liderin başkanlığını tartışmaya açmanın Kürdler ve Kürdistan için talihsizlik olduğu ifade eden Araştırmacı-Yazar Şakir Epözdemir, “Kürdistan’ın ateş çemberiyle kuşatılmış bu kritik dönemde 110 yıllık Barzani ailesinin ve Kürdistan halkının çetin mücadelesinin misyonunu taşıyan Mesud Barzani sadece Kürdler, sadece Kürdistanlılar için değil Ortadoğu ve dünya barışı bakımından da bir şanstır. Kürdler genelde bunun farkındalar. En doğru ve saygınlıklı kararı da sandık verecektir. Sayın Barzani’nin Başkanlığı Kürdistan halkının iradesi ile gerçekleşmiştir. Görev süresi bitince elbette ya Parlamento savaş halini gözeterek süreyi uzatacak ya da tekrar milli iradeye ve sandığa başvurulacaktır. Güney Kürdistan halkının sağduyusu elbette en doğru seçimi yapacak ve Kürdistan milli menfaatini gözeterek kararını verecektir” diye konuştu.

Talat İnanç: Barzani birliği temsil ediyor

Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani’nin başkanlık süresinin uzatılması gerektiğini söyleyen Dil Bilimci Talat İnanç, “Mesud Barzani bütün Kürdleri bir araya getirecek kişidir, onun dışında da başka kimse yok şu anda. Onun olması iyi olacaktır şu aşamada. Kürdler arasında çok değişik çizgi ve eğilimler olmasına karşılık Güney Kürdistan’da Barzani birliği temsil edebilecek tek kişidir” dedi.

Seher Akçınar Bayar (HDP Milletvekili): Bağımsızlık devlet politikası olmalı

HDP Erzurum Milletvekili Seher Akçınar Bayar, KBY Başkanı Mesud Barzani’nin görev süresinin uzatılıp uzatılmamasıyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, halkın tercihlerine saygı gösterilmesi gerektiğini ve Güney Kürdistan halkının tercihinin önemli olduğunu söyledi. “Tam bağımsızlık meselesinin devlet politikası haline gelmesi gerektiğine inanıyorum” diyen Bayar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Güney Kürdistan halkı tam bağımsız olma noktasında bir irade geliştirdiğinde bu iradeyi sahiplenecek liderler olması gerekiyor. Sayın Barzani bu iradeyi sahiplenmiş durumda. Tam bağımsızlık noktasında son birkaç yıldır ciddi çalışma ve çabaları var. Gelecek olan yeni liderin ya da Sayın Barzani devam edecekse bunu bir devlet politikası olarak önüne koyması gerektiğine inanıyorum.”
Etiketler: HDP, Kuzey, Mesud Barzani, Kürdistan