Müslim'den sürpriz iddia: Kobane'ye silahları KYB gönderdi
Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim, Kürt güçleri ile IŞİD arasında Kobani'deki çatışmalar sırasında koalisyon uçakları tarafından atılan silahların parasının Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) tarafından ödendiğini iddia etti.
19.07.2015 - 16:29
Avrupa'da yayın yapan Med-Nûçe televizyonunda bugün yapılan canlı bir programa katılan Salih Müslim PYD’ye yönelik baskılar, Kobani'ye havadan atılan silahlar ve Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Temsilcisi Staffan de Mistura ile yaptığı görüşmeler konusunda açıklamalarda bulundu.

Kobanê’ye atılan silahların parası KYB’den

PYD Eşbaşkanı, 20 Ekim 2014'te koalisyon uçakları tarafından Kobane'ye atılan silah ve mühimmat konusuna da değindiği konuşmasında, "Belki bunu kimse bilmiyordur ama, koalisyon uçakları yoluyla Kobane'ye indirilen silahlar KYB'nin silahları idi ve parasını KYB ödemişti. Sen kalkıp illa bizi PKK ile ilişkilendirmek istiyorsan demek ki başka bir amacın vardır” diye konuştu.

IŞİD'in Kobanê'ye yönelik yoğun saldırıları üzerine Kürdistan Bölgesi yetkililerinin girişimi sonucu 20 Ekim 2014 tarihinde aralarında Antitank mayın, keskin nişancı tüfekleri, roketatar, doçka, BKC gibi ABD yapımı ağır silahların bulunduğu 24 ton silah ve mühimmat yardımı yapılmıştı.

Her şeyin sorumlusu PYD değildir

Rojava’nın yönetilmesi konusundaki bir soru üzerine de Müslim, YPG’nin silahlı bir oluşum olduğuna, siyasi iradesinin bulunmadığına, her şeyin sorumlusunun PYD olmadığına dikkat çekerek kanton yönetimlerinin varlığına işaret etti:

“Şimdi sen kalkıp illa her şeyden PYD'yi sorumlu tutarsan yanlış olur. YPG askeri bir güçtür. Bunun siyasi iradesi PYD değildir. Bir idare ve bir kanton yönetimi söz konusudur. Herkesin bunu görmesi gerekiyor. Onun için kalkıp her şeyi PYD'ye bağlamak ve PYD'yi terörize etmek doğru değildir."

BM'nin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ile yaptıkları görüşmeleri de değerlendiren Müslim, "Biz Suriye'nin bir parçası olduğumuzu söylüyoruz. Biz Suriye devriminin bir parçasıyız, hiç bir zaman ayrı düşünmedik. Onun için planlarımız Suriye içinde vardır. Hem demokratikleşmek, hem ilişkiler bakımından devletlerle ilişki bakımından. Bölgenin ve Suriye'nin bir parçasıyız. Suriye'nin istikrarını ve barışını istiyoruz" dedi.

Suriye devriminin bir parçasıyız

Müslim, PYD'nin 2003'te kurulmuş bir Suriye partisi olduğunu ifade ederek, "Kürt partileri ile ilişkilerimiz vardır. KYB, KDP, bunların arasında PKK de vardır. İlişkilerimizin olması normaldir. HDP ile de ilişkimiz vardır, PJAK ile de. PKK’nin yanımızda olması ve yardım etmesi çok normaldir” ifadelerini kullandı.
Etiketler: Salih Müslim, Kobanê, KYB, PYD, PKK,