Batı Kürdistan Sınırına 3.5 Metrelik Duvar Yapılacak
Sözde IŞİD teröristlerinin sızmaları ve kaçak geçişlerin bir türlü önlenememesi üzerine, sınır hattında 3.5 metrelik duvar çekme kararı alındı.
27.06.2015 - 10:24
Vatan gazetesinde yer alan habere göre, İçişleri Bakanlığı, Suriye sınırında güvenlik kuşağı oluşturulması amacıyla sınır boyundaki dört kentin valiliğine 20 milyon liralık acil ödenek gönderdi. Bu kapsamda harekete geçen Hatay, Gaziantep, Kilis ve Urfa valilikleri "güvenlik kuşağı" için ortak proje oluşturdu.

Beton Duvar Yerleştirilecek

Projeye göre; Kuzey Kurdistan ile Batı Kürdistan arasında bululan 911 kilometrelik sınıra birbirine geçmeli ortalama 3.5 metre yüksekliğinde beton duvarlar yerleştirilecek. Ayrıca, duvarın Türkiye kısmına yol yapılırken, yolun arkasına yüksek tel çit çekilecek. Güvenlik önlemlerinde aydınlatma ve kameralı takip sistemi kurulacak.

Bakanlık Harekete Geçti

Sınırda yaşanan yasadışı geçişlerin tüm müdahalelere rağmen önlenememesi ve kimliği tespit edilemeyen bazı terör örgütü üyelerinin illegal şekilde ülkeye girdiği yönünde sıkça istihbaratlar alınması İçişleri Bakanlığı'nı harekete geçirdi.
Etiketler: Türkiye, SInır, Beton Duvar, Çin Seddi, Batı Kürdistan Rojava