‘Kürdistan’ artık resmen serbest
Türkiye’de bu güne kadar yasaklı kelime statüsünde bulunan ‘Kürdistan’ Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği bir kararla artık resmen serbest. Savcılık Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği’nin ismini onayarak tarihi bir yasağı sona erdirdi.
21.11.2014 - 15:45
Türkiye’de bu güne kadar yasaklı kelime statüsünde bulunan ‘Kürdistan’ Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği bir kararla artık resmen serbest. Savcılık Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği’nin ismini onayarak tarihi bir yasağı sona erdirdi.

Birs üre önce Diyarbakır’da kurulan Komeleya Tevgera Ciwanên Kurdistan (Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği) valiliğin engeline takılmıştı. Valiliğin engelini reddeden savcılık ise Yargıtay’ın 2011 yılındaki bir kararını emsal göstererek Kürdistan yasağına son verdi.

Diyarbakır’da geçen yıl tabelasını asan ‘Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği’ne (KGHD) valilik kuruluş izni vermemişti. ‘Kürdistan’ isminin Anayasa’ya ve kanuna aykırı olduğu yönünde görüş belirten Diyarbakır Valiliği, KGHD yöneticilerinin itirazı üzerine İçişleri Bakanlığı’ndan görüş istedi. Bakanlık, Kürdistan ismini kullanmanın suç unsuru olduğu yönünde görüş belirtirken Diyarbakır Başsavcılığı, derneğin isminde geçen ‘Kürdistan ifadesinin tek başına suç teşkil etmeyeceği’ne karar verdi.

Valilik, ‘Kürdistan’ ismini kullanmanın Anayasa’nın 14’üncü ve Türk Ceza Kanunu’nun 302’nci maddelerine aykırı olduğunu iddia ederken Bakanlık tarafından derneğe gönderilen yazıda da ‘Kürdistan’ kelimesinin Anayasa’ya aykırı olduğu ve suç oluşturduğu belirtildi. Bakanlık, derneğin adının değiştirilmesini istedi; ancak KGHD, talebe uymadı. Bunun üzerine valilik, başsavcılığa suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine soruşturma başlatan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, derneğin tüzüğünü inceledikten sonra kararını açıkladı. İnceleme sonucunda verilen kararda, “Derneğin faaliyetlerinde herhangi bir cezai anlamda aykırılık olmadığı, tüzüğünün gençlerin yetiştirilmesine yönelik olarak hazırlandığı ve derneğin isminde geçen ‘Kürdistan’ ifadesinin tek başına suç teşkil etmeyeceği” ifadeleri yer alıyor. Savcılık kararında ayrıca TCK’nın 302. maddesinde düzenlenen suçun oluşabilmesi için ‘devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya, devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya ya da devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik bir fiil işlemiş olmanın gerektiği, dernek isminde Kürdistan kelimesi geçmesinin bu suçu oluşturmadığı’ ifade edildi.

Savcılık verdiği kararda ise daha önce Yargıtay’ın aldığı bir kararı emsal gösterdi. 2013’te Yargıtay’ca alınan bir kararda atıfta bulunan savcılık, Urfa’nın Hilvan ilçesinde yaşayan bir ailenin çocuğuna verdiği ‘Kürdistan’ ismine onay vermesini emsal gösterdi.

Karar son derece önemli ve mutlu edici

Kararı BasNews’e değerlendiren KGHD Başkanı Başkanı Serhad Mêrdinî, kararın henüz kendilerine ulaşmadığını ancak böyle bir kararın verilmesinin geç kalınmış ve son derece olumlu bir karar olduğunu söyledi. Kararın Türkiye’deki birçok tabuyu da kıracak bir anlama sahip olduğunu aktaran Mêrdînî, kararı tarihi bir gelişme olarak değerlendirdiklerini söyledi.

PAK’a henüz cevap verilmedi

Bu arada geçtiğimiz günlerde kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na ileten Partiya Azadiya Kurdistanê (PAK) için herhangi bir karar verilmezken, bu kararın PAK için emsal teşkil edip etmeyeceği merakla bekleniyor. Siyasi Partiler Yasası’nın PAK için bir engel teşkil edip etmeyeceği önümüzdeki günlerde netleşecek.
Etiketler: Türkiye, Kurdistan, Tevgera Ciwanên Kurdistan, Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği