Tunceli Dersim oluyor
Hafta sonu Tunceli'ye gidecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kentin isminin 'Dersim' olarak değiştirileceğini açıklaması bekleniyor.
21.11.2014 - 20:52
Hafta sonu Tunceli'ye gidecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kentin isminin 'Dersim' olarak değiştirileceğini açıklaması bekleniyor. Davutoğlu'nun Tunceli ziyaretiyle ilgili www. ankarareview.com sitesinde Başbakan Davutoğlu açıklayacak: Tunceli “Dersim” Oluyor! başlıklı yazı kaleme alan Ömer Şahin şunları dile getirdi:

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Pazar günü Tunceli’ye gidiyor. Başbakan’ın gidişi sıradan bir ziyaret olmayacak. “Hoca” tarihi açıklama ve adımlarla ezber bozmaya hazırlanıyor.
Bu ziyaret kronik hale gelen 'Alevi Sorunu'nun çözümünde bir ‘milat’ bile olabilir.Başbakan Davutoğlu’nun Tunceli ziyaretini farklı kılan sebeplere gelince…

Başbakan, Tunceli’ye parti faaliyetinden öte Alevilerin yıllarca dile getirdiği sorunlarına çözüm projesini anlatmaya gidiyor. Gittiği zaman da sadece temennilerini söylemeyecek. Atılacak somut adımları açıklayacak. Başbakanlıkta bir süredir üzerinde çalışılan ve Davutoğlu’nun kamuoyuna açıklamasını Tunceli ziyaretine bıraktığı o kararlar çok önemli.

Davutoğlu, Tunceli’de ne açıklayacak? Alevilere hangi 'müjde'leri verecek?
Sürekli “Tunceli” diye yazdığıma bakmayın. Başbakan Davutoğlu oraya gittiğinde “Dersim” diyecek. Hatta “Dersimli kardeşlerim” diye konuşmasına başlayacak.

Bundan daha önemlisi de şu: Ahmet Hoca’nın büyük sürprizinin yine “Dersim” olacağı söyleniyor.
Yani , yıllardır oluşturulan beklenti gerçekleşecek.

Tunceli isminin Dersim olarak değiştirileceği Başbakan tarafından açıklanacak. Bu “iade-i itibar” için Meclis’ten yasa çıkarılacağı ilan edilecek.

Bu açıklamanın epey gürültü koparması bekleniyor. Bir kaç gün gündemi işgal edecektir.
Bölgenin adı olan “Dersim”,1935 yılında Tunceli olarak değiştirilmişti.

“Tunç gibi sağlam insanların yaşadığı yer” anlamına gelen Tunceli için kendi adıyla kanun çıkarılmıştı.
“Dersim” daha çok Tunceli’de yaşayan Alevilerin beklentisi olabilir.

Ülke genelindeki Alevi vatandaşların daha önemli öncelikleri olduğunu biliyoruz. Radikal
Etiketler: Dersim, Davutoğlu, Tunceli, Alevi, Halk