Türkiye, Rojava Sınırına Askeri Yığınak Yapıyor
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 55 bin askeri bu gece Antep'in Karkamış ilçesinde sınır hattı ve Kilis hattında hazır durumda beklettiği iddia ediliyor. Sputnik'in ulaştığı kaynaklara göre, Türk ordusu Batı Kürdistan'a giriş hazırlığı yapıyor.
03.07.2015 - 00:14
Batı Kürdistan'da yükselen çatışmaların ardından, Türkiye'nin sözde "ulusal güvenliğine yönelik" olası tehditlere karşı bir sınır ötesi operasyon gerçekleştireceği yönünde iddialar gündeme gelmişti. Akşam saatlerinde önemli bir gelişme yaşandı. Suriye sınırında bulunan gazeteci Hikmet Durgun, "Bu gece (2 Temmuz 2015) Türkiye'nin Suriye'ye (Batı Kürdistan) gireceğine ilişkin çok ciddi bilgiler alıyoruz" dedi.

Sputnik Türkiye muhabiri Hikmet Durgun'un Antep ve Kilis'ten ulaştığı kaynakların verdiği bilgilere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri sınır hattında Batı Kürdistan'a girmek için hazırlık yapıyor.

İddia edilen bilgilere göre, 55 bin asker ve zırhlı araçlar, Kilis'te ve Antep'in Karkamış ilçesinde Suriye sınırında hazır bekletiliyor.

Bölgedeki kaynağından aldığı bilgileri, Twitter hesabı üzerinden aktaran Durgun, "TSK'nın Ceraplus sınırında ağır silahlarla beklediğini ve basın mensuplarının bölgeye yaklaşmasına izin verilmediğini" söyledi.
Etiketler: Türkiye, Sınır, Türk Askeri, Batı Kürdistan