Kürt sorunu Kürdistan Bölgesi ve Kandile yönelik saldırılar ile çözülmez
Her ne kadar 12 Haziran seçimlerinden önce de Türk ordusunun askeri operasyonları ile PKK güçlerinin eylemleri zaman zaman olmuşsa da, seçimlerden sonra yapılacak yeni anayasa ile beraber sorunun demokratik ve barışçıl çözüm yolunun açılacağına dair beklenti ve umudu vardı.
22.08.2011 - 14:17
Kürt sorunu Kürdistan Bölgesi ve Kandil’e yönelik saldırılar ile çözülmez
Her ne kadar 12 Haziran seçimlerinden önce de Türk ordusunun askeri operasyonları ile PKK güçlerinin eylemleri zaman zaman olmuşsa da, seçimlerden sonra yapılacak yeni anayasa ile beraber sorunun demokratik ve barışçıl çözüm yolunun açılacağına dair beklenti ve umudu vardı.
Ancak 12 Haziran seçimlerinden sonra Türk ordusunun askeri operasyonları ve PKK güçlerinin eylemleri günden güne arttı. Türkiye Başbakanı Erdoğan ve arkadaşlarının takındıkları tutum ve tehditlere varan konuşmaları, bununla beraber PKK yöneticilerinin de barışa ve diyaloga hizmet etmeyen açıklamaları Türkiye ve Kuzey Kürdistan’ı tehlikeli bir ortama sürüklenmesine ve toplumda barışa dair var olan umutların zayıflamasına neden oldu.
AK Parti hükümeti ortamı yumuşatacak politikaları uygulamak yerine, ateşi körükleyerek yangını yayıyor. Kandil’e yönelik hava saldırıları düzenleyerek Güney’de Kürdistan Bölgesinin huzur ve istikrarını tehdit ediyor. AK Parti hükümeti “PKK’yi destekliyorlar” suçlaması ile sivil şahsiyetleri, siyasi parti yöneticileri ve dernek ve kurum yönetici ve aktivistlerini tutuklama hazırlıklarını yapıyor. Böylelikle bugüne kadar iyi sonuç vermemiş olan baskı ve şiddet siyasetine yöneliyor.
AK Parti hükümeti bu yanlış siyasetten dönmelidir. Türkiye ile Kürdistan Bölgesi arasındaki iyi ilişkileri zedeleyen hava saldırılarını durdurmalıdır.
Türk savaş uçaklarının Kürdistan Bölgesine yönelik hava saldırılarını kınıyoruz.
AK Parti hükümetine izlediği bu yanlış siyaset ve askeri operasyonların yerine Kürt sorununun diyalog yolu ile barışçıl ve demokratik çözümünün önünü açacak adımları atması çağrısında bulunuyoruz.
PKK’ye ateşkes kararına geri dönmeye ve Kürdistan Bölgesini zora sokacak eylemlerden uzak durma çağrısında bulunuyoruz.
Türkiye ve Kuzey Kürdistan’ın barışsever, özgürlükçü ve demokrat kesimleri ile uluslar arası kurum ve kuruluşlardan Türkiye’nin Kürdistan Bölgesine yönelik saldırılarına karşı seslerini yükseltmeleri çağrısında bulunuyoruz.
21 Ağustos 2011
İran Kürdistan Demokrat Partisi-PDK-İran
Kürdistan Sosyalist Partisi-PSK
Suriye Kürtleri İlerici Demokrat Partisi-PDPKS
Demokrat Yurtseverler Partisi-PWD
İran Kürdistan’ı Emekçi Devrimciler Partisi-KOMALA
Suriye Kürtleri Demokrat Birlik Partisi-PYDKS
Kuzey Kürdistan Demokrat Partisi-PDK-Bakur
Suriye Kürtleri Özgürlük Partisi
Suriye Kürtleri Demokrat Partisi(El Parti)
Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe