Bağımsızlık istiyorsan buna göre oynayacaksın!
Kuzey Kürdistan içinde yüzyılın altın fırsatları gelmiştir. KCK’nin ayağına yüzyılın fırsatları gelmiştir. Doğru politikaya yönelmekten kaçındı. Fiilen TC ile işbirliği veya ittifak içinde görünüyor. Uluslararası koalisyon güçleri, AB ve ABD ve Batı ilişkilerini yeniden düzenleyebilir ve terörist damgasından kurtulabilirdi.
Dursun Ali Küçük
21.02.2015 - 21:05
HER OYUNUN BİR KURALI VARDIR
Oyun nasıl kurallarına göre oynanıyorsa politikanın ve bir şey için mücadele etmenin de, olmazsa olmazları vardır.

Oyunun kurallarını bilmeyenler oyunu kazanamazlar. Galibiyet ve zafer kazanamazlar.

Bağımsız Kürdistan’a gitmek içinde uymamız gereken kurallar ve yapmamız gereken politika ve diplomasi vardır.

Ve en önemlisi Kürdistani birlik oluşturmaktır.

Demokrat, ekolojist, feminist, sosyalist, İslamcı ve çeşitli inançlardan olabilirsin. Anarşist, liberal ve muhafazakar da olabilirsin. Herkese Kürdistan da yer vardır.

Ülkeni ve halkını yaşadığın koşulları, seni vareden doğanı ve güzellikleri eksen alırsan varsın. Kürdistani eksen etrafında her renk yaşasın ve mücadele etsin. Ama aynı zamanda bir renk uyumu da olsun.

Uyumsuz olan renk veya renkler bir arada yaşayamaz. Doğa ve hayvanlar aleminin, kısaca canlıların nasıl bir yaşam uyumu vursa, bizimde üzerinde yaşadığımız coğrafyaya ve Kürdistan’a bir uyumumuz olmalıdır.

Düşmana uyan, düşmanın devletini ve egemenliğini tanıyan Kürdistani renk uyumu ve çoğulculuk içinde sayılmaz. Travmalar yaşayan ve yaşatan kategoriye girer.

Devletsizlik ve kendi kendimizi yönetmemiz yüzünden kaderimi elimize alıp özgür yaşamadığımızdan Türk, Fars ve Arap egemenlerinin elinde bin yıllardır çekiyoruz. Bu gün Türkiye de tecavüz tartışılıyor. Bin-yüz yıllardır irademizden tutunda her şeyimize tecavüz ediyorlar. Sadece kadınlarımıza değil, erkeklere de tecavüz ediyorlar. Sömürgecilik kültürü aynı zamanda tecavüz kültürüdür.

YAPILMASI GEREKEN BAZI ŞEYLER...

1- Kürdistan Ulusal Kongresi partilerin çıkarları için kullanılacak ve lafta kullanılacak bir argüman değildir.

Böyle bir kongre Kürdistani esaslar üzerinde bir araya gelebilir. Kürdistan’ın kendi kaderini tayin hakkını ve devletleşmeyi, Kürtlerin iktidarlaşmasını, kendisine ait olan herşeyi kendi iradesine almayla kurulur. Bunu yerine getirmeyen bir oluşum ulusal kongre olmaz.

Ulusal Kongre, Kürdistani kongredir.

2- Bu esasta kurulacak bir ordu genel hemen olmasa da Kürdistani ulusal bir ordu olur. Her parçada kurulacak ulusal ordu hem özel hemde genel Kürdistani çıkarlara hizmet eder.

3- Kürdistan’da bağımsızlığa gitmenin koşulları oluşmuştur. Güney Kürdistan- Kürdistan Federasyonunun bağımsızlığa gitmesini desteklemeli ve teşvik etmeliyiz.

24 KDP‘nin TC ile YNK’nin İran ile olan ilişkilerinin sağlıklı olmadığını vurgulamalıyız. İran ve TC Kürdistan’ın içlerine karışıyorlar ve karıştırıyorlar, üstelik Kürdistan bağımsızlığı istemeyen en başta gelen iki tehlikeli sömürgeci güçtür.

TC İŞİD’i Kürdistan federasyonunu yıkmak için kullandı. Rojava Kürdistanı yönetimini yıkmak istedi. KDP ve YNK’nin İran ve Türkiye konusunda dikkatlerini çekmeli ve uyarmalıyız. İlişkiler normal düzeyde olmalıdır, Kürdistan’ın aleyhine olan ilişkilerden kaçınmalıdır.

KCK, Suriye, TC ve İran ilişkilerini gözden geçirmelidir. TC’nin silahsızlanmayı dayatma oyunlarına gelmemeli, üstelik ne pahasına olursa olsun silahsızlanmayı tartışmamalıdır. Türkiyelileşmek ve Suriyelileşmek Kürdistani davranışa terstir. Kürdistani bir çizgiye gelmesi için bunun bırakılması gerekmektedir.

PYD başta Esad ve şimdi Özgür Suriye ordusu ile olan ilişkilerini gözden geçirmelidir.

Düşmanın oyunlarına dikkat etmek gerekeceği gibi, parça özgülleri hesaplanmalı ama bir parça diğer parçaya karşı kullanılmamalıdır.

5- Musul düşecektir. İŞİD buradaki yenilgisi ile her parçada dalgalanma ve yeni fırsatlar ortaya çıkar. Rojava Kürdistan’ı kantonlara son verip birleşebilir. Batı Kürdistan’da yapılan anlaşmalar hızla hayata geçirilerek burada kesin birlik ve Kürdistan’ın kendisini yönetmesi netleşecektir ve uluslararası tanınma sağlanabilir.

Kürdistan Federasyonu fiilen yarı-devlettir. Referanduma giderek bağımsızlığını ilan edebilir.

6- Bağımsız birleşik, özgür ve demokratik Kürdistan mücadelesini geleceğe ertelemek yanlıştır. Örneğin Kuzeyde bırakalım bağımsızlığı ve statüyü Kürtler bile tanınmadığı halde ilk hareketler bağımsızlık için yola çıktılar. Şimdi bazıları “bağımsızlık ortamımı var biz kurmuyoruz” diyorlar. Bu, bağımsızlığı belirsiz bir geleceğe ertelemektir. Kürdistan Federasyonu bu koşulları yakalamıştır. Hiç bir kayıt-kuyut öne sürmeden buna yürümesi en doğru olandır. Buna engel çıkaran, onlar bağımsızlık kuramaz deyip ortamın kayıp gitmesine yol açanlar kesinlikle Kürdistani değildir. Bırakalım Kürdistani olmayı, demokrat ve yurtsever bile olamazlar.

7- Batı Kürdistan kimilerinin hiç beklemediği ortamı ve statüyü yakalayabilir. Güneyin bağımsızlaşmasına yakınlık kurabilir. Kimin başa geleceği kaygısına düşmeden Kürdistan statüsü ve iktidarının orada oluşması ve Batı Kürdistan’ın bütünen birleşmesi için çalışmalıyız. Yaptıkları anlaşmaları hayata geçirmeleri durumunda bu tür pürüzlerde aşılacaktır. Düşüncemiz, tavrımız, çalışmalarımız bunu yaratmakla geçmelidir. Eleştir ama destekle, eleştir ama yaptıklarına katıl ve teşvik et mantığı ve duruşuna sahip olmalıyız.

8- TC, barışçı çözüme ve Kuzey Kürdistan’ın referanduma giderek kaderini belirlemesine müsaade etmez. Meşru her tür mücadeleye ve direnişe hazırlıklı olmak ve Kürdistani bir cephe ve birliğin kuruluşuna çalışmak en doğru olandır. Irak ve Suriye’den sonra domino taşları misali Türkiye ve İran’da çözülmeyle yüz yüze geleceklerdir. Erdoğan ve AKP’nin kurmak istediği sistem çatırdamaya mahkümdur. Erdoğan “bize 400 milletvekili verin anayasayı yapalım ve başkanlık sistemine geçelim” demektedir. Bu durum yaratıldığında –ki fiilen yaratılıyor- Türkiye’nin iç çatışmaya doğru gitmesi büyük ihtimaldir. AB ve ABD Erdoğan’ı gözden çıkarmıştır.

9- KCK “çözüm süreci” vb oyununa düşmüştür. Burada oyunun kurallarını TC belirliyor. Burada oynanacak ve oynayacağız denilen her oyun boşa düşmekten öteye geçmez.

Kuzey Kürdistan içinde yüzyılın altın fırsatları gelmiştir. KCK’nin ayağına yüzyılın fırsatları gelmiştir. Doğru politikaya yönelmekten kaçındı. Fiilen TC ile işbirliği veya ittifak içinde görünüyor. Uluslararası koalisyon güçleri, AB ve ABD ve Batı ilişkilerini yeniden düzenleyebilir ve terörist damgasından kurtulabilirdi. PYD’ye sağlanan destek PKK’ye de sunulabilirdi. Ne yazık ki şimdi Türkiye’nin gölgesinde kalmaktadırlar. Ayağına geleni elleri ve ağzıyla itmektedirler.

Son gelişmelere göre tercihler yapılsaydı Kuzeyde çözüme doğru yol almak kolaylaşırdı.

Yine de kuzeyde zemin müsaittir ve bir arkadaşımın deyişiyle “her an her şey olabilir”.


KÜRDİSTAN BEN BURDAYIM DİYOR
Artık beni görünüz. Doğum yapmaya başlıyorum. Doğacak özgür çocuğu ellerinizle boğmayınız. Birinci Dünya savaşındaki Kürtlerin durumuna düşmeyiniz. Kendinize güveniniz. Dünya kamuoyu önemli oranda sizinle olacaktır.

Hiç kimse gelip Kürdistanı kuramaz. Özgürlük ve bağımsızlığını veremez. Yürü ya kulum diye yürürsen dünyada seni görecek duruma gelmiştir.

Bağımsız birleşik, demokratik ve özgür Kürdistan bütün Kürtlerin, bu uğurda mücadele etmiş ve başarmamış, bu konuda mücadeleleriyle katkı sunan, bağımsızlık ve ulusal kurtuluş mücadelesi için toprağa düşen gerillanın, tüm Kürdistan şehitlerinin, Peşmergenin ve bu uğurda idam sehpasını boylayan her kürdün HAYALİDİR..

Hayal bugün gerçek oluyor. O zaman bunu gerçekleştirmek için oyunu kurallarıyla oynayalım. Cesaretli ve girişken olalım. Kürdistani duruş, ruh ve bilinç patlaması yaşanan bir süreçte geriye bakmayalım. Geçmişin hatalarına sığınmayalım.

Sömürgeciler; “Kürtler kendi aralarında anlaşamaz ve kendi kendini yönetemez, birlik kuramaz, bir araya gelemez” demektedirler. Hem bölüp parçalıyorlar ve hemde parçalı durumu ve Kürdin içine düşürüldüğü sefaleti ve kafasındaki karakolları birbirlerine karşı kullanıyorlar.

Kürdistan’ın kuruluşu için her birimiz bir şey yapalım ama mutlaka yapalım. Bilincimiz ve düşüncemiz, tavrımız Bağımsız ve özgür Kürdistan’ın kuruluşundan yana olsun. Bunun için bütün meşru mücadele ve direnişleri daha da geliştirelim.

Bakınız nasıl kurulur Kürdistan...

Sömürgecilerle olan köprüleri yakalım ve dönüp arkamıza bakmayalım.

Bak nasıl yaşıyor Kürdistan....

[email protected]

Dursun Ali Küçük-21.2.2015Etiketler: Dursun Ali Küçük, Bağımsızlık, KDP, YNK, PKK, KCK